Barf Diyeti Uygulamanın Artısı/Eksisi

froginpain

Köpekler için BARF (bone and raw food) diye adlandırılan bir besleme şekli var (http://www.barfworld.com/) . Direkt tercüme ile kemik ve çiğ gıda diyeti.
Yakın zamanda uygulayan biri olarak fayda/zarar oranından bahsedeyim dedim kısaca. Uygulayananız varsa tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Özellikle Amerika güdümlü (ki aslında benim gözlemim bu işe daha çok İtalyanlar el atmış) kuru mama firmalarının bir işgüzarlığı olduğundan dem vurularak aslında köpeklerin doğal hayattaki beslenme rejiminin daha doğru olduğunu savunan kimselerce ortaya konmuş bir diyet diyebiliriz.

Köpeklerin çiğ et ve kemikle beslenmesinin diş sağlığı, tüyleri, iskelet, kas sistemi kısaca tüm organizma için çok daha faydalı olduğu söyleniyor. Buradaki tek sıkıntı iç parazit oluşumu. Bunu engellemenin bir yolu olarak da besinleri en az 3 gece -20'de bekletin deniyor. Detaylı araştırılınca hangi gıdadan (sakatat, löp et:), kemik, sebze) hangi oranlarda verilmeli gibi bir çok reçete mevcut internette. Peki söyledikleri gibi mi? Ben pek emin olamadım açıkcası.
Bir defa çiğ et hayvanları saldırganlaştırır, mazallah önüne geleni ısırtır, kana susatır filan gibi şehir efsanelerine aldırış etmemek lazım. Ben köpeğimde saldırganlıktan ziyade daha bi' sakinleşme gözlemledim. Ancaaaağk şu iç parazit meselesi gerçekten bir sorun. Öyle difrizlerde bekletmekle filan olmuyor bu iş. İç parazit ilacını kullanma sıklığını da arttırdım. Öyle suyuna sirke koy, haftada 1, küçük bir diş sarımsak yedirlerle iç parazit mücadelesi mümkün değil. Denedim olmadı. Evet dişler bembeyaz gıcır gıcır,ağız kokusu hiç yok, tüyler parlak ve daha az dökülüyor. Bunlara lafım yok. Ama en son içirdiğim parazit ilacından sonra dışkıda gördüğüm barsak mahlukatları ile tüylerim diken diken oldu. Bu işi çok ciddiye alan ve nette (gerek türkçe, gerek ingilizce forumlarda) ölesiye bu diyet şeklini -politik konular da dahil olmak üzere- savunan insanlar var. Bir bildikleri var demek. Ama ben kuru mamaya devam. sorry.Siz?

18 CEVAP

acarabi

Bilinen yol her zaman doğru olmayabilir. Siz hiç arpa, buğday v.b tahıl tarlasında yiyecek arıyan köpek gördünüzmü? Yoktur neden çünkü köpekler etçil hayvanlardır. Her ne kadar binlerce yıldan beri evcilleşmişsede yinede sindirim sistemi etçil beslenmeye göredir. Veteriner klinikleri barf diyetini tavsiye etmez çünkü hem komisyonlarından olmak istemezler, hemde barf ile beslenen köpek o kadar sağlıklı olurki kolay kolay veterinere periyodik kontrollerinin haricinde hiç gitmezsiniz. Son olarak barf diyeti kesinlikle parazit oluşumunu arttırmaz bilakis, bu diyetle beslenen köpekte kolay kolay pire ve kene barınamaz çünkü asalaklar sağlıklı köpeği hiç sevmez. Tabiiki devamlı kuru mama ile beslenen bir köpeği hemen barf diyetine geçirmeniz yanlıştır, bunun doğrusu ortalama 7-10 günlük aşamalı bir geçiş süreci olup köpeğinde metabolizması buna hazırlanmış olur. Son olarak gerçek ve dengeli bir barf diyetinin aylık ortalama maliyeti ortalama 200-250 tl.arasıdır ki piyasada kaliteli diye empoze edilen proplan, hills v.b mamalara göre doğal beslenme şeklinden dolayı daha ucuzdur. Birde veteriner masraflarınızın azaldığını düşünürseniz değilmi......

Buzdolabında bekletmeniz şart ben barfı hazır temin ediyorum malzemeler gümüş suyunda arındırılıp -100 derece şoklanıyor. Buzdolabından çıakrtıp veriyorm. Aylardır 1 gram parazit görmedim. Tüyler sağlıklı dışkılama az kokusu yok. Ek olarak kuru mamaya göre çok çok daha sağlıklı oldu köpeğim. A secere american staffordshire sahibiyim. Kuru mama ile besleyen insanlarla yan yana geldiğinde hem daha iri hemde daha yağsız. Brokoli sarımsak zararlı dğeil ama bunun bir oranı var

vlkn

Ben de daha önce duymuştum bir hayvanın doğada normal yaşamında sahip olduğu beslenme biçimini
savunan bir beslenme biçimi olduğu söyleniyor açıkçası ben cesaret edip deneyemedim:) tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler

yorkshia_gsd

barf konusunda tecrübeli sayılırım.hem kedi hem köpek hem de kaplumbağamda :)
bizim barf şu şekilde , etleri anlaştığım kasaptan parçalanmış olarak alıyorum. onları evde kuşbaşı gibi doğrayıp stok yapıyorum gramı gramına ,yetişkin köpeğin kilosunun %2 si kadar yavrunun %7 si kadar. isteyen kuş başı vermez löp olarak verir. burada dikkat edeceğimiz noktalardan birisi tavuk kemiği verilmemeli özellikle de pişmiş kemik. bunun dışında kuzu , dana , hindi kemiklerini tercih edebilirsiniz. barf parazit yapmaz raflarda 6 ay beklemiş mama parazit yapar ama biz yine de etin kokmasını ve mikropların üremesini engellemek için eti yıkamadan 2 gün stok yapıyoruz derin dondurucuda. ancak domuz eti parazit yapabiliyor çünkü domuz hepçil bir hayvan leş bile yiyen bir hayvan . domuzla barf yapılacaksa etleri 5-6 gün boyunca dondurulması gerekiyor. ve domuz çok ucuz satan yer bulursanız kilosu 2-4 tl arası hatta avlayanlardan bedava bulabilirsiniz ama bunun için tecrübe etmelisiniz.
barf tek başına çiğ et ve kemik değil bizim menümüz.
%20 haşlanmış ya da çği sebze meyveler
%70 çiğ et
%10 kuzu kemiği
haftada 1 günde balık barf. ya da haftada 1 gün barf a orijen six fish ilave ediyorum.
eğer %70 löp et size maliyetli geliyorsa :
%50 kemikli et
%30 sebze
%20 çiğ kemik
bu menü daha uygun fiyata :) biz %70 löp et verdiğimiz halde ayda en fazla 200 tl (köpek başı) . kedilerde ise bedava :))))
bazı dönemler çok yoğun oluyorum bu dönemlerde kaliteli kuru mama kullanıyorum. et doğracak ya da barf hazırlayacak vaktim olamıyor. 1-2 ay kuru mama kullanıyoruz :)

ecofield

Bilinmeyen bölgelerden uzak durmak lazım.

ecofield

En doğru yol, bildiğin yoldur.

kedilerim2018

teşekkürler bi bakayım :)

Merhaba 10 aylık boxer kızım var genelde N&D puppy ile besliyorum fakat 2 günde bir hafif pişmiş yumurta ve et-tavuk takviye olarak veriyorum. Tavuk yaparken gaza gelip çiğ olanlardan çaldı yedi g çen gün. O gündem beri düşünüyoruz bu diyeti. Hayvancık bunu istiyor gibi. Ben barf ile mamayı karıştıracağım bir süre. Kızım 20 kiloya yakın. Tavsiyelerinizi deneyeceğim. Stok yaptıktan sonra buzluktan çıkarıp mı vereceğiz yoksa akşamdan buzdolabında bekletelim mi? Bir de sarımsak ve brokoli ile ilgili bir sorum olacak zararlı olduğu söyleniyor bazı yerlerde. Bunları deneyen var mı köpeğinde?

barf tr den alıyorum ben ama bütçe varsa kendiniz yapın

yorkshia_gsd

güncel

Dnzldss

benım kullandıgım şu şekilde ,
BARF DiYeti Kalsiyum Kaynakları
Kemik
Yumurta kabuğu
BARF Diyeti Protein Kaynakları
Çiğ tavuk,hindi eti
Çiğ dana,koyun kuzu eti
Çiğ taze balık
Az miktarda (haftada 1 kez) sakatat
Yoğurt
Süt
Yumurta
BARF Diyeti Vitamin&Mineral Kaynakları
Sebzeler (ıspanak,brokoli,havuç,sarımsak ve diğer mevsim sebzeleri)
Meyveler(elma,armut,böğürtlen,muz,avokado,şeftali)
Sarımsak
Sarımsak Barf diyetinde önemli bir yer tutar.Enfeksiyonlara karşı antibiyotik görevi yapar.İç ve dış parazitlere karşı korur.Mide ve bağırsak solucanı oluşmasını engeller.Kanser oluşumunu önler.
Elma Sirkesi
Elma Sirkesi de Barf diyetinin vazgeçilmezlerindendir.Midedeki asit oranını dengeler,sindirime ve besin emilimine yardımcı olur.Mide gazını önler ve bağırsak kokusunu azaltır.İdrar yolu enfeksiyonlarını engeller.Her 30 kilo için bir sofra kaşığı sirke,yemeklere yada suya karıştırılmalıdır.
ET&KEMİK YEMEKLERİ
Barf dietine ilk başladığınızda en uygun et tavuk yada hindi boynu olacaktır.Bu etlerde kemik ve et oranı hemen hemen yarı yarıyadır.Haftanın 2 yada 3 günü beyaz et kırmızı kemikli etlerle değiştirilebilir.Tavuk yada hindi butu kullanılabilir.Tavuk kemiğinin köpeklere zararlı olabileceği bilinmektedir.Ama bu yalnızca pişirilmiş kemikler için geçerlidir.Pişmemiş tavuk kemikleri kolay yenebilir haldedirler.
Sakatat Barf diyetinin vazgeçilmezlerindendir.
Haftada bir kaç gün küçük porsiyonlar olarak kullanılmalıdır.Tavuk yada dana yürek,böbrek,ciğer kullanılabilir
3-4 adet tavuk kanadı yada 5-7 adet tavuk boynu yada 1 adet hindi boynu

BU MENUYU KULLANDIGIMDA LODOSLA SPOR YAPIYORDUK
https://www.petlebi.com/u/Dnzldss/1062/2851?#start
https://www.petlebi.com/u/Dnzldss/1062/2848

Dnzldss

BUDA 30 KG BİR KÖPEĞİN 1 GUNLUK BARF DİYETİ

Eşit miktarda brokoli,ıspanak ve havuçtan hazırlanmış 3 tas sebze püresi.(küçük iki diş sarımsak, 1 yemek kaşığı balık,zeytin yada ayçiçek yağı ve sirke sebze karışımına eklenmelidir)
Yemekten en az 2 saat önce yada sonra bir muz,elma,şeftali,bir avuç böğürtlen gibi meyveler verilebilir.
Tavuk yada hindi eti yerine haftada bir kez bir parçalara ayrılmış dana yüreği,dana böbrek yada dana ciğeri, diğer kemikli etler haftada 2 gün 2-3 dana pirzola kullanılabilir.( uygun miktarda kullanılabilir)
Zaman zaman et yerine yoğurt ve peynir verilebilir.
Kemikli etler yerine zaman zaman parçalara ayrılmış yada kıyma halinde kırmızı yada beyaz et kullanabilirsiniz fakat bunu sıkça yapmanız köpeğin kalsiyum alımını engeller.

kedilerim2018

buldum :)

Kimsecik

Bu konuda feys de bir grup var Köpeklerde çiğ beslenme adında kediler içinde bilgi bulabileceğiniz.

Teşekkürler hazır yemin edebiliriz nereden aldığınızı paylaşır mısınız burada veya mesaj ile