Otenazi

Petispati

Malesef kedimde ölümcül hastalik varmis ve bugun 3 hekim tarafından karar alindi, uyutulacakti ancak beni isirdigi icin kuduz asisi olmam gerekiyor diye uyutmadilar yalniz ben gidecegim ve bunu duzenli yaptirmam mumkun degil bilginiz var mi

15 CEVAP

Minnak53

Petispati çok üzüldüm ama keşke elimizden birşey gelse.. ya şikayetvar.com da ben bir fakültenin kediye fiv teşhisi koyduğunu okudum ve sahibi alıp başka bir vete götürmüş aynı imkanları olan özel bir klinik ve sonuçlar temiz çıkmış içimden dedim acaba bi yanlışlık olabilir mi çünkü ben çok anlamıyorum o hastalıktan açıkçası ama zaten o hastalığı tespit etmek ancak kedi öldükten sonra otopsi olarak bakılıyormuş yani bu şekilde başka bir yere daha mı baktırsan çok zor bir süreçtesiniz ama bir şans nolur başka bir yere daha götürsen :((

Zatürre oldunuz ve acı çekiyorsunuz aileniz otenaziye karar verdi siz istemiyorum diyemiyor susup kalıyorsunuz ne hakla aileniz böyle bir şey yapabilir? Tedavi umudu varken üstelik? Şimdi siz o hayvanın ailesisiniz ve o konuşamıyor hislerini belli edemiyor diye onu uyuyamazsınız 200 tl verip hayvanı öldürüp kurulmak yerine bir kaç bin lira harcayıp o hayvanı hayatta tutmaya çalışın! Otenazi düşünen her pet sahibi içindir!

dollfacepersian

Şok oldum ve çok üzüldüm. Ne hastalığı varmış? Siz ötenaziyi kabul mu edeceksiniz?

ilknrdaisy

Kedimi ilk sokaktan bulduğumda yakalamaya çalışırken çoook derin tirmalarmisti, elim bi süre sonra sistigi için doktora gitmek zorunda kaldım, doktor kedi kopek isirmalarinda vs. Prosedür böyle olduğu için ve kedimi daha yeni sokaktan sahiplendigim icin kuduz aşısı verdi. 1 ayda 4 doz oldum kuduz aşı karnem çıktı, süre boyunca eve tarım ve hayvan bakanlığından(Adı buydu galiba) görevli gelip kedimi inceledi. Bu aşı anladığım kadariyla 1 doz başlayınca bitene kadar yaptirmak zorunluymuş. Eğer türkiye içinde bir yere gidecekseniz yaptırmanizi tavsiye ederim herhangi bir hastanede yaptirabilirsiniz diğer dozlarinida zaten elinizde karne olucak. Bu arada kediniz için gerçekten çok üzüldüm....

Minnak53

Baksana eksi sözlükte 3 te görmüşüm aşağıdaki alıntı ,,

kedime, muayene etmeden fip teşhisi koyan yer.

kedimde kornea nekrozu var. ilaçla geçer mi geçmez mi ameliyat şart mı diye öğrenmek için bi gideyim dedim. muayene ücretini ödedikten sonra biri geldi nesi var diye sordu. kornea nekrozundan şüphelendiğimi söyledim. bakalım deyip karanlık bi odaya aldılar. kadın ışıkla 10 saniye baktıktan sonra 'kornea nekrozu var, alınmazsa kör olur' dedi. panikleyip hemen gün almak istediğimi söyledim. kan testi istediler. hemoglobin değeri düşük olduğu için 150 liralık bi test daha istediler. onu da yaptırdım. hekimi beklerken testi karıştırdım, fip + yazıyordu. hekim 1 saat sonra gelecekti ama bana o 10 saat gibi geldi. hekim geldikten sonra test sonuçlarını gösterdim. hemen kortizona başlamam gerektiğini gözünün hiç önemli olmadığını söyledi. kedime göz ucuyla bile bakmadı. direkt reçete yazdı. gözünü kontrol eden diğer hekime gittim. gözünün bekleyebileceğini, bunun daha önemli olduğunu, fip tedavisi yapılmazsa narkozdan sonra kedimin kurtulamayacağını söyledi. sürekli gittiğim veterinerim kedimde kesinlikle fip falan olmadığını, gözü için murat şaroğlu'na götürmemi söyledi. götürdüm, ameliyatını yaptırdım. şu anda kedim topaç gibi. iştahı, kilosu, keyfi her şeyi yerinde. zart diye hastalığı yapıştırıp direkt kortizon vermek ne kadar doğru bilemiyorum. veteriner değilim. ama en azından bi muayene etseydi. o 1 saatte ağladığım kadar hiç ağlamamıştım şimdiye kadar.

Petispati

Kabul etmek istemiyorum ama ya kendi olecekdedilee uzun suredir fiv varmis sanirim bu nedenle sokaga atmislar su an sinirsel olarakta cokmus baya kotuymus :( cok mutsuzum yaninda olmak isterken asi olman lazim biz 10 gun bekletecegiz burada dediler..

dollfacepersian

Fiv virüsü ölümcül virüs olsada savaşmadan pest etmeminiz gerekiyor bence.Fib den bile kurtulup yaşayan kediler varsa fiv den de kurtulan kediler olabilir. Umudunuzu kaybetmeyin ve deneyin lütfen. Deneyerek bir şey kaybetmezsiniz. Şu yazıyı buldum hastalık hakkında https://www.saglikalemi.com/fiv-nedir-fiv-insanlara-bulasir-mi/

Petispati

Tesekkur ederim once su asi isini yapacagim mecburen ama kalan dozlaro yaptirmazsam ne olur bilmiyorum sehir disina gidecegim :(

Petispati

Yanimda goturecektim kafam dondu kaldi anlam veremedim hic biraeye

Minnak53

Pardon fiv fib ayrı şeyler mi şimdi farkettm ilk defa duyduğum için pek bilgiye sahip değilim ama gene de nolursa olsun başka yere baktır tek biryerin lafına bakma nolur

yasement

Fiv asisi yaptirmis miydiniz? Evetse fiv degilse bile testlerde pozitif cikiyor diye biliyorum o yuzden fiv asisi onerilmiyor. Baska yere gosterin mutlaka bence de uyutmayin.

Petispati

Ben daha asi yaptiramadim bir onxeko ailesi sokaga atiyor bir ay kadar sokakta direnmis ben buldum aldim bu neden sinir sistemi cokmus durumdaydi Bir haftadir surekli antibiyotik vitamin kan testleri ankaiyete teshislero vs ile savasiyordu dun xok iyiydi bugun bir kalktim ki kalkamiyor yerinden hemen bir veterinere goturdum yeniden kan testi yapalim dedi tamam dedim karsisinda hayvamda virus oldugunu direncinin 0 oldugunu tedaviye cevap vermedigini dusundugunu ama yine de allahtan umit kesilmez dedi ilac verdi igne yapti ben guvenemedim baska bir vete goturdum bir tamidigimin olana orada da bakildi edildi baska hekimle konustu aci cekmemesi icin uyutalim dedi bir onceki veterineri de aradim o da bir sure daha bekleyip steril ortamda deneyelim dedi olur dedim zaten beni isirdigi icin 10 gunu var her turlu bu surecte br sey olmasin diye dua ediyorum bu 10 gunde de ben risk tasidigim icin bebegime daha da oZenle bakacaklar diye mutluyum belko cevap verir

Cotontzu_Siri

Minnak53
Evet farklı şeyler

Minnak53

İnşallah bu savaşıda kazanır ne diyeceğimi bilemiyorum