Kedimin Diş Sağlığı

LASTBLOOD89

kedim kuru mama ile besleniyor ayda 1 kere yaş mama veriyorum kedimin diş sağlığı kuru mama ile beslenerek korunabilir mi bu tartar hastalığından falan korunabilir mi yoksa illa dişini fırçalamak mı gerekli

28 CEVAP

ursaminor

Hangi çoğu veteriner? Kim hangi titriyle yazmış yaş mama vermeyin diye? Herkesi boş verin, gelin siz kendiniz düşünün, kendi mantığınızla...

Bir etobur (kediler tam etoburdur yani carnivore) sizce ne yemelidir?
Cevabı açık ve basit bir soru bu. Et yemelidir elbette...

Peki şimdi ikinci soru:
Piyasada satılan ortalama ve ortalama altı kuru mamalardaki et oranı nedir? Çok düşük hatta bazısında yok.
Yüksek et oranlı kuru mamalara bakalım... Adı üzerinde kuru. Dehidre. Suyu alınmış. Kurutulmuş.
Et nasıl bir şeydir? Et içinde su olan bir besindir.
Kedi ne yer? Et yer.
Demek ki kedinin etin içindeki suya da ihtiyacı var.
Yaş mama vermezseniz, (tabi ki kaliteli yaş mamalardna bahsediyorum ben, saçma sapan gravy soslu sıkıştırılmış tahıl tanelerinden değil) bu kedi löp etten alması gereken besinleri nereden alacak?
Biz ayda bir lütfedip yaş mama/et/ciğer vereceğiz de oradan mı alacak?

Yapmayın böyle şeyler. Ben kızımıza her gün yaş mama veriyorum. Dişlerini de düzenli fırçalıyorum. Ne tartar oluyor ne de başka bir şey.
Kuru mama sektörünün ne kadar büyük bir kar payına sahip bir sektör olduğunu unutmayın ve her yazılana da inanmayın. Çok lazımsa veterinerlik fakültelerinin tarafsız yazılmış bilimsel araştırmalarını okuyup kendi fikrinizi geliştirebilirsiniz. :)

Cotontzu_Siri

Bim'den emin kıyma alın, pişirin, içine birkaç sebze haşlayıp karıştırın. Ucuza bolca yaş mama.

ursaminor

Elbette Sirinin söylediği şey doğru. Yaş mama illaki hazır satın alınmalı diye bir kural yok.
Google'da aratın, kedi mama tarifleri diye.
Ben yoğun çalışan bir kişi olduğumdan buna zaman ayırmam imkansız ne yazık ki bu nedenle hazır yaş mama alıyorum. (ve bu kaliteli yaş mamaların kg fiyatları 70-90TL arasında) İçerikleri de mesela kendi suyunda haşlanmış ton balığı gibi bildiğimiz temiz ürünler. Bir dilim somon alıp suda haşlamak aynı şey işte.
Çok güzel tarifler var internette.

Benim1kedimvar

Ben haftada 2 gun veriyorum
Haftada 1 gun yumurta sarisi
Haftada 1 gun yogurt
Hergun biraz ödül mamasi
Eger kediniz severse et veya balikda verin . ama hangilerinin verilecegini bilmiyorum . ben mesela dana kiyma vermiştim sevmedi. Kesinlikle çiğ olarak vermeyin .

ursaminor

Bugün haberlerde Temmuz sıcağında bir arabanın içine tıkıştırılmış kedi yavruları, kediler ve köpekler vardı. Hayvanlar sıcaktan bayılmış, bir kedi yavrusu da ölmüş. Çevredekiler arabanın kapısını zorla açmak zorunda kalmışlar kurtarmak için hayvanları. Ama kedi yavrusu için çok geç kalınmış. Çocuklar hortumla verilen suyu kana kana içerlerken arabanın sahibi gelmiş.
Arabanın sahibinin mesleği nedir? VETERİNER!!
(işini iyi yapan, kendini buna adayan veterinerleri elbette tenzih ederim)
Her veteriner iyidir ve söyledikleri kanun hükmüdür diye bir şey olamaz.
Keşke olsa, ama gerçekler öyle değil ne yazık ki...
Bu arada adam çevreden söylenenlere aldırmayıp arabaya binip gitti. Videosu var...

Cotontzu_Siri

Allah bunun gibi veterinerin belasını versin. Nasıl bir vicdansız gerizekalı böyle birşey yapar? Dehşet verici. >:(

Cotontzu_Siri

Bence fırçalayın. Sırf diş sağlığı için kuru mama kullanmak bence doğru değil ama siz bilirsiniz tabii.

Benim1kedimvar

Ayda bir kere yaş mama bence çok az

Benim1kedimvar

Nedeni neymiş . bence yaz aylarinda özellikle vermek iyi oluyor çünkü yaş mamanın su oranı yüksek Dolayısıyla yaz ayında kedi suyunu da güzelce almış oluyor Ben de biraz kendim suyla karıştırıyorum daha iyi oluyor

LASTBLOOD89

benim bütçem fazla iyi değil o yüzden bütçeme uygun olarak kedime ayda kaç kg veya gr yaş mama yedirmeliyim zaten yaş mamanın kg fiyatı 12 TL

ursaminor

Bu arada bizde ayda 2 ila 2,5 kilo tüketiliyor yaş mama.
Siz de kendi isteğinize göre 1-1,5 veya üstü şeklinde ayarlama yapabilirsiniz.

ursaminor

Ayrıca ishale mahal vermemek için gimcatin ton-balkabağı veya tavuk-balkabağı mamasını deneyebilirsiniz. Balkabağı bildiğiniz gibi ishali keser :)

Reyyanhan

Videonun linkini atsana watsaptan sinem..hangi salak o.

LASTBLOOD89

peki doğru olan nedir bana söyler misiniz lütfen yardıma ihtiyacım var bir de ayda kaç kere yaş mama vermeliyim