Kısırlaştırılan Kedi

Roza23

Az çok biliyosunuz zaten apar topar kedim kısırlastirildi bu öğlen. Eve geldi hemen. 3 saat kadar kıpırdamadan yattı. Şu an ayaklandı sallana sallana geziyo ve hemen atiyo kendini yere. Karanlık ve soğuk yer ariyo gibi. Bi şey yiyip içmedi bi kere çiş yaptı 2 kere de kustu normal şekilde. Ama 4 5 kere de köpük kustu. Ne yapmam gerek sizce su an? Bi de eve geldiğinde burnundan bi damla kan akmıştı dudaklarına. Neden olmus olabilir burundan kan anlam veremedim sahsen

14 CEVAP

Roza23

Kendine geldi artik tamamen ve yemek yiyip su icti tuvalete de cikti. Baya eski haline geldi. Baska bi hekimi arayıp durumu anlattım normalde bugun götürecektim. O da fazla narkoz ve tokken bi operasyon geçirmesi nedeniyle bu kadar ağır geçmiş olacağını söyledi. Olağandışı bi sey gözlemlersem hemen götüreceğim ama su an stresi fazla yine box a koyup çıkarmak bile kotu gelebilirmiş. Farkli bi sey olmadığı sürece evden çıkarmayacağım yani. Umarim gerek kalmaz ama 1 hafta sonra falan kontrol amaclı götürmeyi planlıyorum.

Breda

Cok sevindim inanin.. Kediniz artik iyi olduguna gore babanizla da konusun ciddi ciddi.. Neden birden bire berbere gidip tras olmus gibi davrandigi konusunda..

Elifoo

Yanlis anlamayin sizi yargilamak icin soylemedim, su an ne kadar korktugunuzu uzuldugunuzu ve sasirdiginizi gayet iyi anliyorum. Olayda hicbir soz hakkiniz olmamis resmen her sey cat cat olmus. Lutfen bi de ben caninizi sikmak istemem kirdiysam ozur dilerim.
Su an belki kendini soguk bir yerde daha rahat hissediyordur odasinin genel isisi normalse eger birakin nerde rahatsa orda kalsin bu sefer iyice stres olmasin. Dediginiz gibi yaninda kalin hep sizin varliginiz guc verir ona. Telkin edici seyler soyleyin bilmiyorum belki sizofrenik gelebilir bu soyledigim ama ben ise yaradigina inaniyorum..

aleyn

narkozdan dolayı kusması normal, yapacağınız pek birşey yok böyle birkaç gün geçireceksiniz, gözlemleyin kendi haline bırakın bi travma atlatıyor kedicik stres altında.. başlık var mı dikişler ne durumda bilmiyorum ama iyice ayıldıktan sonra yapacağı ilk iş dikişleri dişlemeye çalışmak ve atlayıp zıplamaya kaldıgı yerden devam etmek olacaktır bunlara olabildiğince engellemeye çalışmalısınız. dikişler açılırsa zorlanırsınız.

zehraaozlu

Çok geçmiş olsun, nasıl oldu kedinizin durumu?

deniz_berkan

erkeklerde dikiş olmaz , yarıp alırlar yapıştırma işlmi yapılır açılan yere. ilk 3 gün çok önemli yemek yemesi şart yemezse şayet veterinere mutlaka götürün bağışıklığını kaybeder yoksa. kusması normal ama bu en fazla 2-3 kez olabilir ilk 2 gün .. bencede vaska bir veterinere götürün olabildiğince sakin kalsın ne istiyosa onu yapsın stresi çok fazla suan.

aleyn

kusura bakmayın ya benim kedim dişi o yuzden kısırlaştırma deyince direkt dişi gibi algılıyorum. erkekse çok daha çabuk toparlayacaktır kendini merak etmeyin.

kedilimadam

Soğuk yere yatmak istemesi normal, bununla ilgili endişe duymayın. Sadece gözlem altında tutmalısınız. Kimi kediler narkozu kusarak atıyor. Dünden bugüne yemek yedi mi ya da su içti mi hiç? Hareketleri nasıl şu anda?

Infernus

Erkek kedilerde daha basit bir operasyon olan kısırlaştırma sonrası bu kadar saat sonra bile kendine gelememesi ve kaç defa kusması; verilen narkozun olması gerekenden çok daha fazla olduğunu düşündürüyor bana. Dikiş olmaz o bölgede yalamak isterse de yalasın derdim ama verilen narkozdan bu kadar şüphe ettim nasıl bir operasyon yapıldı ve ne şekilde kapatıldı hiç bilemiyorum. Gözlem altında tutun sürekli. Ağırlaşan bir halsizlik durumunda vb. Olağandan farklı bir şeyde başka bir veterinere götürün.

Roza23

Düzeldi sonunda baya iyi iştahı hareketleri falan. Zaten babamla bugun tartıştık dun kedimin basından ayrılmadım iyice gerilip etki etmemek icin. Normalde hicbi sey yapmazdı iyilik yaptığını düşünmüş kendince. Bi daha mama bile koydurtmayacagim zaten. Herkese de cok tesekkur ederim

Elifoo

Ilk sordugunuzda da yazmistim su an olabildigince sakin ve sessiz bir ortam ayarlayin baska yapacak bir seyiniz var mi bilmiyorum ama yarin ilk isiniz erkenden baska dogru duzgun bir veterinere gitmek olmali.. bu kadar acele bir ameliyat sekli daha gormedim ben yine iyi sakin duruyorsunuz siz

Roza23

Şu an yapabileceğim hicbi sey yok çünkü. Saatlerdir kedimin başındayım 5 dakika bile yalniz bırakmıyorum bi sey olur diye sizce sakin miyim? Herhangi bi hekime ulaşmaya çalışıyorum saatlerdir. Karma asi vs yaptirmamistim bile en buyuk korkum bagisikliginin zayıflayıp hastalanması ama bunlari tek tek yazmıyorum buraya ki kendime eziyet etmeyeyim. Bi kere hastalandığında goturdugum bi hekim vardi. Yarın ilk iş onu arayacağım zaten. Benim sorduğum su an ne yapabilirim. Işığı kapattım battaniye serdim ama soğuk yere geciyo hemen

Roza23

Oyle yapiyorum zaten eve geldigimde sadece yatiyodu. 3 saat boyunca konustum sevdim sonra ilacın etkisinin de geçmesiyle goz kırpmaya başladı. Şimdi daha iyi ama kusması hala korkutuyo beni. Odadan çıkmıyorum kendimi de sakin tutmaya çalışıyorum etkilenmemesi için ama insanin elinde olmuyo. Şu an tek yaptığım konuşup yanında oturmak zaten. Sabahtan beri gerginim kusura bakmayın sert çıktıysam ama kime sorsam nasil yaptırdınız diyor. Ben yaptırmadım zaten böyle pat diye nasil yaptirabilirim ki

Roza23

Erkek kedilerde de dikiş oluyo mu? Siyah beyaz bi kedi olduğu icin yara bile gorulmuyo. Başlık falan da yok şu an sadece yürümeye başladı yavas yavas ve köpük kusuyo ara ara