Kedim Kumuyla Oynuyor

nyancat

Kedim bazen kumun üzerine yatıyor bazen kumla oynuyor o yanımdayken kumu bile temizleyemiyorum ve aşırı derecede etrafa kum saçılıyor kum kabı açıktı bir kutu yaptım onun içine koydum ancak yinede vazgeçmeden içine girip bazen kumu deli gibi kazıp dağıtıyor tuvaletini yapmadan bazen üzerine yatıyor sonuçta tuvaletini yaptığı bi yer hiç hijyen değil onun içinde bizim içinde tuvaletinden uzaklaştıramam daha bugüne kadar kumundan farklı bi yere tuvaletini yaptığı olmadı bu konuda sorun yaşamadım onun düzenini bozmak istemiyorum sizce kapalı kum kutularından alsam yararını görür müyüm

15 CEVAP

Neslym

Hala o huyuna devam ediyor mu ?

Elviss

benim kedim de ilk yavruyken kumunda yatıyor ve oynuyordu sürekli sonunda vazgeçti kendi kendine de vazgeçiyorlar yapabileceğiniz başka bir şey var mı emin değilim oynayama başladığınız da elini çarpıp yüksek sesle hayır derseniz yapmayı bırakabilir alın kumun içinden bunları da yapmıştım ben şuan hayır dediğim zaman ufak mırıldanıp bırakıyor :)

nyancat

Kedim 3 buçuk aylık özellikle kumunu temizlediğimi gördüğü zaman inatla içine girip dağıtmaya başlıyor hani dağıttığı kumda az buz değil süpürdükten 5 dk sonra yerler kum içinde kalıyor çok kum koymama rağmen mesele kum kabının dibine yapıyor çişini doğal olarak topakları alırkende dağılıyor

ursaminor

Kediniz eve yeni geldiyse, belli bir miktar stres yaşıyor olabilir. Size tuhaf gelse de orada kendi kokusu olduğundan kumunda sakinleşiyor olabilir. Aynı türde bir kutunun içine polar battaniyelerden koyarsanız, ona yatmaya da alışacaktır. Kendi kokusu sineceğinden polara. Zaten eve alışıp hakimiyet kurdukça bu davranışı terkedecektir.
Yalnız yetişkin kedilerin kuma yatma nedenleri bambaşka. Ve genellikle böbrekler ile idrar yolları problemleriyle ilintili oluyor.

nyancat

Kedim geleli 2 ay oldu ilk başlarda böyle davranışları yoktu yatmak istediğinde yatağına yatıcağını biliyor sanki bizi kızdırmak için yapıyor gibi içine yatıp gözümüzün içine bakıyor dağıtırken de böyle umarım zamanla geçer

lesibon

Tatlım benim kedim de ilkinde kumu ile oynadı sonrasında oyuncak yerine kum olduğunu öğreniyorlar .

efruzg

Benimki de bi kaç kere oynadı küreği var kenarda onu daha ara yere soktum ve oynarken hayır dedim kumun dışına aldım şimdilik oynamıyor

PERIveLIDYA

Benimki de bebekken oynuyordu hatta yiyordu bile ama büyüyünce geçiyor ama bizimki kapalı kum kabı olmasına rağmen yine kum kabının önünde dışarı atılmış kumlar buluyorum.

ursaminor

Kediniz kaç yaşında/kaç aylık acaba?
Çünkü yavru kediler ile yetişkin kediler arasında bunu yapma nedenleri konusunda farklar var. Ondan sordum.

ursaminor

Strese girmesine neden olacak bir şeyler yaşandı mı peki?
Mesela sık sık misafir gelmesi, çocuk misafirin gelip mıncıklaması, evden birinin ayrılması gibi?

ursaminor

Bazen eşyanın yeri değişince bile strese girebiliyor bu deliler :D

nyancat

İlk zamanlar misafir geldiğinde çok geriliyordu tıslıyordu sürekli ama şimdi normal ben almadan önce bir şey yaşamış olabilir insanlara alışması biraz uzun sürdü

nyancat

Kapalı kum kutusu aldım ve kapalı balkona koydum kutuyu artık içine girip oyun yapmıyor ancak hala o yanımdayken kumunu temizleyemiyorum içine atlayıp duruyor onun dışında bir sıkıntı kalmadı

Kedim 4 aylık dişi. Tuvaleti kapalı her gün temizliyorum hatta ama yine de topaklanan çişini salona getiriyor parçalayana kadar oynuyor bazen de yiyor. Kızıyorum cezalandırıyorum güzel güzel de anlatıyorum ama hala devam ediyor ne yapmam gerekiyor bilmiyorum lütfen önerilerinizi bekliyorum 🙏🏻

orhdoner

Benim kedilerim de bazen yapıyordu bir ara uyuyorlardı içine girip hep hayır diyordum ama gene de bazen yapıyorlardı sırasıyla ikisi de sonra vazgeçtiler kendi kendilerine birşey yapmadım ben