Kedimize Aşıyı Erken Mi Yaptırttık?

Minik kedimi bulduğumuz zaman gözleri açılmıştı tepki veriyordu ama bebek gözü gibi mavi tabaka vardı, titrek titrek yürüyordu, dişleri küçük küçük, tırnakları şeffaf ve hiç acıtmıyordu. Tuvaletini kendisi yapabiliyordu ama ayakta duramadığı için kakasını yapınca üstüne düşüyordu. Süt tozuyla besledik. Veterinere götürdüğümüzde yaklaşık 25-28 günlük olabileceğini söyledi. Kedim 300 gramdı. İç paraziti için şurup içti, paraziti yokmuş. Bundan iki hafta sonrada 400 gramken veterineri ilk karma aşımızı yaptı. Yaş mama yiyorduk ama hala sütte içiyorduk. Veterinerimizi gerçekten çok seviyorum aşırı ilgili ve tam bir hayvansever, bize çok iyi davranıyor hani böyle bir veteriner bulmak gerçekten zor. Buraya kadar böyle. Ama geçen gün petshopa gittiğimde yaş mama alacaktım, orada kediyi görüp daha bir aylık yaş mama yiyemez ki dediler. Sonra aşı olduğumuzdan falan bahsedince de veterinerinizi değiştirin, bu kedi daha çok küçük olmaması lazımdı deyip beni korkuttular. İnternete baktığımda aşı için sütten kesilmiş olması gerekiyormuş ama annesi zaten yoktu ve hala süt içmeye devam ediyor mamanın yanında. Veterinerimi değiştirmek istemiyorum ama içimde bir kuşku oluştu. Sizce kedim kaç haftalıktır? Ve gerçekten karma aşı için daha erken mi? Bir zararı olur mu? Düşünmeden duramıyorum.

7 CEVAP

Cotontzu_Siri

Aşı için en az 2 aylık olması gerekiyor

rabiaari

Karma asi icin cok erken. Ben kedimi 2 aylık ken goturdugumde universite hastanesinin veterineri kilo olarak kucuk 20gn sonra yapalim demisti. Özel veterinerler maalesef para icin erken yapabiliyor. Bencede degisin derim

Zeynooo

Asi icin cok küçükmüş ya .onu sut tozu ile besle yaş mama verme . Sık sık acıkır henüz çok küçük. Asi mikrop olduğu icin biraz büyümesi lazımdı keske yatırmasaydın . Veterineri değiştir bence . 2 aylık olunca tasma ile cimlik yerleri gezdirip hava aldırırsan o bağışıklık kazanacak zaten 3 aylıkken de asi olabilir bence . Onur türlü aşı kaldıramaz yani .

nyancat

Bende kedimi aldığımda 45 günlük falan diyorlardı veteriner 45 günlüktende küçük demişti ama aşısını yapmıştı ve hiç sağlık sorunu yaşamadı kedim zaten geldiğinde ishal sorunu vardı o da zamanla geçti

ygzkptn

Veterineriniz yanlış yapmış.Ben bile kedimi kontrole götürmem için 1 kilo yapmam gerekiyordu.300 GR kedi nasıl parazit yaptırdı.

Denizzzzzz

Parazit aşısı eğer herekli görülürse 1 aydan sonra yapılabilir oda enjektör değil de hap olarak ama diğer aşılar için 2 ay en uygun zaman ama 45 günlük kedilerede yapıldığını duydum ama gerezsiz bir acele diye düşünüyorum

PERIveLIDYA

İlk aşı (iç parazit) bizimkilere 45 günlükken yapıldı.