Mama Seçimi

tuandil

Kedim iki aylık. N&D kitten mama kullanıyoruz. İlk kedim olduğu için petshopun önerisiyle aldım. Ancak kokusu baya ağır ve evdekileri rahatsız ediyor. İnternetten biraz araştırdım Proplan ve Royal Caninin mamaları için iyi dendiğini gördüm. Arkadaşım da Advance önerdi. Değiştirmek istiyorum ama sevmeyip yemez diye de korkuyorum çünkü N&D’yi yiyor şuan. Sizin öneriniz nedir? Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler :)

26 CEVAP

kedilimadam

N&D kitten ile devam etmenizi öneririm 6 aylık olana değin.Sorunuz içinde saydığınız diğer markalar ne yazık ki N&D kadar besleyici değil.6.aydan itibaren de yavaş yavaş N&Dnin balkabaklı ya da balıklı serisine geçebilirsiniz.Mamayı uzun süre mama kasesinde bekletmemeye çalışın bir de havadar bir yere koyun mümkünse.Çok ayak altı ve kapalı yerlerde kalınca koku yapması normal.Ayrıca kediler mama yerken yalnız olmayı severler bu nedenle ayakaltı olmayan ve hava alan bir yere koyabilirseniz hem sizin hem de kediniz için çok daha iyi olur:)

kedilimadam

@Derdedarmanim size katılmıyorum.Temizlik hususunda aşırı hassas insanlar gayet güzel bir şekilde bir kediyle hatta 7kediyle aynı evi paylaşabilir.Lütfen kendi tecrübeleriniz üzerinden genellemelerde bulunmayın.Kedi katlanılacak bir ev arkadaşı değil.Yeterli ilgi, özen ve çaba gösterilirse gayet de temiz bir şekilde aynı ev paylaşılabilir.Temizlik konusunda ciddi takıntılarım var ama bir gün bile bunu kedilerimle aynı evi paylaşırken sorun haline getirmedim.Her gün düzenli olarak evimi süpürüp siliyorum.Kedilerimin tuvaletleri için özel bir alan oluşturdum.Günde 3 kez kum temizliği haftada bir kez de komple kum değişimi yapıyorum.Mama ve su kaplarını düzenli olarak yıkıyorum ve her gün düzenli olarak 7kediyi de tarıyorum.Yani lütfen genelleme yapıp insanların gözünü korkutmayın.Kedilerle, hayvanlarla aynı evi paylaşabilmek için tek bir ön şart var bence gerekli özveriye sahip olmak.

kedilimadam

Bakın farklı şeyler söylemiyoruz aynı şeylerden bahsediyoruz aslında.Soru sahibi soruyu "kedimin maması kokuyor, o yüzden kedimi sahiplendirmeli miyim?" diye sormamış ki.Koku ağır gelmiş ve bunun acaba bir çözümü olabilir mi diye buradakilerden yardım istemiş.Bize düşen de deneyimlerimiz varsa, eğer bir çözüm bulduysak paylaşmak bence.Sudan sebeplerle sahiplendiği hayvanların yükü ağır geldiği için onları vermek isteyenleri onaylamıyorum elbette.Ama bu bir süreç, ya yeterince sabırlısınızdır ve birlikte yaşamaya alışırsınız ya da sabırsızsınızdır ve bırakmak istersiniz.İyice araştırılıp, deneyim sahibi olanlardan tavsiye alınmaksızın yapılan sahiplenmelerde bu durumlar oluyor, çok üzücü.Çok sevmek bazen çok iyi bir ev arkadaşı olmaya yetmiyor.Burada işte özveri dediğimiz şey devreye giriyor.Hepimiz onlarla aynı evi paylaşmaya başladığımız ilk zamanlarda zorluklar çektik, hatalar yaptık, eksiktik.Hala eksiğiz, hatalarımız hala var ama düzeltmek için yol arıyoruz.Bu nedenle birbirimize ithamlarda bulunmak yerine yol göstermeki yapıcı yaklaşmak gerektiğine inanıyorum.Siz sahiplenmeyin, siz bakmayın demek bence en kestirme yol.Zorlukları törpülemeyi öğrendiğimiz kadarıyla göstermek, paylaşmak gerek bence.

Derdedermanim

N D Ye devam ne kaprisli kedi sahipleri var anlamak zor...Yumurta tavalasanız bile kokuyor kedi maması koksa ne olucak kokuyor diye mamamı değiştirilir acana orijen en pahalı protein ora nı en yüksek mamalar ağır kokuyorlar ağır kokmasımı sağlıklı olmasımı önemli kriter olarak.
Konuyla alakası yok ama birde kumu kokuyor yorumu beni deli ediyor afedersinizde sifonu iki gün cekmeyin ev nasıl kokuyor görün temizlemezseniz kumu kokar insanınki kadar kokmasada kokar çok ağırsa koku kedinizede kanalizasyon döşetin bu tipler taş çatlasın bir yıl kedi bakar sonra vericek yer arar.Tüy döküyorcular hele saçın dökülmüyormu eee niye kedinin kılına taktın cins ya evde laf edebileceği suçluya bileceği tek günah keçisi kedi gönder ozaman rahat et hayvanda kurtulsun diyesim geliyor belki kaprissiz birine denk gelir iyi bakar kendi kokutmasını,kılını saçını kıyaslarda normal der.
Öz veri fedakarlık gösteremeyen hayvan beslemesin.

tuandil

@Kedilimadan çok teşekkür ederim ya sonunda beni anlayan birisi gerçekten ♥️ Yeni bakmaya başladığım için tecrübeli insanların yardımına bazı konularda ihtiyaç duyuyorum. Kendim de araştırıp okuyorum veterinere danışıyorum ama birebir benle aynı deneyimi yaşayan insanların fikirleri daha yardımcı oluyor. Çok küçük olduğu için de yanlış bir şey yapıp sağlığını etkilemek istemiyorum. Miço bizim için saf sevginin ve neşenin dışında eğitici de. Her gün onunla yeni bir şey öğreniyoruz. Yapıcı yorum yaptığınız için başta size ve diğer arkadaşlara teşekkür ederim. İyi ki sizin gibi insanlar var hala!

tuandil

@Derdedermanim kokusundan rahatsız olan ben değilim ailem. Bilip bilmeden ileri geri yorumlar yapmazsanız sevinirim. Bir yıl sonra bırakacağım falan da yok kedimi kendim kurtardım zaten. Ailem çok evde bakma yanlısı olmadığı için en ufak şeyde bir sıkıntı çıkıyor ben de değiştirebileceğim eş değerde ama kokusu daha az olan bir mama var mı öneri almak için yazmıştım. İlk kedim olduğu için çok bilgim yok ve kedi bakan arkadaşlarım yazdığım mamaları kullanıp önerdiler. Sağ olsun burdan yardımcı olan insanlar oldu ama sizin üslubunuz hiç hoş değil. Lütfen olayın aslını astarını bilmeden bu denli kırıcı yorumlar yapmayın. İyi günler.

tuandil

@Derdedermanim Doğru düzgün okusaydınız zaten mamanın odamda durduğunu görürdünüz. Ayrıca kediyi almadım kurtardık ve siz kim kedi besler kim besleyemez buna karar veren mercisiniz de insanların mı haberi yok? Kişisel başka bir problemeniz varsa buraya yansıtmayın. Ben de ailem de oğlumuzu gayet seviyoruz. Temizlik konusunu da sıkıntı etmiyoruz. Her şeyiyle ben ilgileniyorum zaten ve ben de sıkıntı etmiyorum çünkü o da bir can bunun farkındayım. Sadece mamamızda gerçekten değişik bir koku var mamayla ilgili bir sorun mu var yoksa mama gerçekten böyle mi kokuyor ondan sorulmuş bir soruyu aldınız nerelere çektiniz. Alternatifi olabilecek eş değerde bir mama önerisi almaktı amacım. Sağ olsun arkadaşlar cevapladı ve önerilerde bulundu ancak siz bence yorum yapmakla had aşmak arasındaki çizgiyi aşıyorsunuz. O yüzden bir daha yorumda bulunmazsanız teşekkür ederim. Oğlum da benimle kalıyor çok merak ediyorsanız bir yıl sonra da açıp buradan fotoğraflarını görebilirsiniz.

Kjw

N&D bahsettiğiniz mamalardan daha kaliteli bir içerik ve nasıl bir koku anlamadım şuan yavru kedim yiyor koku sorunu yok... Mamayı önüne döküp tüm gün bekletirseniz elbet koku olabilir bilmiyorum ... Ben öğün bazlı yiyeceği kadar veriyorum. Hiçbir sorun yok. Ve iyice araştırın kesinlikle ismi geçen mamaları almayın fiyata bakmayın alt seviye mama hepsi.

kedilimadam

Fikirlerinizi dilediğinizce beyan edebilirsiniz elbette.Ama kokudan rahatsız oluyorsanız bakmayın, ne kadar kaprislisiniz gibi ithamlara dayanarak fikir beyan etmeye başladığınızda henüz hiç bir hayvanla evini paylaşmamış ve bu konuda fikir edinmek isteyen insanlarda önyargı oluşmasına neden oluyorsunuz ne yazık ki.Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğunun ne olduğunu çok iyi biliyorum ve bunun bir hastalık olmasından kurtulmama kedilerimin çok büyük katkısı oldu.Sizin katlanma olarak nitelediğiniz her şeyi ben bir eğitim ve öğrenme süreci olarak görüyorum bu nedenle de ısrarla hayvanlarla aynı evi paylaşmanın insanı daha sorumlu, daha düzgün, daha özenli bir birey haline getirdiğini savunuyor bu nedenle "kokuyorsa bakmayın, ne kaprisli hayvan sahipleri var" ithamlarından ziyade bazı sorunlara olan insanlara "bakın böye de bir yol var bir de bunu deneyin" gibi "yapıcı" çözümler sunmaya çalışıyorum, buradaki birçok insan da bunu yapıyor gözlediğim kadarıyla.Sevgi, özveri ve sorumluluk üzerine kurulu hayvan sahipliği ilişkisini "siz anlamazsınız yeterince özveriniz yok efendim" deyip kestirip atmak çok yapıcı olmuyor.Kokudan rahatsız olabilirler, bunun bir çözümü bulunur.Tuvaletini temizlik ilk zamanlarda zor gelebilir bu da zamanla birarada yaşandıkça oluşan o eşsiz sevgi bağıyla normalleşebilir.Birçok sorun gerekli özveri ve öğrenme hevesi varsa aşılabilir.Bu durumu teşvik etmektense takıntın varsa besleyemezsin gibi yıkıcı sözler, faydalı bulmuyorum.Siz yine özgürce ifade edin fikirlerinizi, evimizi, sokağımızı, şehrimizi paylaştığımız minik canlar için güzel şeylere vesile oldukça sonsuz saygı duyarım fikirlerinize.

Derdedermanim

Tamam yapıcı olma fikriniz doğru.Sahiplendirme bölümünde sözde bahanelerin çoğu yalan seven katlanır efendim çocuk sahibi olan bilirki insan çocuğunu veremez ,terkedemez.Çoğu hayvan sevme iddiası olan insanlar çözüm ararken ortaya bir takım şikayetler koyuyorlar tamam çözüm önerisi getirelim ama ipe sapa gelmez şeyleri sorun eden insan için sorun bitmiyecektir ki.Şimdi soruyorum kedi mamasının kokmasını konu etmeye değer mi?Çok basit ve manasız bir şey balık yemide kokuyor ben anlamıyor ve kızıyorum ve isteristemez ifade ediyorum.Toplumları yönlendirmek gerekiyor ise yönlendirelim sözde değil özde hayvanseverler kıldan tüyden konulara eğilmezler bile.

Derdedermanim

Evet kediler tedaviyi kabul eden herkesi tedavi ederler;rehabilite ederler,ince ruhlu naif insanlar için çok iyi arkadaştırlar.
Benimde anksiyetem var ve asla kedimsiz duramam.

septikbaykus

Royal ve proplan marketing markaları. O fiyatı haketmiyolar. Durumunuz iyiyse illa en pahalısını en iyisini alıcam diyosanız

ND , Acana - Orijen.

Yok ben o kadar parayı gereksiz buluyorum derseniz , matisse,profine

Fiyat kalite derseniz pro choice bonachibo

Friolero

Whiskas ne :d en kötü mama önerisi istememiş.

Bence "sanabelle" kullanabilirsiniz.

onurtemiz

@tuandil Lütfen öyle bir hataya girmeyin. Durumunuz ND yi kaldırıyorsa ND'den devam edin. Royal Canin ve Pro Plan a böyle bir sebepten düşmek akıl işi değil. Bırakın koksun başka çözüm bulun yukarı da yazmışlar havadar yere koyun yaz geldi zaten camlar üstten açılacak ev havalacak

tuandil

@onurtemiz mama kabı benim odamda duruyor camları daha sık açmaya çalışıyorum ve öğünlü verip bekletmemeye deneyeceğim. Yardımcı olmaya çalışan tüm herkese teşekkür ederim :)