Kedimin Kulak Bölgesinde Ne Olmuş Olabilir ?

Arkadaşlar kedim 1.5 aylik disi bir kedi ic ve dis parazit 2 kere yapilmis belli dozda ama tam degil yani . Kedimin kulak bolgesinde böyle bir şey var . Biz 2 hafta geciktirdik maalesef hava sartindan ve secimlerden dolayi vetenier kapaliydi . Kedi ilk basta o bolgesi kanadi biraz ben carptigini dusunuyorum.cunki kabukda bagladi kabuk dustu ama . Yardim edin lutfen birsey olcak diye korkuyorum

24 CEVAP

patili

royal canim yediği için mantar olmuş zaten :) aynı şeyi benim kedimin cocukluk dneminde de yaşadık. royal canin yurtdışında market maması olark satılıyor. whiskas gibi bozita gibi mamalarla eş değer kalitesizlikte bir markadır. o yüzden normal mantar veya alerji olması. içeriğinde hakiki et bulamazsınız. tahıllar ve tavuk proteini tavuk tozu gibi içinde ne oldugunu bilmediğiniz ürünlerle doludur

Havanese_Siri

Veterinere götürün

Yaesyo

Yarın bir veterinere götürün bencede

Therumeysa

mantar ise kesinlikle mama ile alakali degil benim kedim royal canin yemesine ragmen mantari kapmisti su acidan olabilir mantar direnc dusuklugunu gosterir daha kaliteli mamalarsa hayvanlarin direncine katki saglar sana burdan ilac onerebilirim ama dozunu ve mantar ise derecesini bilmedigimiz icin daha kotu sonuclanabilir bu yuzden veterinere goturun ve mantar olup olmadigini ogrenin basta sonra vet kontrolunde tedavisine baslayin

Havanese_Siri

Evet royal canin çok kalitesiz bir mama aynı şekilde hillls ve proplan da

Havanese_Siri

Pire olmadığına eminim, mantar olabilir büyük ihtimalle.

patili

kediler güçlü canlılar oldukları için yanlış mamaların etkileri bazı kedilerde ileri yaşlarda ortaya çıkabiliyor. karaciğer böbrek sorunu gibi. kronik mantar problemi gibi. o nedenle şu marka bu marka (özellikle veterinerleri royal ile ve hills ile sponsorlu bir anlaşma içine oluyorlar. önermeleri mecburi gibi birşey) demek yerine içeriğini araştırıp bir kediye zararlı olan madde içeren mamaları tüketmemek bizim için daha dogru bir yol olur.royal caninde hakiki et yok mesela. et proteini unu vs kandırmacalı şaibeli cümleler var. proplan gdolu bir mama. hills de içerik olarak kimyasal içeriyor. bu 3 meşhur ve vet.ler(!) tarafından önerilen mamalar dogal yollarla korunmayan ve ne yazık ki sadece satış hedefleyen ve kedilere köpeklere fast food niteliğinde sunulan mama markalarıdır. hergün fast food abur cubur yiyen bütün insanlar erken yaşta ölmediği gibi bir sürü hastalıkla boguşabiliyor erken ölümler kalp krizleri vs. aşılmaz sağlık sorunlar vs vs. o yüzden kedimi öldürmüyor bu mama, ya da kedim hala enerjik o halde bu mama kaliteli diye bakamayız.

kediler

Ben de mamadan olduğunu düşünmüyorum. Yani tabi ki yanlış mamaların zararları olabilir ama mantarın mamadan kaynaklandığını sanmıyorum. Başka sebepleri olmalı bence. Ama yine de olur mu olur. Bu benim fikrim. :)) Umarım çabucak iyileşir.

Yaesyo

Resimden hicbir şey anlaşılmıyor

patili

pire değil mantar büyük ihtimalle. tavuklu bir mama mı yediriyorsunuz? tahıllı ve tavuklu mama yedirmeyi bırakmanız gerekiyor. veterinere götürün ve onun önerdiği mama yerine bu siteden benim önerdiğim birkaç mamayı ya da birini sipariş verebilirsiniz. veterinerlerim cogu anlaşmalı sponsorlu oldukları mama markalarını öneriyor. hepsinin içinde de malesef tavuk ve tahıl var. britcare'in balıklı yavru kedi mamasını alabilirsiniz. durumunuz yetiyorsa orijenin junior'unu alın. ama açık mama vs sakın vermeyin.

Therumeysa

ayrica genelde pire varsa mantar ortaya cikar cunku pire hayvanin direncini dusurur dis parazit yaptigini yazmissin ama malesef enseden yapilan dis parazitler tam sonuc vermeyebiliyor. pireden degilsede baska bir kedidende mantar mikrobunu kapmis olabilir o yuzden bu ihtimalleri dusun ona gorede onlem al

kediler

Bizim kedimizde de manyar olmuştu. Zor durumda kaldığımız için banyo ettirmiştik. Veteriner banyodan sonra iyice ya da yeterince çabuk kurutamadıysanız ondan olmuştur demişti. Bir de bizim kedinin derisi diğer kedilerinkine göre daha hassasmış. Daha çabuk yara olabiliyormuş. Onunda aynı yerde olmuştu. Kaşımaktan kanatmıştı.

Eski sahibi oyle birsey olmadigini soyledi zaten bu 1 hafta once basladi . Mama ile alakali oldugu sanmiyirum tavuklu yada tahilli yok iceriginde . Bir ara ayakbabilarin oraya gitti ordan kapmis pireyi diye dusunuyorum bugun yada yarin kesinlikle gidecegim .

Birsey sormak istiyorum diyelim ki mantar o bolgede fazlasiyla tuy doktu mantar gectikten sonra orda yeni tuy cikarmi yoksa omur boyu o bolum tuysuzmu kalicak

kediler

Ama biz de royal canin kitten kullanıyoruz yavru kedilerimiz için ve hiçbirinde bir sorun yaşamadık büyük kedimiz hariç. Zaten o da yavruları olmadan önce royal camin yemiyordu. Yeni yemeye başladı ve bir sıkıntıları yok. Veteriner bize de o mamayı önermişti. O kedilerin bağışıklığıyla ilgilidir.