Balıklı Yaş Mama

Goupe

Tamamen sadece balıklı yaş mamaya geçmeyi planlıyorum sizce doğrumu olur?

5 CEVAP

ursaminor

Zorunlu olmadığı sürece tek yönlü beslenmeye (özellikle de yavrularda) yönelmek doğru değil.
Kedilerin balığı sevdiği doğru ama düşünün, balık kedilerin doğası için doğru besin mi? Hayır değil. Özellikle de derin deniz/okyanus balıkları aslında kedilerin normalde ulaşamayacakları besinlerdir.
Çoğu kedinin tavuk alerjisi vardır evet; ama sanılanın aksine bundan daha fazlasının belirli balıklara alerjisi vardır.
Konserve mamalarda balık endüstrisinin atıklarının kullanıldığı çok sayıda ucuz mama bulunmaktadır. Bunlardan şiddetle kaçınmak gerekir.
Çok aşırı balıkla beslenen kedilerde hipertiroit geliştiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Derin denizlerde yaşayan ve besin zincirinin üst sıralarında olan somon ve ton gibi balıklardaki ağır metal/cıva oranları gittikçe yükselmektedir. Bu nedenle Amerika'da bazı balıkların çocuklar tarafından tüketilmesi yasaklanmış ve hatta sınırlandırılmıştır.
Pasifik balıkları (Fukushima nedeniyle) radyasyon sızıntısına maruz kalmıştır. Bunun dışında okyanusların sularında agresif ve kalıcı diğer zehirli maddeler de bulunmaktadır.

Kıssadan hisse: diyeti mümkün olduğunca çeşitlendirmek gerekmektedir. Kuzu, sığır, ördek, tavşan, balık vs. şeklinde. Böylece risk dağıtılmış olur.
Yaş mamalarda da yalnızca ton balığı içerenler yerine diğer balık çeşitleriyle karışık olanlar tercih edilmelidir.
Umarım açıklayıcı olmuştur. Bizim kız tavuk alerjisi olduğunda çok araştırmıştım balıklı mama olaylarını. Onlardan aklımda kalanlar bu bilgiler.

Benim1kedimvar

Bizim veterinerimiz uzun süreli olacaksa balikli kuru mamayi önermiyor ama her gün vermiyosaniz belki sorun olmaz. Sığır etli de oneririm kedim en cok onu seviyor belki sizin kediniz de cok sever . ama yas mamayi degisik degisik vermek tercihim .

yasement

Dogru bence benim hayalim tamamen yas mamaya gecmek ama kuru mamayi cok seviyor az yiyor yas mama.

ugurorkide

Benim kediler de sığır etli olanı çok seviyorlar devamlı yaş mama veterinerler pek uygun bulmuyorlar

yasement

Evet balikliyi atlamisim ben tek yonlu olmasin bence de balikli yas mama aliyosaniz evden cigerle kirmizi etle tavukla destekleyebilirsiniz mesela