Kedim Tuvaletini Yapmadığı Halde Uzun Süre Kumda Eşelenip Dağıtıryor.

Merhaba, 1 yaşında bir tekir kedim var. Daha önceleri kumla ilgili hiç problem yaşamadığım kedim, tatil için geldiğim memleketimde birden geceleri ve sabaha karşı kumuyla çok fazla haşır neşir olmaya başladı. Dakikalarca eşeleyip içinde yuvarlanıyor. Kum kabını her gün temizliyorum ve kapalı kap almayı düşünüyorum ancak çıkan ses bile gece uykusu denen bir şey bırakmamaya yetiyor.. yardımcı olursanız çok sevinirim.

10 CEVAP

Ben de söylediğiniz sebepten olacağını düşünmüştüm ancak buraya geleli 1 ay oluyor. Başlarda mırıldanmayı da kesmişti ama şimdi mırıldanıp oyun oynuyor, yine de kumla bir alıp veremediği varmış gibi. Sanki sinirini kumdan çıkarıyor :(

batuhantopcu

Aynı problem benim kedimde de arasıra oluyor. Kedinizi kısırlaştırdınız mı?

ursaminor

Problemin kaynağını sorduğunuz soruda zaten yazmışsınız... kediler mekan değiştirmeyi hiç sevmezler. Bu yeni geldiğiniz yerde kediniz için en tanıdık olan şey kendi kumu. Çünkü kendi kokusunun en yoğun olduğu yer orası. Evi özledikçe kumda xaman geçirecektir. Ne zaman döneceksiniz bilemiyorum ama böyle anlarda en sevdiği oyuncaklarının ve kendi yatağının olduğu yere götürüp onu sakinleştirici sözler söyleyin. Bu ona güven verecektir.

Bu arada hayır, kedimi kısırlaştırmadım

ilknrdaisy

Kedim de bunu yapıyor ama çok fazla sebebi var ben alıştım artik, bobrek rahatsızlığı geçirirken cok sık kumunu kazıyordu, eve biri geldiğinde sinirlenip kazıyor, kumunun yeri değiştiğinde yapıyor, kumu değiştiğinde yapıyor, ama başlıca sebebi böbrek rahatsızlığı ve birine sinirlenmesi.

Minnak53

Merhaba kediniz yer değişikliğinden dolayı yada kumuna tuvaleti geldiğinde miyavlıyorsa yani tuvaletini miyavlayarak yapıyorsa böbreklerinde idrar yolunda sorun vardır ama ses yoksa yaparken sorun yer değişimi geçmiş olsun:(

cevapladığınız için teşekkür ederim, peki sizce alışması ne kadar sürer bir bilginiz var mı?

Merhaba 5.5 aylik bir disi bir erkek iki yavrum var..Disi yavrum birkac gundur gunun farkli saatlerinde kumuna girip eseleyip biraz durup tekrar eseliyor sonra kumda yer degistirip farkli bir noktayi eseliyor ve hic bir sey yapmadan kumdan cikiyor..Bazen cikar cikmaz geri girip bunu tekrarliyor...Cok gurultulu ve tozlu bir durum uykumdan uyaniyorum gece boyunca birkac kez...Daha once hic boyle davranmiyordu..Sebebi ne olabilir.?tesekkur ederim...

gizmssahinn

@Rusty-Max merhaba genelde rahatsız oldukları bir durumda bunu yapabiliyorlar kum kabının yeri değiştiyse veya kumu değiştiyse tepki olarak yapıyor olabilir onun dışında tuvalet kontrolü yapıyor musunuz ? Kakasını yapamıyor kabız olmuş olabilir veya sürekli kum kabında vakit geçiren bir hayvan için veterinerler böbrek sorunlarını düşünebilir. Birçok sebebi var ama riske atmasanız daha iyi olur bir veterinere gösterin kan baktırın mutlaka

aslihan_e

Kısır olmayan kedi daha çok kum kazar.