Ev Yemekleriyle Başımız Dertte

oztasilares

Saat kaç olursa olsun, mamasını yemiş olsun veya yemesin fark etmiyor mutfağa kim giriyorsa acı acı miyavlıyor. Kıyamıyoruz veriyoruz yani ben sık olmamak şartıyla kedimin ev yemeği de yemesini istiyorum ama bu kadar fazla istemesini değil. Bide o kadar çok miyavlıyor ki su içmeye bile girsen elin ayağına dolaşıyor yani her dakika da ona uygun bir şey olmuyor. Mamasını çok seviyor bu arada koyduğum an bitiriyor zaten. Bu huyundan vazgeçirebilmem için öneriniz var mı ?

7 CEVAP

pamuk18pamuk

Her istediğinde vermeyin alışkanlık olmuş sanırım

ursaminor

Aslında başlığı "ev yemekleriyle başımızı derde soktuk" şeklinde açmalıydınız. :D
Bu kedi, evin bir üyesi. Evin belirli kuralları varsa, uymasını öğretmek size düşüyor. Kişilikleri dışındaki, sonradan öğrenilen tüm davranışlar sizin sorumluluğunuzda unutmayın.
Kıyamayıp yemek vermeniz ona iyilik değil, aslında hem ona hem de kendinize yapmış olduğunuz bir kötülük. Aynı çocukların ağladığında kucağa alınması nedeniyle her kucağa alınmak istendiklerinde ağlaması gibi öğreniyorlar bu tür davranışları.
Evdeki herkesin aynı disiplinle buna dayanması ve artık ağlandığında yemek verilmeyeceğini kanıksaması lazım. Mutfağa girdiğinizde onu görmezden gelin. Gözlerine dahi bakmayın mama isterken sizden. Birkaç güne vazgeçer yalvarmaktan. Ama dikkatli olun, başka konularda kazanmasın bu öğrenilen davranış biçimini.

Zeytinlicorek

Benim kedim de öyleydi ilk başlarda, kim mutfağa gitse peşinden koşup acı acı miyavlıyordu. Ama eğer verirseniz daha fazlasını istiyorlar. Siz işinizi görüp çıkın. Bir süre sonra vazgeçiyorlar.

Benim1kedimvar

Ev yemeği derken ne veriyorsunuz?

Cotontzu_Siri

Hiç (!!!) Ev yemeği vermeyin. Bu onun için miyavlamasını ödüllendirmektir.

burakbyk

miyavladığı zaman kızın biraz hiç kızmadınız diyelim tepki vermeyin mamasını yiyince ödüllendirin belki iş görür

Senaoktem

Mutfakta kenara kedi maması koyun kedinin yetişemiyeceğe yere her geldiğinde 1 tane kedi maması verin.