Mama Kabının Etrafında Eşeleme Hareketi

emreovec

İnternette tonlarca arama yaptım ama bir sonuca varamadım. Bir kedi mama kabının etrafını neden eşeler ? Üstünü örmeye çalışıyor mamanın. Araştırdım. Kimi sevdiği için diyor. Kimi beğenmiyor diyor. Önceden yediği mama (RC Kitten) ve şu anda bunu yapması kafamı karıştırdı. Seviyor mu ? Sevmiyor mu sizce ?

25 CEVAP

tnrssmz

İki tane yavru kedim var ve ikisi de yapıyor bu hareketi. Bazen yedikten sonra mamanın başından ayrılmadan önce bazen mama kabının yanından geçerken durduk yerde yapıyorlar. İlk bana da tuhaf gelmişti ve araştırmıştım. Tam olarak budur dediğim bir sebep bulamasam da çoğu yerde kedilerdeki saklama psikolojisi olduğu yazıyordu. Beğendiği bir yiyeceği gömüp acıktığında tekrar yiyebilmek amaçlı yaptıkları yazıyordu. Ya da beğendiğini belli etme yolu olarak yaptığını yazanlarda vardı. Mamayı beğenmediği için yaptığını yazanları da okudum fakat su kabına da yapıyorlar aynı şeyi. Suyu neden beğenmesin ki? Yani sıradan bir hareket sanırım anladığım kadarıyla.

Lactantius

Evet benim kedim de yapıyor ve araştırdım, okudum, sordum. Tuvaleti ya da beğenmemesi ile hiçbir alakası olmayarak tamamen içgüdüsel saklama isteği ile ve pek tabii yemeklerinden memnun oldukları anlamına geldiğini öğrendim. Yani, mutlu kedilerimiz :)

Mischka

@tnrssmz benimki tam dediğiniz gibi su kabına yapıyor bunu, hatta bazen kabının yanına yatıp iki patisiyle sarıyor, patileriyle oynuyor, su kabının etrafını yalıyor, yattıği yerden kalkmadan, kayfini hiç bozmadan ya patiyi sokup yalıyor ya azıcık bașını kaldirip yalıyor suyu :) acayip bir keyif çatıyor anlayacağınız.

ursaminor

Biz de çok merak edip düzgün bir cevap bulamamıştık.
Sonra gözlemledik.
Her zaman değil, belirli aralıklarla yapıyordu.
Evde bir Sylvester (kedi) oyuncağı var. Fıstık daha küçükken oyuncak ondan büyük kalıyordu ve onu gerçek kedi sanıyordu. Bu oyuncak ortalardaysa o mama kabının hiç şansı yoktu :D
Amerikan servisin altına sokmayı başardığını bilirim tabakları azimle.
Sonra kaldırdık oyuncağı. O zaman rahat etti bir süre.
Bahçedeki kedilerin sesleri ve kokuları eve dolduğunda (baharda cam pencere açıkken) yine aynı gömme eğilimini gösterdi.
Ama büyüdükçe evin tek çocuğu olduğuna kanaat getirdi ve artık hiç yapmıyor. :D
O sylvester da duvardan duvara çakılıyor tabi artık eheheh

fbostancii

yemeyeceği ya da beğenmediği anlamına gelebilir.. Bazen doyunca da yapıyorlar.

tnrssmz

@Mischka İnsan hemen neden yapıyor diye düşünmeden edemiyor fakat bizim ufaklıklar her zamanki gibi bu işi de oyuna çeviriyorlar :)

emreovec

Oğlum bak burada benden fazla maman var diyorum. Dinlemiyor :) İlla kazacak parkeyi.

Son kullanma dahil her şey baktım. Yemeği yiyor. Katır kutur. Seviyor gibi de görünüyor. Bir kaç gün daha gözlem olmadı başka bir mama deneriz. Sevmediği ihtimaline karşı.

emreovec

Sorunu sanırsam çözdüm. Sorun mama değil. Su ve yemek kabı bir ve eve yeni aldığım suyu beğenmedi. Ne zaman koysam, sürekli döktü. Suyu değiştirdim. İki bardak kana kana su içti ve eşeleme yapmadı. Kedi içmiyorsa, bende içmem o suyu :)

Oburca yiyorsa seviyordur genelde tahilli mamalar sevilir tahilsizlar biraz zorlanilarak yenir.tabi her kedi ayni olacak diye birsey yok.eseleme hareketiyse yani diski zannediyor olabilir.tuvalet ile mama kabi ayni odadaysa olabilir.

emreovec

Bu zamana kadar çokça güzel yediğini de diyebilirim. Tuvalet ile mama kabı arasında da bir salon var. Yemek kabı holde, tuvaleti balkonda. Çok tuvaleti geldiğini sanmıyorum. Yemesinde de, tuvalet yapmasında da sorun yok.

nyancat

Benim kedimde yapıyor aynı hareketi tuvaletten çıktıktan sonra su kabını kokluyor ve eşeleme hareketi yapıyor hatta dökmeye çalışıyor onun dışında zaten kaptan su içmeyi sevmediği için dökmeye çalışıyor eşeleme hareketi yaparak, mama kabında da mama kalmadığı zamanlarda mama koy anlamında eşeliyor ve arada küçük tabağa ev yapımı ufak tefek bir şeyler koyuyorum sevmiyorsa dökmek için eşeliyor

eccakir

Benim kedim genelde yemeği yiyip doyduktan sonra kalan olursa yapıyor bu hareketi ve ben saklama içgüdüsüne bağlı olan bir hareket olarak yorumladım.

semih85

Benim kedim de 1 yaşından sonra bu hareketi yapmaya başladı ve mamasını değiştirdiğim bir döneme denk gelince acaba sevmedi mi diye düşündüm ama eski mamasından koyunca ona da yapıyo aynı şeyi. Hala tam çözebilmiş değilim neden yaptığını.

handedogan

Anlaşılan kimse çözemedi ben de merak ediyordum

Merhabalar ben Barış veteriner fakültesinde okuyorum, 5.sınıfım. 4 tane dişi kedi sahibiyim. Ve bu hareketin psikolojik yanlarını araştırmaya odaklanmıştım. Evde yaptığım küçük bir deneyde şunu farkettim. 2.5 yıldır beraber yaşadığım Börte'm yeni evimizde mamasını normal bir şekilde yemeye devam ediyordu. Yanında hiç ayrılmadığı Fatma ve Bıdık en güvendiği kardeşleridir. Fakat bugün annemin kedisiyle tanıştırma girişimimden sonra Börte kaldığı evde yabancı kedilerin de olduğunu öğrendi ve bu mama gömme hareketini yaptı. Tahminimce güvendiği canlılar yanındayken böyle bir şeye ihtiyaç duymuyorlar ama yabancı bir canlının varlığında besinini daha sonra yiyebilmek için saklama gibi içgüdüsel bir davranışa sahipler. Dilleri olsa da anlatsalar dertlerini keşke, bize de sadece tahmin etmek düşüyor.