Hangi Mama/Su Kabı Türü Daha İyi?

fhatay

Anket

Seramik
(61 oy)
Çelik
(42 oy)
Plastik
(1 oy)
Diğer
(2 oy)
Toplam (106 oy)

Anketeki Mama/Su kabı arasından hangisi daha iyi. Fiyat farkları değer mi ?

20 CEVAP

Benim1kedimvar

Altına kaydırmazlardan veya bez falan koyuyorum O zaman deviremiyor benim kedimde Su içmeden önce etrafını kazarak içiyor Ama hiç devirmedi

dollfacepersian

Mama ve su kapları ayrı ve plastik harici olmalı bence.Çünkü plastik kansorejen madde üretebilir,mamanın kokusunu emebilir.Ayrı olması da suyun mamaya,mamanın suya bulaşma ihtimalini önlemek için gerekli bence.Bİrde kedi için alıyorsanız bıyıklarının kabın kenarlarına deymeyecek şekilde olmasına dikkat ederseniz çok daha iyi olur.Kediler genellikle bıyıklarının mama kabına deymesinden veya suyun içine girmesinden hoşlanmazlar

ursaminor

Yetişkin bir kedi için en az 15cm genişliğinde olan seramik bir mama/su kabı en idalidir. Kedinin cinsine (aslında burnunun basıklığına) göre derinlik belirlenmelidir. Mesela İran kedileri için çok derin kaplar rahat olmuyor. Ama tekirler için derin olması sorun teşkil etmiyor.
dollfacepersian zaten plastikle ilgili açıklamaları yapmış :)
Çelik tercih edenler de olabilir. Ama çeliğin o metal kokusunu sevmiyorum ben hiç...
Bambu kaplar da yapmışlar şimdi yakınlarda gördüm imac filan üretmiş. Ama ahşap ürünler doğal olduğundan emme eğilimleri oluyor içine konan gıdaları (özellikle yağları emiyorlar biliyorsunuz). O yüzden uzun dönemde pek tercih etmem şahsen.

KedimVar

Neden en iyisi seramik bizimkiler Çelik :/

ursaminor

Çelik de iyi :)
Ben sadece çeliğin çelik kokusunu sevmediğimi söyledim. Çelik iyi bir ürün olmasa çelikten tencere olmazdı KedimVar :D
Üzülme sen kıyamam..

KedimVar

Evet haklısın :)) onu düşünmedim. evet Çelik de iyi diye biliyorum ama şimdi herkes seramik deyince ben de dedim Çelik olunca ne oluyor. Üzülmedim üzülmedim sadece en sağlıklısı olsun istedim :))

Benim1kedimvar

Ben cam kullaniyorum önceden çanak çömlek ( internetten arattigimda sonucu boyle buldum :D ) kucuk olanindan kullaniyodum simdi cami daha saglikli buldugum icin cam kullaniyorum
Ne çok cam dedim .

ayseeny

ben kedimde ayrı 2 parçadan oluşan çelik bir kap kullanıyorum. hem temizlemesi çok kolay hemde sağlıklı plastiğe nazaran.

ursaminor

@Benim1kedimvar
Biz cam kullansak tuzla buz olur :D
Valla ben evdeki çorba kaselerinin 4 tanesini kıza ayırdım. Birinde su var. Birinde kuru mama var. Birine yaş mama koyuyorum. Diğeri de yedekte. Kap kirlendiğinde hemen değiştirebilmek için. 14cm genişliği kasenin ağzının.
Hiç ayrıca para verip almadık mama kabı :D

Norveç Orman Kedileri iri oluyor sanırım, o yüzden ağzı geniş olursa kabın rahat eder. Bıyıkların uçları kenarlara çarpınca kafayı sallıyorlar, her yer mama oluyor.
Bizim bir arkadaş inatla 8cmlik minicik kuruyemiş kabına koyuyor mamayı. Kızı da devirip yerden yiyor. :D
Çözümü kendi bulmuş küçük serseri :)

ursaminor

@fhatay - Bu çok dar ama 11cm diyor.

@Benim1kedimvar kaydırmaz mı? Bez mi? Yahu bizim kız halının altına girip birden sıçrayıp salonun koca halısını ikiye katlayan bir canavar. :D
Ben white&beige'den alt tarafı mantar olan sert amerikan servislerden aldım. 9TL'ye
en azından altında ne var mesajına girmiyor eheheh

ursaminor

Bizim kedi tuvaleti bunlardan valla:

http://www.ucsan.com.tr/index.php?id=12

kapağını çıkardım böyle kullanıyorum. Gayet temiz ve sağlıklı oluyor.
eheheh

Cotontzu_Siri

Ben plastik kullanıyorum. Ailem daha iyisini aldırmıyor pahalı diye :/ en iyisi seramik

fhatay

Kedinin Irkı Norveç Orman Kedisi. Ya çelik ya da seramik alacaktım. İstediğim çelik ürün gelmese seramik alırım.

Benim1kedimvar

Eğer şekil rengi ve yazısı için almak istiyosanız olur ama yoksa gerek yok daha ucuza seramik kaplar satılıyor 3 5 tl bir şey