Şikayet Edildim :)

Friolero

Merhabalar, bizim sitede 3124 daire var. Kaç tanesi bilmiyorum ama bir çok site sakini beni şikayet etmiş yönetime bahçede sokak köpeklerini beslediğim içün.

Geçen bir mail geldi yönetimden. Sokaktaki köpekleri toplatamıyoruz çünkü belediye geri bırakıyor. Lütfen kapınızın önünde köpekleri besleyip, alıştırmayın diye. Bana yönelik biliyorum. Zaten kaç kere linç yedim site sakinlerinden sayamıyorum. Sitedekiler cahil cahil konuşuyorlar "bu kadar meraklıysan al evinde besle hepsini, çocuklarımızı dışarı bırakamıyoruz senin gibiler yüzünden, gece uyuyamıyoruz gürültüden" falan diyorlar. Aslında köpekler saldırgan bile değiller. Geceleri kendi aralarında havlıyorlar sadece o kadar. Ama herkes ağzında bir efsane var geziyor "bu köpekler bi çocuğa saldırdı, bu köpekler bi kadına saldırdı, bu köpekler şuna saldırdı" vs

Birkaç gündür hayvanlara yemek vermiyorum dikkatleri dağıtmak için. Sadece görünmeyen bi yere su bırakıyorum. Çünkü toplatılmalarını istemiyorum. En azından burda iyi kötü yemek buluyolar, benim bahçeme girip uyuyolar gece. Ama canımı çok sıkıyor bu durum.

Siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız? Görüşlerinizi bekliyorum.

23 CEVAP

Tikih

Öncelikle siz çok haklısınız . Bazı insanlar şunu anlamıyor . Derdini anlatamayan canlılara iftira atıyorlar . Dilleri yok diye eziyet ediyorlar . Ama onların da bir can olduğunu hiç görmüyorlar . Onların da bir canı var . Duyguları hatta anıları var . Hiçmi kendileri aynı durumda olsalar ne yaparlardık diye kendilerine sormuyorlar . Ama şunu çok iyi biliyorlar . Kendi rahatları. İnsan sadece kendi rahatını düşünen bir canlıdır . Bu yüzden malesef bazılarında vicdan kalmamış . Siz onlara gecenin bir yarısı olsa bile gizlice mama verin. Aç kalmasınlar .hatta bu durumunuzu yetkililere bildirin. Hatta show tv vb. Yerlerin haber hattına gönderin . Çok yardımcı oldular bana . Umarım durumunuz bir an önce düzelir . Umarım yavrucaklara aıcak bir yuva bulursunuz

guineapigela

Aynisini bendede oldu. Alistiriyormusum, kapilarin onune çis yapiyormus kediler ben aliyorum cunku yagmurlu gunlerde usuyorlar cunku sicak bir yer istiyorlar cunku sevgi iatiyorlar mama istiyorlar. Evime de aliyorum.Toplantilar yapmislar. Binada neyden sikayetcisiniz diye sorulmus herkes; KEDILER COK GIRIYO BIRI VAR O ALISTIRYO MAMA VERIYO . Demisler kac kez kedileri apartmandan siddetle ittirerek ayagiyla vurarak cikarmaya calistilar

Artik biktim baktigim kedi öldü gecenlerde kesin simdi icleri rahat etmistir ama ben kedi almaya devam edecigim binaya

senay54

Var böyle tür insanlar. Takmıcaksın. ben kedi bakıyorum diye tuhaf gözlerle bakılıyorum. farkındayım davranıs sozler davranıslar. umrum degıl. onun bunun dedıgıne gore yasamıcaksın. kucuk kızı sırf özenıp kedi istıyor annesınden annesı alıyor sogukta balkonda duruyor calısıyorlar 12 saat kımse yok kedı tek basına yavru balkonda sonra tuy dokuyor dıye hergun yıkıyor . sonra yıne balkona bırakıyor. sonra atıyor yavrucagı sokaga. neden cunku kızı hevesını almıs. bana dıyor tıksınc tavırla at gıtsın. guluyorum gecıyorum... uzun lafın kısası bildiginden şaşma. okadar o sekılde kopek baktım kı . annemden sopa mı yemedım neler neler. vazgecmedım . sen agızları olmayan yavrucaklara baktıgında Allah ta sana baska yerden verıyor.bunu gorup yasamıs bırıyım. Hayvanları sevmeyen insanları sevecegıne ınanmıyorum....

aksoy65

Valla şu kadarını söyleyeyim etraflarında o kadar pislik dönüyor, çocuklarının kiminle oturup kalktığını bilmiyorlar, tepki vermeleri gereken o kadar çok şeye susuyorlar ama olay sokaktaki dostlarımıza dönünce hemen saldırıyorlar!
Her zaman tek duam şudur:
İnşallah bir lokma ekmeğe ve bir yudum suya muhtaç kalırlar...

Friolero

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Ancak belirtmeliyim ki ben hayatımda ilk defa böyle bir hayvan nefretiyle karşılaşıyorum. Gece verdiğimi bile tespit etmişler. Üsttekiler direkt bizim balkonumuzu görüyor.

Sizin dediğiniz gibi ancak bunlarla konuşmak işe yaramıyor. Kendi küçük sitelerinde zavallı hayvanların doğal yaşamlarını katlederek bi dünya yaratmışlar, bencil bencil yaşıyorlar şimdi de.

Sitede bi hanımefendi köpeklerden birini eve aldı. Çünkü ayağını iş makinası ezmişti. Tedavisini yaptırdı. Köpek evde yaşamak istemedi. O da hergün bizim bahçemize geliyor. Yani yuva falan bulmak imkansız :)

Tekrar teşekkürler.

guineapigela

Ha su ayri bir konu insanlar hayvan sevmek zorunda degiller onlarla icli disli olmak istemeybilirler bu cok dogal birsey ama bunu nazikce soyleselerdi ; Hanimefende ben bu kedilerden rahatsiz oluyorum korkuyorum deselerdi ben baska yerde bakardim veya fazla almazdim alsamda venim kapimin onunden baska yere gitmesini engellerdim

mimimomo

@Darwincan'in yazdiklarindan baslayim; hak veriyorum. fakat sadece karnini & yavrularini doyurup kosesine cekilen bi havyanla (ve yavrularindan) biz insanlarin ne alip veremedigi olabilir ki?
benim yasadigim alanda, sadece bu faaliyeti olan canlilara karsi dahi tepki var.

site, adi uzerinde: hasbelkader bi kac agac var, cicek - bocek var, sus havuzu yapmis ve temizlemiyon sinek bokpusur var, fare var, bi alay baska baska yaratik ve arada cok guzel kuslar (saksagan falan) var fakat birisi cikip "kediler gelip isiyo" dyor; saka gibi : ) kendisi tuvalete yetisemese otobanda donunu indirip iseyebilen tiynetteki mahluklar bunlari soyleyince, insan olarak zoruma gidiyor benim. yavru haliyle karton kutunun en ucra kosesine zor bela cisini yapan kedi / kopek benim icin kiymetlidir :)

yokardan random zican ku$u da alalim ele tufek vuralim o zaman? (ki yapan mal var) konunun sonu yok.
ben de sanki insanlik sucu islermis gibi kacak gocek besliyorum, zaten zavalliciklar 3-5 ay ya var ya yoklar. yapabilecegimiz bir sey de oldugunu sanmiyorum, tamamen vicdan odakli ve insanlarimizin cogu bu vasfini yitirmis. (sinirden sinire kosarak yazdigim icin, umarim toparlayabilmisimdir diyorum! : ))

sokaktaki tum canlarin sansi yaver gitsin, vicdani - sevgisi hur insanlarla daha cok karsilassinlar dilerim.

Friolero

Katılmıyorum size saldırmadıklarından eminim çok korkaklar. Dış parazitlerini yapmak için bile dokunamıyorum. Asla yaklaşmazlar. Dediğim gibi bunlar bizim etaptaki köpekler. Diğer etaptakileri bilmiyorum.

Havlamaları ise,
içgüdüsü gereği bölge korumasını yapmak zorunda. bu zamana kadar ömürleri boyunca insanoğlundan gördükleri türlü şiddet ve işkencelere karşı biraz köpek içgüdüsünün getirdiği hayatı yaşasınlar.

gamzeuzunlar

benim karnım tokken dışarıdaki masum kedi köpek martı vs açken üşürken ben huzurlu mutlu olamıyorum. Lütfen duyarlı olalım. Tek istedikleri biraz mama ve sevgi. Bende besliyorum burada. Sizi takdir ediyorum inşallah bir gün başka insanlara da örnek olmayı başarabiliriz. farkındalık yaratabiliriz.

Tikih

Öncelikle nezaketiniz için asıl ben teşekkür ederim. Malesef aklıma gelen çok bir çözüm yok . Bizim ankaradaki tanıdığımız . Sahipsiz köpekleri alıyor . Hatta geçen sene sizin gibi biri sibirya kurdunu bıraktı. İstediğiniz zaman alabiliyor ve gezdirebiliyorsunuz. Ücret de talep etmiyor .

Tikih

Keşke herkes sizin ve bizim gibi olsa ........

Darwincan

Ben başka bir açıdan bakmak istiyorum olaya. Söylediklerinizin çoğuna katılıyorum ama insanları da rahatsız etmemek, empati yapıp anlamaya çalışmak gerekir diye düşünüyorum. Dünya tatlısı olan ciddi hayvan fobilerine sahip arkadaşlarım var. Eğer karşımızdakileri orta yol bularak yanïmıza çekmezsek sokak hayvanlarına bir faydamız olmaz. Biz bir canı kurtarırken binlercesi kötü muamele görmeye devam eder. Bu kişilerle diyalog kurup onları da rahatsız etmeyecek yöntemlerle herkesin elini taşın altına sokmasını sağlamak lazım. Bugün onu rahatsız etmediği için zarar vermez yarın bi kap şu koyar belki. Ama önce siz o insanlarla iyi ilişkiler kurup niyetinizi anlatmalı ve onları da anlamak için çaba göstermelisiniz. Emin olun bizim insanımızın yüreğinde ulaşabildiğiniz takdirde mutlaka merhamete rastlarsınız. Umarım en kısa zamanda çözüm bulursunuz.

uwu

Köpekleri beslemeniz kötü bir şey değil ama saldırmıyor değller, semtimdeki köpekler defalarca saldırdı çantamı savurarak kaçırıyorum onları. Üzerimdeki kedimin kokusunundan mı bilmem ama arkadaşlarıma da saldırdı belki buradakiler saldırgan ama saldırıyor diyorlarsa saldırıyorlardır. Ve geceleri havlamaları çok rahatsızlık verici.

Elifmuzeyyen

Ben burdaki empati yapın laflarina malesef katilamicam hele mi biz sokak hayvanlarına karsiyiz diyip ev de köpek besleyebilen insan görünümlü varliklar kendi kopeginize nasil davraniyorsunuz allah bilir onun için de üzüldüm şu an.. Siz doğrusunu yapıyorsunuz bizim de bir kopegimiz 15ten fazla sokak kedimiz var. Bize de psikolojiniz bozulmuş bence bu kadar kediyle ilgilenmek doğru değil diyen akillilar(!) var. Umursamiyorum bile. Ayrica bizim de bu tip hatta bunun daha kotusu bir komsumuz var komsu diyorum ama lafin gelisi. Kendisi ramazan ayinda genel olarak delirir. Kedileri aticam öldürecem vurcam zehirlicem tarzı tehditler savurdu yine. Kedilerimi mecburen öldürmesin diye kendi sokagimda besleme yaptığım yere goturcektim zehirler diye. Bu ruh hastasi adam da bahcesinde dandik bir verandasi var diye orada tüy görmüş de kediler orda yatiyormus diye delirmisti. Bana kalsa asla alttan almazdim ama sonra düşününce onlara zarar verdikten sonra ben kapı pencere indirsem ne olacakti ki? Hic umursamayin konussunlar dursunlar. Emin olun öyle bir dert ggeliyorki baslarina o hayvanlarla ugrasmayi unutuyorlar. Ben size şunu soyluyum kötülüğün bile boyutları var suan sizi psikolojik olarak rahatsiz ediyorlar yine sanslisiniz. Sahipli kopegi kendi bakkalina az musteri geliyor diye tutup bir yere birakan adam var.kopek geri geliyor bu sefer sahibi olan yasli kadina baskiyla belediyeyi arattiriyor. Kopek havliyor diye geceleri falan. Sokaktakilerin sahibi bile yok ki yemek verirseniz yer su varsa içer.. Ben size instagramda gördüğüm şu şeyi yazayim eğer cok caninizi sikarlarsa bunlari uygulayin.
"Komsulariniz sizi hayvanlari beslediginiz icin tehdit ediyorsa onlara zarar vermekle onlari oldurmekle tehdit ediyorsa
Emniyet jandarma karakoluna sahsiniza tehdit ve hakaretten sikayette bulunun
Orman ve isleri mudurlugunden guvenligi saglamak icin yerinde inceleme yapmalarini talep edin komsu hakkinda hayvanlara zarar vermekten sikayette bulunun idari para cezaasi kesilmesini isteyin.
Emniyet orman su islerinden o cevrede topluma hayvanlari koruma kanunu ve yasal haklariniz icin bilgilendirmede bulunmalarini talep edin. Sahipsiz hayvanlari beslemek yasal hakkinizdir.
Apt. Site yönetim ve genel kurulunun hayvanlar icin almis oldugu yasak kararlari gecerli değildir. Hayvanlari koruma kanunu ve ulusal sozlesmeler geçerlidir."
Haykonfed başkanı Nesrin hanimin instagram hesabından. Ayrica kendisi whatsapp aracılığıyla da mail araciligiyla da bu konuda yardimci oluyor destek oluyor. Yalniz değilsiniz yani. Hatta sizin yerinizde olsa bu yaziyi once çıkarttirip site panosuna asarim ki önce gercekle yuzlessinler de pesinizi siz bi sey yapmadan biraksinlar. Emin olun hayvanlara ofke duyan nefret kusan onlari istemeyen zarar vermeye çalışan canilerin basina hep oyle seyler geldi ki onlari unutuverdiler. Allah görüyor ki biz onlara kucak açtığımız için ne belalardan kurtulduk. Yaptığınız iyilik ddönüp yine sizi buluyor o insanlar da hic kimse icin degilse bile kendileri için bunu yapsalar bencillikleri bile ise yarar..

Darwincan

Elifmuzeyyen 8 yıl önce evime ilk taşındığımda mahallenin az deli köpeğine mama verirken bir adam fena halde azarladı beni. Burada beslemeyin şunları kokuyor, sinek pislik oluyor diye. Sinirlendim elbette ama sakince özür dileyip uygun başka bir yere götürdüm. Köpük tabaklarla verdiğimi bunların çöpünü attığımı falan anlattım. Ben öyle davranınca adam da camının önüne gelişigüzel dökülen yemek artıkları yüzünden İzmir sıcağında evde oturamadıklarını anlattı. Ben onu haklı buldum o beni. Bunca yıldır selamlaşırız arada o da besler hatta. Empatiden bahsetme sebebim buydu. Elbette ki herkes aynı değil elbette ki sosyopat derecesinde uğraşılmayacak ınsanlar çıkabilir karşımıza ama hepsiyle dalaşmak yerine bir kişi bir kişidir diyerek empatiden zarar gelmez diye düşünüyorum. Sonuçta amacımız aynı.