2 Kediyi Birbirine Alıştırmak ?

cansu

kızım 2 yaşında ve çok huysuz ayrıca cok kıskanç :) paşa oğlum henüz 4 aylık ve 3 aydır benimle hala tam bir alışma söz konusu değil paşamın 2 gözü kör olduğndan aysun kızım ona sert davranıyor korkutuyor. birbirlerine alışmaları için ne yapabilirim bu konudaki tecrübelerinzden faydalanmak isterim teşekkürler ..

16 CEVAP

Melisa-Riko

vallaha pek bir bilgim yok :( ama youtube da videolarda var

eeyore

maalesef ki pek birşey yapabileceğinizi sanmıyorum. ben öyle kedilerimin üstüne çok kedi geldi de beraber 3 sene yaşayıp hala alışmayan var ama artık birbirlerini sallamıyorlar. heleki evdeki büyük kediniz çok bencilse işiniz çok daha zor =( eğer sahiplendiyse,burası benim çöplüğüm diye geziyorsa işiniz çok daha zor =( -kaba denebilecek tabirler kullanmış olabilirim özür diliyorum- ama sabredin derim.. elbet alışırlar ya da görmezden gelirler birbirlerini. mümkün mertebe büyük kedinizi kendinize küstürmeden uyarın anlatın ona bak bu böle birisi onu kollaman lazımm bak o kötü değil senin değerin başka vb şeklinde konuşursanız yardımı dokunabilir =) ama işiniz zor :))

eeyore

ay çok özür dilerim ama durum bu minvalde içinizi karartmak istememiştim =) güzel birşey yapıyorsunuz çok taktire şayan ama gelin görün ki kedilerimiz kişilikli bireyler oldukları işin kendilerinin sahipleri değilde personelleri olarak bizleri gördükleri için bu durumların yaşanması normal.. normalde karşı cins olanlara pek tepki göstermezler,hemcinslerine daha çok tepkilidirler ama belki gözlerinden ötürü pek yanaşmıyo olabilir. benim en büyük kedim erkekti eve başka bir erkek getirdim birbirlerinden ayırırken beni parçaladılar keza büyük kedim en son sıkıntıdan uyuz olmuştu :) birtane kedi aldık sahiplendirmek adına sokaktan aldık evden atmışlardı, evdeki diğer 4 kedi hayvancığa hiç rahat vermediler 4 ay kaldı bizde sonunda yeni evine gitti de bizimkilerde rahat etti =) alışırlar elbet beklemekten başka çareniz yok,ya da ayrı ayrı alanlarda tutucaksınız :// çok benciller sormayın =) anlatmaya çalışın devamlı büyük olan kedinizle konuşun (yaşı olduğu için de tepki veriyor olması çok normal) başka türlü benim aklıma gelen bir yöntem yok :))) tekrar kolay gelsin

sevgiler

cansu

YOK ÖZÜR DİLEMEYİN SAKIN SAKA YAPIYORUM BEN :) AYRI KOYUNCA DAHA BİR DELİRİYOR KIZIM ANASINA ÇEKMİŞ KISKANÇ VE HUYSUZ :) KONUŞMAZMIYIM GÖREN OLSA MANYAK BU KADIN DİYECEK HALBÜKİ BİZ KONUŞARAK ANLAŞIYORUZ :) ZAMAN GÖSTERECEK NE OLACAĞINI AMA MECBUR ARTIK UFAK OLAN ONA AŞIK AMA BÜYÜK KIZIM NAZLI İŞTE :)

ponpon

Bir kedi daha almayi dusunuyordum .sanirim korktum.bildigim kadariyla cinslerine gorede huylari farkli oluyor bu sebebten dolayi veterinerden yardim almanizi oneririm.bazi irklar genetik cok sabirli iken bazilari cok yaramaz olabiliyor bir yerde okumustum ayni cocuk yetistirmek gibi ..kolay gelsin

cansu

:) içimi çok güzel kararttınız teşekkür ederim :) şaka bir yana başka çözüm yok 2 side benimle yaşamak zorunda tercih yapma şansım yok biri kör diğeri orta derecede arka bacaklarından felçli ve sadece bana düşkünler. bu huysuz dediğim kedim 2 yasında olan, daha önceden getirdiğim 3 renkli bir dişi pisiyle çok iyi anlaşmıştı tahmin dahi edemezsiniz hiç yavrusu olmadığı halde onu hergün yalar temizler koynunda uyuturdu ozaman fark ettiğim bi ayrıntı aynı kumu kullanıyorlardı şimdide aynı detayı uyguluyorum insallah bi faydası olur :) o kediyi verdiğim içinde bir pişmanım ki anlatamam ama sürekli kedi alıp sahiplendirme yapıyordum gecici yuva oluyordum bu yüzden vermek zorunda kaldım. yorumunuz için tekrar teşekkür ederim dilerim bi faydası olur :)

vrlfth

Baskın olan kedinin kullandığı yastık tarzı seyler varsa onunla o kedının kokusunu o gorme engelli kedıye taşımaya calisin. Kokuları farklı geldıgı için sevmez birbirini kediler
Dikkat ettiyseniz kokladıktan sonra tepki verirler. Umarım anlata bilmişimdir. :)

cansu

doğru bak bunu deneyeceğim çok teşekkür ederim aynı kumu kullanmaları fayda edermi sizce ?

vrlfth

Orda da bi nevi birbirlerinin konularına alişiyorlar. Yararli olur kanaatindeyim.

cansu

çok teşekkürler :)

guzidee

En iyi alışma yöntemi oyundur. Paşa oğlunuz görmediğinden nasıl oyunlara tepki veriyor ve ikisi arasında nasıl oyunlar olabilir, biraz izlemek gerekir : Tüylü-sesli (çıngıraklı) oyuncaklar.. Ayrıca kedi otlu oyuncaklar işe yarayabilir.. Özellikle bir yere sabitleyip, sallandırılanlar..

Çok sinirli ve tek olmaya alışmış kedilerin bile bir süre sonra kabullendiğini gördük. Sakın enseyi karartmayın..

fundaunsel

çok sevdikleri bir mama varsa yaşmama gillerden,,ayrı kaplarda ama birbirlerine çok yakın verin.Kokularını bolbol birbirlerine sürün ,ikisini birlikte sevin.bir tarafınıza kızı diğer tarafınıza oğlanı alın,sakin sakin sevin .Stres yapmayın o akıllı bıdıklar hissediyor .siz rahat olunki onlarda zamanla can ciğer kuzu sarması olurlar.Ve bol bol oynayın onlarla.kıza yükseklerde rahat edeceği ortam hazırlayın,ve bence 2 kum kabı kullanın (naçizane).zamanla herşey yoluna girer ,Paşanın daha küçük olması avantaj,üzmeyin canınızı..

Tripod

erkek ve dişi olduğunda pek sorun çıkmaz. erkek büyüdüğünde dişi ona pek birşey yapamaz. iki erkek ya da iki dişi olursa kötü. erkek büyüyene kadar biraz korumanız lazım o kadar.

elifdmz

evime çokça sayıda yavru kedi ve büyük kedi geldi.onları ayırmaktan birini bir odaya diğerini bir odaya koymaktan ziyade bırakın yanyana..ilk başta evet biraz kavga edicekler ama mutlaka bir süre sonra alışacaklardır..

cansu

ayırmıyorum zaten o zaman sorun çıkıyor hiç karışmıyorum :)