Benim Tavşanım Dışkısını Sürekli Yerdi.benim Tavşan Mı Anormal Di.tavşanlar Dışkılarını Neden Yer?

Kratos66

Tavşanlar dışkılarını neden yer?

1 CEVAP

cute_catTR

Tavşanların kendilerine özgü gereksinimlerinden biri olan kendi dışkısını yeme davranışının tavşan besleyen pek çok insan tarafından yadırganabilen bir durum olduğu bir gerçektir. Ancak insanların davranış ve tecrübelerinin aksine tavşanlar neden kendi dışkısını yer sorusuna cevap aslında zannedildiğinin aksine yararlı bir davranış olduğudur.
Tavşanların birçoğunda görülen bu davranışın temelinde tavşanların sindirim sisteminin oluşturduğu tam sindirilmemiş ve özellikle vitaminler başta olmak üzere besin maddelerin açısından zengin ve yeşile yakın renkte bir dışkının oluşması sonrasında tavşanların sağlıklı beslenebilmeleri için gerekli olan kendi dışkısını yeme davranışı gerçekleşmektedir.
Tavşanların sonuç olarak iki farklı dışkı oluşturdukları görülmektedir. Bunlardan sert kıvamda olan dışkının herhangi bir yeniden faydanlanılabilmesi söz konusu olmazken diğer yumuşak ve yeşil kıvamda olan dışkının oluşumu ve tüketimi ise tavşanın sindirim sisteminin ve besin gereksinimlerinin dengeli olarak karşılandığının bir işareti olarak görülmelidir.