İlk Kez Kedi Bakacağım

arkadaşlar ben ilk kez kedi bakacağım araştırmalar yaptım kediler hakkında birçok bilgiye sahibim ama ilk deneyimim olacağı için biraz yardıma ihtiyacım var

14 CEVAP

Cotontzu_Siri

Kedi bakmak çok mu zor isimli bir soruya yazdığım cevap:"
Sizin için çok zor olan bir başkası için kolay olabilir. Ama böyle bir soru soruyorsanız kedi bakmanın sorumluluklarını ve zorluklarını tam olarak bilmiyorsunuz demektir. Bu yüzden kedi bakmaya hazır olduğunuzu düşünmüyorum. Öncelikle kaç yaşındasınız? Kedi bakmak maddi durum ister; aşısı, maması, kumu, hastalığı... Zaman ayırmalısınız; onun da oyun, egzersiz ihtiyacı var. Yeri gelecek, hasta olacak; bu gibi durumlara hazır olmalısınız. Onun bir canlı olduğunu unutmayın, bir hevesle alınıp sonra bakamayınca sokağa atılacak şeyler değil kediler. Tüy dökecek, eşyaları tırmalayacak, miyavlayacak... bu gibi problemlerle karşılaşacaksınız, bunun bilincinde olun. Davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş."

dollfacepersian

Kimisine göre zor kimisine göre kolay geliyor ve kedinin karakterine,cinsine göre farklılık gösterebilen bir durum.
Değişmeyen tek şey maddi manevi tam olarak kendinizi ona adamanız gerektiği. Aylık kum,mama vb. masrafları dışında ani hastalık vb. içinde birikiminiz olması gerekiyor. Her ay bir miktar parayı kediniz için ayırıp el sürmemeniz ideal olur. Manevi olarak her koşulda onunla olabilecekseniz sahiplenmeniz en iyisi olur,yavru bir kedi sahiplenirseniz büyüyene kadar dişleri kaşındığı ve oyun amaçlı her yerinizi ısırıp tırmalayacaktır büyük ihtimalle. Bir yere giderken köpek gibi götüremezsiniz mesela,evde camlarda balkonda koruma yoksa onun iyiliği için sıcaktan pişsenizde onun iyiliği için açamazsınız mesela. Bunlar gibi sizi zorlayabilecek şeyler olabilir. Ne olursa olsun,onu sevip ondan vazgeçmeyecekseniz kedili hayat yaşanmaya çok değerdir

Zeytinlicorek

Eğer gerçekten seviyorsanız zaten o zorlukları görmüyorsunuz bile. Kedinin varlığı hepsini unutturuyor. :)

mia1598

çünkü sahiplendigin bu can sana arkadas olacak inan ki onunla birlikteyken ne yorgunlugun ne sitresin kalacak çok mutlu ediyorlar insani cok iyi arkadas oluyorlar ve bakim sorlugu falan hissetmiyorsun .Ama lütfen para ile pet shoptan satin alma inan ki o canlara yazik aldikca daha fazla geliyor ve iskence görüyorlar. barinak veya sokaktan al inan ki tüm kedilerden daha güzel görünecek sana

mia1598

Bende daha 3 hafta önce kedi sahiplendim ve bu sorularla benim de başım baya bir dertdeydi . özellikle de ilk gün stresi vardi bende.öncelikle kedi bakimi bence çok çok kolay. ama kaç yasinda olduguna , okul veya iş saatine, evine, ailenin kisiligine göre degisir mesela benim okul saatlerim 8 ile 2.45 arasi kedim ama arkadasimim öğlen 3 gibi baslayip akşama kadar sürüyor o arkadasim kedi bakamaz çünkü bütün gün okulda ve gelincede direk uyuyor eger okul saatin uygunsa şunu düşün ben bu kesiye gerekli masrafi yapabilir miyim evet kuru mama yaklasik bir kilosu 20 tl kumu da o civarda ama bu kedinin aşısı var ve diyelim ki hastalandı ek olarak veteriner ve bakım parasi var o da tamamsa ailem kediye nasil davranır mesela annen aşırı titizse tüy dökme zamani eger kediyi istemezse tuvalet kumu kokusunu istemezse de olmaz eger ailen de kediyi istiyir ve sorun çıkarmıyorsa karar ver barinaktan mı sokaktan mı yoksa ihtiyacı olan birinden mi kedi sahiplenmeliyim

maddi durumum var manevi herzaman benim teyzem veteriner onun kliniğinde 3 aylık bir kedi var onu alıcam deneme amaçlı 3 gün bizde kalacak yapabilirsem temelli bir kedi sahiplenicem nasıl

dollfacepersian

Ne konuda yardıma ihtiyacınız var acaba?

yani acaba zorlanırmıyım bakımı zor mudur diye düşünüyorum bi yandanda yok kolaydır diyorum bu konuda beni açmanızı isterim lütfen

miapaw

eğer maddi imkanınız varsa pek bir zorluğu yok. ortalama aylık 50 lira masraf ile gayet sağlıklı geçinebilirsiniz. tabi ek masrafları da olabiliyor veteriner vs. eğer belediye veterinerinde her hizmet ücretsiz karşılanıyorsa o da sorun olmayacaktır. maddi imkanınız yoksa da sokaktaki kedileri besleyebilirsiniz hiçbir zorluğu yoktur.

ben de yeni başladım gerçi yanlış yönlendirmek istemem fakat benim düşüncem böyle. başlarken bu site çok işime yaradı soru cevap bölümünü çok beğendim. ayrıca şu blog da faydalı yazılar okudum tavsiye ederim: kedi bilgileri

miapaw

bir de gerçekten kendinizden emin olmadığınız sürece almayın. alırsanız da sokakta birkaç günden fazla dayanamayacak hayvanları sokağa salmayın. en azından sahiplendirin.

miapaw

Çok güzell

teşekkürler

dollfacepersian

Bence gayet iyi olur ve akrabanızın veteriner olması mükemmel bir şey bence. Ona güvenebilirsiniz ve fiyat konusunda yardımcı olabilir

evt yardım iyi olur