Geçmeyen Kabızlık

Merhaba kedim 1 yıl 2 aylık kısır erkek son 2 aydır geçmeyen bir kabızlık sorunu yaşıyoruz mamamız tahılsız N&D kullanıyoruz ne yapmam lazım? Az önce probiyotik macun siparişi verdim bir de N&D nin az tahıllı olanını kullanın belki düzelir dedi veterinerimiz bu sorunu yaşayan var mıdır nasıl geçer?

17 CEVAP

ursaminor

Bolca su içiyor mu? Gerçi N&D çok su içirtiyor normalde ama su içmezlerse kediler kabızlık sıkıntısı yaşıyor. Bunun yanında benim önerim bir süre belirli aralıklarla yaş mama vermeniz yönünde olabilir. Böylece kakası yumuşar ve rahat yapmaya başladığından bağırsakların tembelliği de geçer.

Hilakyol

Poposuna biraz pamukla zeytin yagini yavasca surebilirsiniz.

egilmez

Kedinize bir sekilde cok az zeytin yagi icirin dogal yöntem yada iyi bir veterinerden yardim alın verecegi ilacla iyi olacaktır

Zeytinyağı içirdim aslında mamasının üstüne döktüm o da yedi hepsini 1-2 gün düzgündü ama sonra tekrar kabızlık yaşadık siz düzenli olarak zeytinyağı veriyor musunuz acaba? @egilmez

Poposuna zeytinyağı sürmeyi hiç denemedim ama bu da geçici bir çözüm gibi geldi bana :( @hilakyol

Bu arada çokça su içiyor su içmesi normal hareketi normal zaten iri bir hayvan kaslı yağı yok ama anlayamadık neden böyle. Yaş mamayı da düşündük ama probiyotik macun sipariş ettim onun işe yarayacağını umuyorum @ursaminor

egilmez

Ben sadece o anlık rahatlaması icin tavsiye etmistim zeytin yagını ayrıca iyi bir veterinere götürmenizi söylemistim devamlı zeytin yagı sakın vermeyin buda baska rahatsızlıklara yol acar isal gibi falan demekki kedinizde bir rahatsızlık var bununda en güzel çözümü iyi bir veteriner görmeli konusunda uzman ic rahatsızlık oldugu kesin

egilmez

Cok su icmesi normal cünkü kedinizde ic rahatsızlık var ama siz cok su vermeyin iyi degil cünkü atamıyor en kısa zamanda uzman biri muayene etsin

Veterinere gittik zaten kontrol edildi bir sıkıntısı yok tahılsız mama yediği için yeterli miktarda lif alamıyormuş bundan kaynaklanabilir dedi biz de yarı tahıllı sipariş verdik bir de probiyotiğe başladık zaten sorun yok

Çok su içiyor derken normal hani bir eksiklik yok anlamında demiştim...

egilmez

Evet ondanda olabilir yok eger 3 dört gün daha düzelmez ise baska bir veterinere göstermenizi siddetle tavsiye ederim

Teşekkürler

aleyn

linteki yazıya bi bakabilirsiniz birkaç yol öneriyor. bağırsak florası bir sebepten bozulan kediler uzun süre normale dönemeyebiliyor bu yuzden kalıcı sonuç bunu düzeltmek..

Derdedermanim

su içmeye teşvik için kedi pınarı kullanın ayrıca kedi süttozu alın arada sulandırıp verin.

cat20

ona bolca su içir eksiklik yokun daha üstünde yani çok su içir bide kuru mama yedirme yaş ye belki bi süre sonra geçer benim dışarda çok iyi baktığım kedim de kabız oldu poposuna zeytinyağ sür daha rahat yapıyor kakasını ben bunları uyguladım 1 haftada geçti valla kedine bu süreçte geçmiş olsun diyorum