Kedimin Alt Dudağı Şişti

Minnak53

Arkadaşlar merhaba ,
Benim minnağımın geçenler de yani 3,4 ay önce üst dudağında şişlik olmaya başlamıştı vete götürdüm alerjik ve antibiyotik iğne yaptı ve birkaç gün sonra geçti şuanda da alt dudağı şişmeye başladı iki fotosunu koyacağım şuan annemlerdeym veti farklı bir semtte ama ben anlamıyorum bu çocuğun dudakları neden şişiyor ayrıca geçmişte başlık açmıştım arka iki ayağında da patilerinin kenarında yaralar var kabuklanıp düşüyor ama zaman zaman şişiyor vet evimde birşeye bastığını söylüyor ama evde bir deterjan kimyasal birşey yok yani evi sildiğimde bile üstünden bir kerede durulama suyu ile siliyorum ve tamamen kuruyana kadar odada kapalı tutuyorum minnağı bugün burda farklı bir vete sordum mamadan olabileceğini söyledi vs vs ayrıca gittiğim tek bir vet var ama başka başka yerlere de aynı soruları soruyorum her vet farklı birşey diyor ve sanırım onlara güvenim azalmaya başladı minnağı bayramda açık vet bulamadığım için farklı bir vet götürdüm kusması ve isali vardı antibiyotik miğde koruyucu ateşi olduğundan ateş düşürücü ve vitamin yaptılar enseden değilde biraz popo üstünden iyileşti derken sırtında yara kabuğu farkettim kendi vetine götürdüm hikayesini anlattım iğneyi yanlış yaptıkları için derinin altında ilaç kalmış ve yara olmuş dedi orda da al baştan hergün 5 gün boyunca antibiyotik ve alerji iğnesi yapıldı bu alerjik iğnesileride kortizonlu olanlarından bu arada şimdide ağzı şişti artık götürmek istemiyorum habire iğne dayayıp duruyorlar yada yarın ağzı için tekrar götürücem ama sonuç alamıyorum sinirlerim bozuluyor napıcamı şaşırdım çok uzun oldu biliyorum;(

38 CEVAP

mehmet24us

aslına bakarsan alerjik reaksiyon bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklı oluyor yani hepsi sana aynı şeyi farklı şekillerde söylemiş

ursaminor

Çok geçmiş olsun. :(
Buradaki veterinerler farklı şeyler söylemiş olduğundan, yabancıların sitelerine baktım başına gelen olmuş mu diye. Sandığımdan da fazla sonuç çıktı. :o
Bakın bu linkten bu sorunu yaşamış olan insanların mesajlarına ulaşabilirsiniz. Fotoğraflar aynı sizin minnağın dudağı gibi.
https://thecatsite.com/threads/cat-has-swollen-lower-lip-pictures-included.264792/

Plastik kaptan yemek yiyen kedilerde oluyormuş. Bunun bir alerji olduğu konusunda veterinerler hem fikirmiş. ancak neye alerjisi olduğunu bulmak zaman almış çoğunda. Ama %99'unda plastik ürünlere karşı alerji çıkmış.
Çok ilginç geldi bu konu bana. Daha da araştıracağım vakit buldukça. Torba kemiriyorlar, kum kapları plastik. Her yer plastik yahu :/

ursaminor

:(
Ezgi, biliyorum sizinkilerin izin vermediğini ama şu bir milyoncularda bile olan seramik tekli satılan bir çorba kasesi alabilirsin aslında. Ben bizim evdeki çorba kaselerini kullanıyorum mesela.

mehmet24us

neye karşı alerjisinin olduğunu öğrenmek için hayvan hastanelerine veya veterinerlik fakültelerine götürebilirsiniz. Kan testi yapıyor oralar. veteriner kliniklerinde böyle bir imkan olmuyor. İstanbulda olduğunuz yazıyor profilinizde. isterseniz önce veterinerlik fakültesini deneyin deneyin daha köklü bir çözüm olabilir. burada (ben dahil) çoğumuz kendi deneyimlerinin ötesini bilemez.
tahılsız mama işlenmemiş olmuyor ama her mama kendisine göre yardımcı maddeler koyuyor. tahıl, mercimek, pirinç. kendiniz alerjisini bulmak için bunları teker teker denemek zorunda kalırsınız. Ben yaş mama yerine tavuk ciğerini kavurup( yağsız ve tuzsuz) sonra haşlayıp suyuyla blendırdan çekip veriyorum. büyük taneli olunca yemiyorlar diye. belki denerseniz sevebilir.
umarım iyileşir kediniz

mehmet24us

türkiyede evcil hayvanlar veterinerliği bölümünden mezun olan veterinerin az olduğunu genelde çiftlik hayvanları konusunda ihtisas yapmış veterinerlere ve yine genelde çiftlik hayvanları için üretilen ilaçlarla ailemin bir parçası olan kedilerimi iyileştirmek zorunda kaldığımı düşünürsem veterinerlik fakültesinde yanlış olsada daha yakın bir teşhis koyulacağı düşüncesiyle oraya götürürüm. Zira biz gittiğimizde de insan olarak aynı muameleyi görüyoruz hastanelerde. (veteriner arkadaşlar okuduğunda kızmasın yaşadığım yerde bu durumla karşı karşıya olduğum için yazdım)

ursaminor

yani en çok plastik kaptan mama yiyenlerde oluyormuş demek istedim. Aralarında plastik kap kullanmayanlar da var. oyuncaklar vs. her şey olabilir. :(
Çok üzüldüm gerçekten. Umarım başka bir şeydir. Çünkü alerjik hayat çok zor.

mehmet24us

plastik konusunda haklılar, tıpkı insanlara da zararlı olduğu gibi onlar için de öyle.
plastik kaptan zararlı maddeler yemeğe geçiyor. metal da aynı derecede sağlıksız plastik gibi.
biz cam ve porselen kullanıyoruz. Mama ve su kaselerini 2-3 günde değiştiriyoruz bakteri oluşmaması için.

Minnak53

Bu arada vetlerin birisi mamadan diyor diğeri bağışıklığı düşük diyor diğeri alerjik bir durum diyor hangine inansam yada bu durumlarla karşılaşan var mı arkadaşlar

mehmet24us

veteriner değilim ama kişisel tecrübelerime dayanarak bence mamadan ve alerjik diyenler doğru söylüyor. Mamanın içindeki bir maddeye alerjisi var muhtemelen. mamayı değiştir. tahıla veya diğer katkı maddelerinden birisine karşıdır muhtemelen. bir süre ev yapımı yaş mama (yumurta, tavuk ciğeri gibi) besle geçerse tahılsız mamaları denersin

Minnak53

Mehmet24us;
Teşekkür ederim bilgiler için peki özel vet yerine burada bana yakın mesela avcılar veteriner fakültesi var oraya götürsem daha iyi bakılır mı yani ?? Sorunu bana direk söyleyebilirler mi yoksa özel vetler gibi kem kümmü yaparlar :(

mehmet24us

daha önce ankarada yaşıyordum ve ankara üniversitesi veterinerlik fakültesine gidiyordum. tek kötü yanı kobay gibi görmeleri ama öğrencilerine farklı bir şeyi gerçek hayatta göstermek bulunmaz bir nimet olduğu için çok iyi ilgileniyorlardı ve her türlü testi yapıyorlardı. hastane statüsü olmadıktan sonra farklı testler için farklı veterine kliniklerine gitmeniz gereke bilir ve çok pahalıya mal olur.

Minnak53

Mehmet24us;
En azından durduk yere röntgene göndermek mantığa ters abzük işler görürsem orayı terkederim o kadar çok avcılar vet. Fakültesi ile ilgili şikayet var ki.. nette bakarken eşeledikçe fakültenin çarşaf çarşaf alakasız başarısız başarı hikayeleriyle dolu..
..Buyrun kim hasta ;) şey pisiciğim :/
Üstünü soyun geliyoruz derlermiş kendimi olumsuzluğa hazırlıyım, bekletimi sıfıra indirip gideym hiç gitmemekten iyidir:(

Reyyanhan

Sonrasında bizi de bilgilendirin lütfen

ursaminor

Kesinlikle öyle, zaten ben eminim Minnak53'ün plastik kullanmadığından kapları. O yüzden ikinci mesajla açıklama gereği duydum. Yani yalnızca plastik mama kabından değil, her türlü plastikten olabiliyormuş diye.
Ben de her gün ikişer kere değiştiriyorum mama ve su kaplarını ve seramik kullanıyorum.

Reyyanhan

Yanlış anlamayın ama dudakları tam yemelik durmuyormu poncigin