Bıyık Kırılması

Mischka

Kiara 1buçuk,2aylık eve geleli bir hafta olmadı. Bir kaç gündür bıyıklarının sanki üzerine yatmıș da öyle yamulmuș gibi dibe yakın yerden bükülüp ardından kırıldıklarını farkettim, bu sabah kırıkların sayısı artmiști. Buradaki eski sorulara baktim; sebebi vitamin eksikliğine ve ya kullanılan mamaya bağlanılmıș. Kuru mama olarak Farmina Matisse Kitten yiyor, yaș mama gourmet gold. Vitamin takviyesi veremiyorum 3aylık sonrası vitamin vermem tavsiye edildi. Kuru mama yiyebiliyor olmasına rağmen kedi süt tozu alıp yașmamasıyla vermeyi düșünüyorum. Bu yedikleri vitamin ihtiyacını karșılar mı? Bıyık kırılmasının ( dikkat çekerim dökülme değil) önüne nasıl geçebiliriz, yavrumun bıyıkları kalmayacak :)

26 CEVAP

Infernus

Sinbad da 3-4 aylıkken çok evde yalnız kalmasın diye kıyamayıp işyerime götürüyordum bazen. Orada da bunu çok seven bir ablası vardı. Ya ben bunun ağzını yerim diyip öpüyordu sürekli sonra günden güne bir fark ettim ki hiç bıyığı kalmamış asghfhggk . Şunun ağzını yanaklarını vakumlar gibi öpme tüyü bitmemiş yetimler gibi kaldı çocuk :) deyince azalttı biraz. Bıyıkları da yeniden çıktı,kırılmalar azaldı. Biraz narin oluyorlar o zamanlarda. Yatış şeklinden de olabilir sizinkinin bıyıkları baya uzun maşallah :) herhangi bir vitamin vs eksikliğinden olduğunu sanmıyorum. Mamanız yeterli diye düşünüyorum. Bir deneyin yine de düzelmezse veterinerin de görüşünü alabilirsiniz.

kedilimadam

Infernus gibi düşünüyorum. Vitamin eksikliği olduğunu sanmam, Matisse de zaten fena bir mama değil. Ama imkanınız varsa evde yoğurt mayalayarak haftada 2 kes 2er yemek kaşığını geçmeyecek şekilde hatta bir de haşlanmış yumurta sarısıyla verebilirseniz güzel bir takviye olabilir:)

gunosari

Mischka bizim erkek kedinin de bıyıkları sizin yavru kadarken bir fasıl kırılıp kırılıp düştü.Hatta veteriner kesiyor musunuz falan diye sordu.Biz hiç dokunmadığımızı söyleyince küçük olduğu için çabuk zarar görüp kırılabilir dedi.Sonra kendiliğinden çıktı.Şimdi nadiren kırılıyor yine üstüne yatınca.Sizin miniğin de bıyıkları yeniden çıkar diye düşünüyorum.

Mischka

Yoğurt, yumurta sarısı Mischka'ya da veriyorum, yoğurt sevmiyor ama yumurtaya bayılıyor. Dediğiniz gibi minnocuğa da vereyim de hem ufaktan alıșsın, bazen büyüyünce yemiyorlar :)

MiaDamlaa

Ya ama bu çok tatlı :D ♡♡

Infernus

Hemen bir şey sorabilir miyim? Minik Kiarayı şap şup ağzından öpüyor musunuz? :))

Mischka

:) Mischka'dan sonra elime gözüme öyle küçük geliyor ki.. Severken içim gidiyor aman inciteceğim bir șey olacak diye. Ama gelin görün ki dayanılacak gibi değil tutamıyorum kendimi yiyorum resmen :)

Mischka

Ama ağızdan öpmedim hep kulakları öpüyorum :)

kedilimadam

Kiara siz sahiplenmeden önce anne sütü alabilmiş mi?

Mischka

Malesef geçmiși hakkında hiç bir bilgimiz yok, yalnızca birinin evde bakımını üstlendiği, biz de Mischka'yı götürdüğümüz klinikte görüp sahiplendik. Besili bir yavruya benziyor fakat yașmamalarla mı beslendi yoksa süt emdi mi bilmiyoruz.

Mischka

Ah garibim zaten kafasını bir yere koymayadursun, kaldırdımı bakıyorum bıyıklar boynu bükük :) Bir süre gözlemleyeceğim, süt tozunu da sipariș verdik gelince onu da kullanalım, mașallah tombiș de bir șey. Mischka minyon kaldı çok zayıf tüysüz bir șeydi küçükken, Kiara ondan yapılı olacak gibi.

Mischka

Çok teșekkür ederim MiaDamlaa :)

Kedimekim

O aylarda biyik kirilmasi oluyor bir de anne sutu almadiysa ama buyudukce ve iyi beslendikce biyiklarinda kirilma olmuyor

Bebekfabri

Biz kullanmıştık Fabri'ye süt tozu mecburen :( Bir de lysine diye bağışıklık güçlendirici jel kullandık. O kadar kötü durumdaydı ki anca toparlandık. Ama sizin kiara'ya bin kere maşallah. Sağlıklı ömrü olsun inşallah..

Selerorin

Benim Bambi'min de küçükken bıyıklarını yerlerden toplardık :D Sonra büyüyünce düzeldi :)