Hayır Kelimesini Nasıl Öğretirim?

DidemCan

Kedim gelip gelip ısırıyor ve tırmalıyor. Evet daha küçük ama bu kadar yapmıyordu. 2 gün evde yoktum ve kedime babam baktı. Babam da onu eliyle oynatmış ısırtarak şimdi söz geçiremiyorum. Isırdığında alıp başka yere koyuyorum belki anlar diye ama olmuyo. Burnuna pıt diye vuruyorum hafifçe ama kafasını kaldırıp ısırıyo. Geçen gün biraz fazla vurdum sanırım yani vurmadım da burnuna dokunacakken kafasını eğdi ve kafasına geldi pat diye bir şey yapmadı ama ben çok üzüldüm cidden içim acıdı hafif vurmama rağmen. Hayır diyorum o da olmuyo şişşşt diyorum takmıyo. Oynatıyorum da her gün boş zamanlarımda. İlgi istediğinin farkındayım ama hayır kelimesini de öğrenmesi gerekiyor büyümeden. Bunu ona zarar vermeden nasıl öğretebilirim :((

12 CEVAP

canakavi

Ben kedimi sahiplendiğimde annemin tek isteği mutfaga kesinlikle girmeyecek demişti. Dikkatini çekecek net sert ve yüksek sesli bir tonda Hayır! hayvanın dikkatini çekecektir sana baktığında aynı sekilde tekrarlaman lazım. Bir süre sonra hayır ı normal bir şekilde söylesende anlamaya başlıyor şuan mutfakta oturmamıza ragmen kapıdan içerde ne yapıldığını izliyor ve kesinlikle girmiyor içeriye ama sabretmelisin ayrıca yavru kedilerin kendilerini keşfetmeye yeni yeni başladıkları için çizik ve ısırma dolu oyunlarına katlanmalısın

DidemCan

Geçen gece yürürken ayağıma dolandı yanlışlıkla tekmeledim sanırım o da kaçtı. :D hayır dedim geldi yine dolandı.

Reyyanhan

Her yavru aynı değil işte . Benim şu an ki minik ne laf anlıyor ne söz. Gerçi ben yüksek sesle hayır diyemiyorum o ayrı :) ısırma diyorum ayağa saldırma ezilecek cücük. Yine yapiyo bide gözünün içine bakiyo .

patili

asla laf dinlemezler :))) yapabileceğiniz tek şey sabırla büyümelerini beklemek. ki bazı kedoşlar büyüyünce de oyunculukları devam ediyo bknz. benim kızım :pp

Ezgikya

Benimkide laf dinlemiyor tepelerde geziyor bi ara cok kizdim ona yuksek sesle hayir dedim onu anlamiski sanirim bi muddet tepelerde gezmedi tabi yine basladi. Dun balkondan dusmustu tekrar bulduk tabi şükür cok uysallasmis gibi geldi bana cok korkmus yavrum. Yuksek sesle hayir diyin dinliyorlar tabi her kedi oylemi bilmiyorum:)

Reyyanhan

Onu bende yaptım çok hızlı gidiyordum bide uzagimdaydi sipa bi baktım ayağımda yuvarlaniyo

canakavi

Ses tonu ve netliği çok önemli köpek kedi farketmez insanı da dahil ediyorum içine :D

canakavi

biliyorsun ilk defa kedi besliyorum köpeklerimi hep askeri disiplinle eğittim maya da kusura bakmıcak artık :D

canakavi

öyle ama şuan eğitimlik bir durumumuz yok neyin yapılıp neyin yapılmayacagını biliyor arada sırada hatırlatmama bile gerek kalmıyor hayatımda gördüğüm en asil varlık evin içinde kontes kontes yürüyor insan gördümü şımarmıyor :)

Reyyanhan

Dışı ler öyle ya.

Reyyanhan

Yüksek sesle de seslenmek ne bileyim :) yazık la

Reyyanhan

Yeni doğum yaptı :) o vermesin de sana komutları