Çirkin Hanım Kısırlaştırma Ameliyatı Oldu

Infernus

Bütün ayak diremelerime, oyalanmalarıma, ertelemelerime karşın sonunda bugün çirkin hanımı kısırlaştırdım. Aklıma takılan bir konu oldu. Ben hep; artık yan taraftan açılan küçük bir delikle ameliyat yapılır ve 1-2 dikiş atılır diye düşünürken ameliyattan sonra eve geldik bir de ne göreyim? Karnından yapılmış operasyon ve 3 dikiş mevcut. 1 tane de tel tutturulmuş dikiş yerine. Hiç aklıma gelmemişti böyle yapılacağı o yüzden baştan konuşmadım bile. Tecrübeli arkadaşların bu konudaki fikirlerini dinlemek isterim.

Bu arada sabah veterinere bıraktım. Öğle gibi ameliyat yapıldı. Akşam da eve getirdim. Herhangi bir boyunluk yok. Az önce biraz yaş mama yedi. Az biraz sendeleyerek dolandı ve şimdi de uyuyor.

18 CEVAP

ursaminor

Çok büyük geçmiş olsun. O gün geldi aklıma. Hayatımın en büyük travmalarından biriydi yani. Neyse ki çığlık acı bağrış çağrış olmamış. Çok sevindim. Bazılarının karından yaptığını duymuştum. Ama hiç şahit olmamıştım açıkçası. Açık mı ameliyat yeri öyle?

Biraz elleşmemekte ve diğer çocukların onu rahatsız etmesine izin vermemekte fayda var. Biraz stresli oluyorlar :(

Infernus

Sinbad şaşırtıcı derecede iyi davranıyor çirkine. Her gördüğünde 2 pati yapıştıran çocuk kapıyı açmamla yanına koştu. Önce kokladı her tarafını sonra kafasını gözlerini yaladı, kıvrıldı yanına yattı. Kedilerden öğreneceğimiz çok şey var. En büyük düşmana bile zor zamanında şefkat göstermesi çok duygulandırdı beni.

Infernus

Yavaş yavaş normale dönüyor bugün daha iyi. Geziyor. Çişini daha önce yapmıştı :) kakasını da yaptı bugün. Kızım çok güzel atlatıyor şu an süreci. Ne bir acı miyavlama ne asabiyet ne küskünlük ağlama.

Bebekleri ve Sinbadı odasına ziyaretçi kabul ettiği zaman çok misafirperver. Diğerleri de çok iyi davranıyorlar ona. Yalıyorlar, seviyorlar, yanına kıvrılıyorlar. Ancak Çirkin hanım onların odasına girince hepsi birden ona gidince geriliyor sanırım :) uzak durun tarzı uyarılarda bulunuyor ve fazla yaklaşana pati sallıyor :)

Şu an tek derdimiz ameliyat yeri. Yalamak istiyor ancak ben yapma dediğimde bırakıyor. Şu an güzel gidiyoruz. Umarım dikişleri alınana kadar da böyle devam eder.

Infernus

@sertenisto Ben 24 saat veteriner gözetiminde kalması gerektiğini düşünüyorum ne olur ne olmaz. Yaşadığım yerde pek fazla alternatif yok ve gece nöbetçi bulundurmuyorlar bu yüzden akşam eve getirdim. Ayrıca veterinerim kendine güvenden mi nedir veya çok mu rahat tüm kaygılarımı bir şey olmaz ve sorun değil diyerek cevaplıyor. Kalmasına gerek var mı? - Hayır . Çocukların yanında mı kalsın? - Kalabilir. Sorun olmaz. Boyunluk gerek var mı? Yarasını filan yalarsa? - Gerek yok yalayabilir. Yapmam gereken özel bir bakım var mı? -Hayır yok. 12 gün sonra getirin dikişleri alalım. Atlarsa zıplarsa? - Sorun değil. Bir şey olursa gecenin 3’ünde arar evinin kapısından alırım seni ama. - (Gülmeler) ...

aleyn

her birinin ayrı karakteri var her farklı durumda başka bi davranışlarına şahit olup yeni tecrübeler yaşıyoruz.. kitaplardan belgesellerden öğrenemeyeceğimiz şeyler bunlar çok güzel tecrübeler..

Infernus

@ursaminor teşekkür ederim. Az önce karnını açtı biraz detaylı inceleme fırsatı buldum. Karnındaki etleri büzüştürüp tek zımba ile bağlamış gibi de duruyor. Küçük bir yer sadece tek dikiş seçebildim. Sadece o bölüm traş edilmiş. Anlamazsınız öyle detaylı yatırıp karnını açmadan ameliyat olmuş mu olmamış mı. İlk veterinerden girdiğimde içeri odadaymış sesimi duyar duymaz bir acı bağırış oldu “ Neredesin sen? Gel kurtar beni” gibi. Sonrasında arabada söylendik ağzının içinde naz naz. Eve geldik daha hiç ses etmedi.

Kendisine yatak odası tahsis edildi en az rahatsız edileceği yer. Köşeye minderler, puflar, çarşaflar, yastıklarla bir prenses yatağı(köşesi) düzenledim ancak 5 dk sonra geldiğimde benim yatağımın üzerinde uyuyordu. Atlamış evet :(

aleyn

geçmiş olsun öncelikle. bizim operasyon yandan olmuştu küçük bi kesiği vardı 2 ya da 3 dikiş. boyunluk yoktu çünkü vet. boyunlugun strese sebep oldugunu ve ameliyat stresiyle birleşince kediyi çok rahatsız edeceğinden gereksiz oldugunu düşünüyordu. aynen sizinki gibi çok rahat bi vet kendisi sorulara verdiği cevaplar da benzerdi yalasın bişey olmaz, eve götür bişey olmaz, bi şey yapmana gerek yok, hayır pansuman için getirmene gerek yok... sadece yüksek yerlere atlaması konusunda uyardı bikaç gün için ve iştahı 1 gün sonra normale dönmezse mutlaka haberim olsun dedi ama iştahında bi sorun olmadı..

operasyondan sonra hemen eve geldik, oda tahsis ettik kendisine, 2 gun 2 gece 1 an bile yalnız bırakmadık dikişini yalamaması için mücadeleler falan.. 3. gün artık uykusuzluktan sızdıgım bi an dikişini dişleyip tek dikişini koparmıştı operasyonu yaptırmadan önce forumlardan en büyük problemin dikiş açılması ve enfeksiyon oldugunu okumuştum. koşa koşa vet.e gittik aynı rahatlıkla bişey yok iç dikişler tutmuş zaten dedi antbiyotik yapıp geri gönderdi. inanın dışarıdan o yaranın kapanacağına ihtimal vermiyorduk veti değiştirmeyi falan düşünüyordum araştırmaya başlamıştım, ama 1 hafta sonra artık gerçekten normale döndü yara kapandı.

bizim vet.in söylediğinde göre iç dikişler kısa sürede tutuyor ve onlar tuttuktan sonra da iyileşmiş sayılabilir artık o yuzden dıştakini yalaması falan önemli değil. yatak gibi alçak yerlere atlaması belki çok sorun olmaz ama yüksek yerlere atlamamasına yine de dikkat edin benim önerim.

Infernus

@aleyn yerine koymuştum 5 dk sonra geldim yine yatağa yatmış. Anlaşıldı bu gece beraber yatacağız çiş miş ne olursa olsun.

Ben de sürekli gözüm üstünde olsun istiyorum ancak biliyorsunuz ki diğerleri de var. Hele Sinbad yatak odasının kapısında kaldı alttan pati sokup ben de giricem diye miyavlıyor. Bensiz yatamaz mutlaka bana bi şekilde değip uyuyacak. O da yatağı ve beni istiyor. Poff keşke mitoz bölünebilsem. Zorlu bir gece olacak benim için.

Gul36

Geçmiş olsun, şifalar diliyorum miniğe. İlk gece çok zorlu olmuştu bizim için. Anestezi etkisi, oraya buraya zıplama çabası, ne olduğunu anlayamadığı için bir sersemlik hali derken sabahı sabah etmiştik. Ameliyatın hemen ertesinde başka bir konuda uzun uzun yazmıştım zaten. Hanımefendi benim yatağımın ortasında yatarken ben köşeye kıvrılıp 5'er, 10'ar dakikalık uykular uyumuştum. Boyunluk olduğu için çok fazla dikiş korkusu olmamıştı bende, çok şükür ki yalanma ve temizlenme isteği hariç çok fazla strese de girmedi. 1 gün sonra oyunlara başlamıştık. Her neyse, lafı fazla uzatmayayım. Bizim veteriner de sizlerinkinin kafasından. Adam rahat... 'Bi' şey olmaz'cılardan yani. :D Gerçi ilk birkaç gün yalamasa iyi olur demişti, şimdi hatırladım. Bir de ameliyatı yan taraftan yapma nedeninin, orada kalın kas katmanı olduğu için hoplayıp zıplasa veya bunun gibi şeyler yapsa bile bir zarar gelmeyeceği gerçeği olduğunu söylemişti. Karından yapıldığında biraz daha hassas oluyor ameliyat yeri diye bahsetmişti. Sizinki bi' şey olmaz demiş, bir bildiği vardır herhalde diyorum. İnşallah bu geceyi hiç sorunsuz atlatır, ameliyat sonrası süreci de sıkıntısız geçirirsiniz. Orada kalmayıp eve gelmesi de çok iyi olmuş bu arada. :)

aleyn

infernus ya evde başka çocukların oldugunu hep unutuyorum haklısınız, umarım sorunsuz bi gece geçirmişsinizdir gelişmelerden haberdar edin..

Gardrop

Geçmis olsun :)

sertenisto

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Konuyu dağıtmak istemem ancak merak ediyorum. Kızınızı ameliyattan ne kadar süre sonra eve getirdiniz? Biz de bellayı kısırlaştırmayı düşünüyoruz. Bu konuda farklı fikirler alıyorum. Evde kendine gelsin strese girmesin diyen de var klinikte gözetim altında kalsın diyen de var

Infernus

@Gul36 teşekkür ederim. Umarım sorunsuz atlatırız. Çirkin’in rahat duracağını hiç sanmıyorum ama bir bakayım. Belki boyunluk takarım kendine gelince. Bu arada sevinmiştim hemen mamasını yedi diye. Yalpalaya yalpalaya yürürken başı döndü sanırım yediklerini hep kustu :(

Gul36

Kaymak hemen mama yememiş, aç karnına iki kez safra kusmuştu. Onları o şekilde görmek çok zor tabii ama yarın bu saatlerde pek bir şeyi kalmayacağını düşünüyor, ümit ediyorum.

Infernus

@aleyn şu an daha iyi yavaş yavaş gezmeye başladı. Mama yedik biraz. Gece çişini yatağa yapmış hem de bol miktarda. Kalkıp gidemedi demek ki. Bu çocukların her zor durumunda hep zararlı ben çıkıyorum :) sabahtan beri nevresim çarşaf yıkıyorum. Yatağı güzelce sildim ama içine geçtiği için benim içime sinmedi :) İnternetten yeni yatak araştırıyorum :))