Tuy Koparma

Roza23

Kedim uzun tüylü bi can ve son zamanlarda özellikle patisindeki tüyleri ısırarak kopardığını gözlemledim. Baya patisinin altında tüy kalmamış. Sizce neden oluyo bu dürüm?

24 CEVAP

aleyn

pati altındaki tüyleri uzun olan kediler genelde soğuk ırk kedileri, atalarınadan bu genleri almış olabilir ama tabii evlerde bu tüyler avantaj yerine dezavantaj sağlıyor bu yuzden rahatsız ediyor muhtemelen, uzadıkça kısaltabilirsiniz dikkatlice bi makasla..

aleyn

yani bilemiyorum ama bi kedinin bizim saç koparma davranışımızı patisinden tüy kopararak taklit etmesi pek mümkün görünmedi bana..

dollfacepersian

Bu stres ve alerjinin belirtisi olabiliyor yanlış hatırlamıyorsam. Benim de oğlum uzun tüylü ve pati altı pembe kısımlar görünmeyecek şekilde tüylü ama bir kez bile tüylerini koparmadı. Bana bu yüzden çok normal gelmedi açıkçası:(

Evet anlıyorum sizi çok haklısınız. Beraber uyumayı deneyebilirsiniz ya da o uyurken onu okşamayı. Gün içinde fazla zaman geçiremeseniz de bunlar yardımcı olur diye umuyorum. Aslında evimizde beslediğimiz canlar bizim aynamızdır, agresif bir evde büyüyen hayvan agresif davranışlar gösterir ya da çok mutlu evde büyüyen bir hayvan daha sakin ve sevecendir. Bizimle bağ kurabilmek için anlaşabilmek için bizi taklit etmeye çok yatkınlar ama sevginin aşamayacağı hiçbir şey yok umarım aşarsınız bu problemi birlikte

dilex

Bende de ayni sorun var alt patisindeki tuyleri kopariyor ve patileri kaniyor

Hilakyol

Arada bizimkide yapiyor herhalde patisinin altinda tuy olursa rahat yuruyemiyor. Bir sorun yoktur

Stresten dolayı bunu yapıyor olabilir ya da aşırı kaşınmadan

Cathorn

rahatsız oluyor olabilir

tuandil

Belki de patisinin arasına kumunun taneleri yapışıyordur. Miço’nun da patisinin altında tüyleri hafif uzun bazen kumundan taneler yapışıyo yalarken ısırarak da temizliyo

Merhaba ben psikoloji öğrencisiyim hayvanların gördükleri şeyleri taklit etmesi mümkün eğer kediniz size çok bağlıysa sürekli tekarladığınız davranışı benimseyebilir veterinere gidip durumu izah etmeniz en iyisi

Derdedermanim

Kedi sizi taklit ediyor olsa vede buda mümklün olsa dahi neden ayak tabanındaki tüyü koparmayı tercih etsin hiç normal değil bu durum.

Ayak tabanı erişebileceği en kolay yer kafasındaki tüyleri nasıl koparsın? Zaten bu sorun psikoloji kaynaklı hayvancağız strese ya da üzüntüye girdiyse bu durumu taklit etmesi zor olmaz...

Roza23

Hekimimiz fiziksel bi problem olmadığını muhtemelen uzerimden aldığı sokak hayvani kokularına tepki olarak yapabilirmiş. Dediginiz gibi taklit mümkünmüş. Patisine baticon sürebilirmişim. Onun dışında daha cok zaman geçirmemi vs soyledi

Evet sizin üzerinizden diğer sokak hayvanlarının kokusunu alması ve yeterince ilgi gösterememeniz (çünkü çalışıyor ya da öğrenci olabilirsiniz) onda psikolojik bir sorun yaratabilir bu da taklit etmekle yani size daha yakın hissetmeye çalışmakla sonuçlanabilir. Trikotillomanide kendinize hakim olamadan saç koparma hareketi yaptığınızı biliyorum fakat kedinizin önünde yapmamanız ve onun yaptığını gördüğünüzde dikkatini dağıtmaya çalışmanız da yardımcı olacaktır

Roza23

Maalesef yaklasik iki haftadir fazla zaman geciremedik. Bugun ödül mamaları aldim biraz da beraber oynadık. Bakalim yaninda pek yapmamaya calisiyorum ama iste