Now Fresh Vs. Applaws Vs. Naturea Vs. Genesis Pure Canada

Gul36

Bu mamalar hakkında çok tartışıldı, biliyorum ama aynı sorunu yaşayan birkaç kişi bildiğim için hepsini aynı konuda toplamak istedim.

Şimdi, birkaçınızın bildiği üzere kısır, dişi kedim 3-8 aylık döneminde Acana Grasslands ile beslenmişti. Hafif kaşıntı ve kilo alımından ötürü Go'ya geçiş yapmıştık, 3 buçuk aydır da devam ediyoruz. Ama kilo alımı durmadı, çok büyük bir faydasını da göremedim. Araştırmalarım esnasında Now Fresh'in daha iyi olduğunu gördüm. Tam satın alacaktım ki başlıkta bahsettiğim diğer mamaların da hemen hemen benzer özelliklerde olduğunu fark ettim. Bir bakayım, daha iyisi var mı dedim ancak Now Fresh dahil hepsinde akıl kurcalayıcı bir madde bulunuyor. Patates, pancar posası vb. Orijen Fit&Trim de düşündüm ama o bile kilo yaparsa diye korkuyorum, kedim çok hareketli olmadığı için. Kısacası kaldım öyle...

Bu arada, Genesis'ten numune istemiştim ve bugün kedime balıklı-tavuklu ve sığırlı-kazlı-tavuklu çeşitlerinden denettim. Resmen çıldırdı. Neredeyse hiç koklamadan saldırdı diyebilirim. Bir tabağa Genesis balıklı, bir tabağa kazlı, bir tabağa da Go koydum; hemen Genesis olanlara yöneldi. Tabakların yerlerini değiştirip önüne sürekli Go'yu ittim ama bana mısın demedi, hep diğerlerini buldu. Nedeni de büyük ihtimalle şu ki, Genesis cidden farklı kokuyor. Et değil, baharatımsı bir kokusu var. RC'ninki gibi çekici bir koku. Go'nun ağır balıklı kokusu bile bunun yanında hafif kaldı, o derece. Bu yüzden kafamda şüphe oluştu; holistik ve premium bir mama nasıl bu kadar ilgi çekici olabilir? İçerik listesi çok da kötü görünmüyor oysa ki.

Bu beyin yakıcı mama çelişkisi, ayrıca da Genesis hakkında fikirlerinizi duymak isterim.

11 CEVAP

Gul36

@Goldenretriever_Hera Barf en iyisi, bunu çoğumuz biliyoruz ama bazılarımızın kedisi asla kabul etmiyor ya da başka sorunlardan dolayı henüz geçemiyoruz. Bu yüzden kabul ettirene ya da geçiş yapana dek en iyi kuru mamayı vermek istiyoruz. :)

Gul36

Güncel.

Genesis Türkiye'ye, mamalarında neden diğer mamalardaki gibi et değil de yoğun bir baharat kokusu olduğunu sordum. Şu şekilde cevap verdiler:

"Aksine diğerlerindeki koku et kokusu değil, et kokusu esansı. Bir mamada et oranı ya da kalitesi düştükçe, yenilebilirliği yükseltmek için yapay koku ve aroma eklenir. Genesis'te ise kesinlikle yapay katkı malzemesi yoktur. Bu sebeple aslında olması gereken saf mama kokusunu duyuyorsunuz."

Herhalde RC, Proplan gibi mamalardan bahsettiğimi sandılar. Ben de bozmadım ama hâlâ ikna olmuş değilim.

Feronia

Genesis bence kalite olarak N&D'ye yakın. Mercimeksiz olması mercimek alerjisi olan hayvanlar için tercih sebebi ama her çeşidinde en fazla bulunan et çeşidi tavuk. Bu özellikle benim gözümde bayağı düşürüyor mamayı.

Naturea biraz daha light bir mama, yaşlı ve hareketsiz hayvanlara tercih edilmeli bence. İçeriği oldukça sade.

Applaws ise tahılla birlikte patates de içermediğinden beğendiğim bir mama. Kalite olarak Naturea'ya yakın tutuyorum. İkisini ayıran en önemli şey hangi kediye/köpeğe kullanılacağı bence.

Now Fresh ise biraz daha ekonomik bir mama. Kalite olarak diğerleri kadar beğenmesem de fiyatına göre alınabilecek en iyi mama bence.

Bir de N&D'den bahsetmek istiyorum birazcık. Tahılsız mamaları Acana'dan pahalı ve bu yüzden özel bir sebep olmadıkça (Acana'daki bir içeriğe alerji gibi) almak saçma geliyor bana. Ayrıca içeriği Wildfield'a aşırı benziyor. İkisi arasında Wildfield daha iyi bence. Düşük tahıllısı da Now Fresh'ten iyi değil. Yani ben çoğu kişinin aksine N&D'yi çok sağlıklı, hesaplı, fiyat/kalite olarak iyi bulmuyorum açıkçası.

Barf barf barf

Feronia

Orijen Fit & Trim kilo yapmaz aksine kilo problemine iyidir. Bence sizin alabileceğiniz en mantıklı mama.

Gul36

@Feronia , Çok yararlı oldu, teşekkürler.

BanuYuzgec

Mama konusunda ben de çok kararsızım Acana Pasificayla devam ediyorum şimdilik ama kısır olduğu için çelişkideyim bir taraftan da acanayı değiştirmek istemiyorum. Genesis' ten ben de numune istemiştim bakalım sevecek mi benin kedim de içeriği de fena görünmüyor.

ursaminor

Gerçekten go!’dan daha fazla mı kokuyor? Go (balıklı) benim limitlerimi alt üst eden bir kokuya sahip çünkü :/

Gul36

@ursaminor Go balıklının kokusunu ben hiç sorun etmemiştim ama aileme ağır geliyordu. Ancak Genesis'te et kokusunun yanındaki o baharatımsı koku cidden çok fazla geldi bana. Bir paket baharatlı cips açıyormuşsunuz gibi oluyor. Belki de koku da göreceli bir şeydir, bilemedim şimdi.

Gul36

@Feronia , Teşekkürler. O halde eğer stok varsa fazla düşünmeden Fit&Trim alayım.

Peki tereddütteki diğer arkadaşlar için başlıktaki birbirine yakın mamalar hakkındaki görüşlerinizi paylaşabilir misiniz? Ayrı ayrı konularda fikirlerinizi okumuştum ama burada bir arada olsa yorum bekleyen pek çok kişiye faydası dokunabilir.

Gul36

@Feronia , Bir de bir soruda Genesis'in fiyatına göre pek iyi olmadığını söylemişsiniz. Şimdi fiyatı diğerleriyle yakın. Değerleri de. Düşünceniz hâlâ aynı mı?