Acill!!!

Anonymus813797

Kedimiz sokakta yaşıyor. Daha önceki sahibi mahhalleden öğrendiğimiz kadarıyla sokağa atmış. 2 aydır bahçemizde kalıyor. Ancak bu gün farkettim gözün altındaki fazladan göz kapağı kesinlikle tamamen kapanmıyor. Belki bilerek yapıyordur diye düşündüm ama neden böyle birşey yapsın? İnternetten baktım kimi iltihap demiş kimi soğuktandır. Aslında havanın soğumasıyla da ilişkilendirdim çünkü bugün cancağzım nasıl üşüdüyse yatağının içinde yattı. Soğuğa alışkın değil çünkü bir ev kedisiydi. Lütfen bilen biri varsa acil yazsın. Bademime birşey olsun istemiyorum. Bu arada yanlış anlamayın ilk fotoğrafta bademi boğmuyorum oyun oynuyordu da elimle şımardı biraz zor fotoğraf çektim:)

21 CEVAP

Anonymus813797

Teşekkürler sabah temizledim ve şuan arada fark var sabah akmıştı sildim çayla falan şuan daha küçük ama hala yok olmuş değil. Salosun evimizin yanındaki retorant et vermiş onları da yiyince iyice ısınmış. Şuan sıcacık. Şimdi binamıza alacağım. Bu arada tülerinden belli olmuyor kediler sanırım göz kapağının üstünü tırmalamış daha önce büyük ihtimalle gözü bu yüzden böyle oldu. İnşallah kurtulur yavrum. Cevaplarınız için sağolun. Eklemek istediğiniz birşey olursa yazar mısınız?

Anonymus813797

Hayır hiç bir şekilde ishal yok. Çok üşümüş bu yüzden olabilir binaya aldım sıcacık oldu sonra bahçedeki kulübesine gitti kendi kendine. Şimdi yatağında sıcacık yatıyor olmalı. Gözündeki o beyaz kısım yeni uyandığı ve kızdığı kocaman oluyor. Birde sanırım çiftleşme dönemi geldi diğer kedileri koklamaya başladı ben bundan da şüphelendim çünkü hamile kedilerde de olabiliyormuş 3. Gözkapağı durumu. Birde bugün okuluma giderken beni uğurlarken baktım gözünde 2milim kadar vardı. Bir beterinere danıştım. Gözünde ilthap gibi bir durum olmadığını söyledi. Çayle sildiğimde biraz daha küçüldü sanki. Ona iyi gelen herşeyi deneyip tekrar uygulayacağım.

Anonymus813797

Arkadaşlar kedimin gözü iyileşti sayılır ancak sinirlenince tekrar gözlerini o hale sokuyor ve kız kedileri görüncede öyle sizce çiftleşme zamanı gelmiş olabilir mi? Artık baya saldırganlaştı elimi ıssırıyor oyun oynarken . Onun dışında gayet sağlıklı oğluşum. Birde üşüyor mu yoksa yanıma gelmek mi istiyor anlamadım. Dışarda iki kulübesi var ama hiçbirini istemiyor. Bir fırsatını bulup binaya girip benim kapımın önüne yatıyor yavrum. Dedem olmasa orda kalabilirdi ancak dedem ve yaşlılığın getirdiği huysuz tavırları var maalesef :( yan daire onun olduğu için kapı açılır açılmaz karşısında bademi görecektir malesef.

ursaminor

Profilimde de sormuşsunuz; 3. göz kapağı aslında perde değil. Kedilerin normal göz kapaklarına ek olarak içerde de bir kapak var ve bu da o. Uyurken özellikle kapanır. Uykudan yeni uyandığında da net görebilirsiniz. Ancak sürekli kapalı olması iltihabı işaret eder geneldi. Sakın sağdan soldan duyduğunuz şeyleri sürmeyin gözüne hayvanın. Bunun pek çok sebebi olabilir ve veteriner kontrolü şarttır. Bu arada ishal mi diye kontrol edin. Bol bol temiz su içmesini isağlayın.

Tikih

kedinizin gözü büyük ihtimalle iltihap kapmış . benim sokakta 3 kedim var . onların gözleride tam açılmıyordu . veterinerimiz damla verdi . ve sonrasında geçti , fakat hergün damlatmanız gerek . kediyi eve alma imkanınız varmı ?

Tikih

yada kediler için özel göz temizleme sıvıları var . isterseniz onlardan alın . yada en basiti çayla hergün temizleyin . fakat hiç ihmal etmeyin . sağdan soldan bireşeyler sürmeyin. ve başka kedilerin gözleriyle yanyana getirmeyin. kışın zor olacaktır . fakat kedinin sağlığı için malesef ki katlanmanız gerek

Elifmuzeyyen

@Neslihan2434 merak etmeyin iltihaptan gözleri açılmayan kaç yavru kediyle karşılaştım ilaç tedavisi ve düzenli bakimla düzeliyor. Sizin kediciginizin durumu kötü değil enfeksiyon veya akinti yok en azindan. Yukarda @ursaminor da söylemiş benim de bahsettiğim oydu üçüncü göz diye bir şey var ya o normalde gozukmez sizin kediniz de biraz fazla gozukuyor fotoğrafta. Siz yine düzenli olarak temizleyin silin gececektir

Elifmuzeyyen

Tekrar arastirdim da bir baska uye daha sormus parazitten ishalden de olabilirmis. Bağışıklık sisteminin cokmesiyle alakali oldugu soyleniyor veterinerin gormesi gerekecek herhalde

Elifmuzeyyen

Sizin durum benim de basima geldi bizim kedilerin de gozu boyleydi bugun biri ishal. Siz nasil bir yol izlediniz gozler icin

Anonymus813797

Gözlerini bol bol temizledim. Çay antiseptik olduğu için çok etkili oluyor. Her saat başı sildim çayla. Tabii biraz zor oluyor çünkü kedi bunu sevmiyor. Gözü bir kere aktı silmeden önce. Sonrasıysa zaten ortada. Çiftleşmek istiyor sadece şapşik. Hala gözünde var biraz ama ilk günküne oranla çok daha az. Kızginlığı geçsin bir inşallah düzelir. Sokaktaki 25-30 kediden sadece 7 si kız biraz kıtlık var malesef :) Zamanında çok denedim bulmayı ona göre bir eş adayı ama badem onlara sladırdı şuan hiçbiri bademi sevmiyor. İki aylık bir yavru haricinde. Bademi çok sevdi ama bademin ona neler yapabileceğinin farkında değil malesef... Bizim aşşağı sokaktan kedi getireceğim yarın. :/

Anonymus813797

Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler kedim kozgınlığa girmiş. Şimdi ğç tane karısı var yanlarından ayrılmıyor :D gözleri tamamen iyileşti sayılmaz ama hiçbirşeyi yok. Sorduğum bir veteriner de kızgınlığa girdiğini söyledi. Yani oğluşum gayet sağlıklı. Yalnız tek sorun eşlerinden biri yavru yaklaşık iki aylık ve bademe dokunduğumuzda bize saldırıyor. Biraz kıskanç bir kız yani :)

Anonymus813797

Lütfen en ufak bir bilginiz varsa cevap yazar mısınız? Kedim için endişelenmeye başladım hiç bir sıkıntısı yok ama gözünde bu perde var :(

DEMET92

evde bakma ihtimaliniz yok mu neslihan hanım

Elifmuzeyyen

Enfeksiyondan dolayi olduğunu düşünüyorum bizim kedilerde de doğuştan göz kapağı dusuklugu vardi bir zaman gozu yok sandik cunku geriye sakliyormus boyle bu kedideki gibi yani Bademdeki gibi seffaf o goz kenarlarindaki beyazliklar gozunun yaridan fazlasini kapliyordum exocin goz damlasi ve terramycn goz kremi kullandik. Enfeksiyonu fazlaydi ama boyle acik net degildi gözü. Kapaliydi iltihap akiyordu. Bademin durumu kötü değil neyse ki. Gormesinde bir problem var mi buradan bilemeyiz tabi ama tekrar baktim fotoğrafına enfeksiyonlu gozukmuyor ama goz yapısıyla alakali bir sorun var sanki. Hani enfeksiyon kadar basit değil çayla silip geçebilecek bir şey gibi gelmedi bana çünkü kedilerin gözleri tam acik olur bu sekilde alttaki beyaz tabaka gozukmez

gamzeuzunlar

Veteri̇ner’e götürürseniz doğru bilgiyi verir size. Tedavisini yapar. Eski sahibi bırakmış siz bırakmayın lütfen.