Yaş Mama Sürekli Verilirse Ne Olur?

melisigli

3 kedimiz var ve eşim onları sürekli yaş mamayla besliyor. sağlıksız olduğunu ve kuru mama yemesi gerektiğini anlatıyorum ama bu konuda ısrarlı ve beni dinlemiyor. bu durum böyle devam ederse ne gibi sorunlarla karşılaşırız merak ediyorum

11 CEVAP

alacatekir

Yaş mamanın kendine göre avantajları vardır. Kuru mamanın da kendine göre avantajı vardır. Yaş mamalardaki sıkıntı ise bağırsak bozulmalarına yol açıyor iddiası, diş taşı iddiası ve parazitlenme iddialarıdır.(daha var) Esas konu ise, kuru mama daha rahat ve kolay seçilebilecekken, yaş mama seçmek gerçekten zordur. Yaş mama daha sakat göründüğü için, iyi seçilmesi gerekmektedir. Hepsinin türevi birbirinden farklıdır. Protein değerleri, ne etinden üretildiği(yan ürünler) nerede bekletildiği, ne kadar bekletildiği, nem oranı, vsvs. her şeye bakılması lazım. Yaş mamalar su ihtiyacı konusunda sıkıntı çıkarmadığı için, özellikle kediniz erkekse sizi rahatlatır. Tabii tavsiye edilen nokta da, kuru mama ve yaş mama'nın birlikte verilmesidir. Kuru mama ağırlıklı arada yaş mama verirseniz daha iyi olacaktır. Tabii bu konu çok teknik bir konu olduğu için, bu dediklerimin dışında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız kullandığınız mamanın içeriklerini veterinere ya da gıda mühendisine sorabilirseniz daha ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. İyi günler :)

Merveeee

Hep yaş mama vermek ishale yol açabilir kuru ve yaş ikisinide verirseniz bir şey olmaz

Somelove

Sürekli yaş mana vermeyin ishal olur büyük ihtimalle

bilgekaan58

Hasta olabilir ya da zehirlenebilir

firtina

Yaş mama yavrular için verme artık bence isal olur

luben1213

2 yavru kedi sahibiyim onları bulduğumda biri 2 haftalık diğeri 4 haftalıktı. ilk etapta kedi sütüyle ıslattığım kuru mamayla tanıştırdım. Sütü bir süre sonra istemediler ve tamamen kuru mamaya döndüm. Çalıştığım için gün içerisinde devamlı kuru mama bulunduruyorum kaplarında. Akşamları gittiğimde 70 gr'lık konserve mamayı ikiye bölüp paylaştırıyorum. Günde 4 öğün beslenmesi gereken bir yavrunun bir öğününün yaş olmasının daha sağlıklı olacağı kanısındayım. Bir kedim kesinlikle kaptan değil musluktan su içtiği için su ihtiyacını bu şekilde bir nebze karşıladığını düşünüyorum. Eşiniz akşam besleme yapıyorsa bence durumunuz gayet normal. Kuru mamayı isteksiz yeme durumları oluyor yaş mama sebebiyle ama aldırmayın. kuru mama ile beslemeye devam edin eşiniz onlara torpil yapmış olsun bir öğününde. Bir haftalık beslenme takviminde kakalarını takip ederek sorun olup olmadığını kontrol edersiniz

acarabi

Evde sağlıklı bir şekilde evcil hayvan besleyebilmek - bakabilmek - için evdeki tüm aile fertlerinin aynı anlayış birlikteliğiyle beraber hareket etmeleri gereklidir aksi halde, ilerki zaman süresince petler bundan ters oranda etkileneceklerinden ev yaşamında muhtemelen güçlüklerle ve sağlık sorunlarıyla uğraşacaksınız. Yol yakınken eşinizle oturup başbaşa konuşarak bu sorunu ( beslenme-bakım) halletmenizi şiddetle tavsiye ederim. Kolay gelsin......

ikisini karıştırın

Assli

Diş sağlığını olumsuz etkilediği için de sürekli verilmesi pek tavsiye edilmiyor...

Akitamaya

ishal oldu benim kopegime

melisigli

Siteye çok uzun zamandır girmiyorum. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Evet aradan uzun bir süre geçti ama eşim hala aynı. inanılmaz düşkün kedilere. Sürekli aynı besini vermenin sıkıcı olacağını düşünüp yaş mamaları bile takipli veriyor. Mesela bir gün tavukluysa diğer gün balıklı diğer gün ördekli vs.. Kedilerimizin ishal olduğu durumlar çok ama bunu yaş mamaya bağlayınca kavga ediyoruz. Neyseki bu aralar salam ve kaşar ikilisi geldi de yaş mamaları yüzde 30 azalttık :)