Kediye Gel Demeyi Öğretmek

axmetmcl

Arkadaşlar Selam,

Benim 5-6 aylık pisiye bir gel demeyi öğretemedim gitti. Ödül mamasını görünce tabi hemen vın diye geliyor ama önce bir gelse sonra mamasını versem öğreteceğim ama gelmiyor ki tospağa :) Normalde neşeli, cana yakın bir kedidir bu arada.
Mesela ben koltukta otururken, o halıda bana bakıyor, gel diyorum gelmiyor anca canı isterse çıkacak. Sadece bunu öğretsem yeter diye düşünüyorum ama nasıl yapsam bilemedim. Sizin bir fikriniz var mı? (İnternette videolar izledim kalemle klik sesi vb. ama önce kedinin o görevi yapması gerekiyor, yani gelmesi gibi).

16 CEVAP

Mischka

Ben kedilerimle sürekli konușuyorum. Ikisi de isimlerine çok kısa sürede alıșıp tepki verir oldular. Ismini seslendiğimde, gel dediğimde mutlaka ne yapıyorsa bırakıp koșup geliyorlar. Büyük olanı bekle komutunu da öğrendi, tempolu bir sesle, heceleyerek bek-le duyduğunda oturup mamayı bekliyor. Sırf bunu öğretmek için bir çabam olmadı. Sürekli konuștum, bir süre sonra karșılık verir oldular. Defalarca söylemeniz ve ya bir șeyi göstermeniz gerekecektir, fakat mutlaka bir gün yaptığını görürsünüz. Genelde canı isterse yapacaktır, her zaman her denileni de dinlemiyorlar :)

Kediler köpekler gibi eğitilmiyor bazı arkadaşların dediği gibi. Ben de konuşarak öğrettim oğluma adını. Daha 5 aylık ama 2-3 aydır adını gayet iyi biliyor. Hiç özel bir çabam olmadı, sadece ona adının "Venüs" olduğunu vurgulamaya çalıştım sürekli. Onu severken Venüs adını kullandım, elimde mamayı gördüğünde ona Venüs diye seslendim. Şimdi adını bir kez seslenmem bile yetiyor, evin diğer ucunda olsa bile ben seslenince patır patır geliyor yanıma. İsmini sürekli aynı tını aynı ses tonuyla tekrarlarsanız o sese alışacak ve benimseyecektir. İkiniz farklı odalardayken ona sabırla seslenin. Adını sürekli tekrarlayın. Adı için gelmese de sesinize gelecektir. Ama zamanla adını söylerken kullandığınız ses tonu stabilse adını da benimseyecektir. Bu arada adına her geldiğinde ödül maması verirseniz iyi bir şey yaptığını anlayacak ve yapmaya devam edecektir.

Özgür hayvanlar kediler canları istediklerinde sizi çok şaşırtadabilirler ama sadece onlar istediklerinde :))

ursaminor

Ben Mischka'ya katılıyorum. Biz de kızımızla hep konuştuk. İnsan evladına anlatır gibi anlattım her şeyi ona. Hiç sabırsızlık göstermedim. Her seferinde anlattım. Ama anlatırken dinledim ve gözlemledim de. Kedilerin kapasitesi belli arkadaşlar. İnsanların da belli. Siz ona gel demeyi öğretmeye çalışıyorsunuz ya; aslında onun size gel dediğini de anlayabilmeniz lazım. Sonuçta insanoğlu en üstün varlık ya bu dünyada. O kadar zekamız olmalı :D Bu yönden bakınca çok acayip oluyor işler. Daha o bir halt yemeden anlıyorum ne yapacağını. Bakışıyoruz. Hayır bakışımı anlıyor, hemen vazgeçiyor :D İnsan olarak zamanınızı yanlış değerlendirmeyin derim. Sizin onları öğrenmeniz daha kolay çünkü :))

axmetmcl

Ben çocukluğumdan beri kedilerle büyüdüm, neyi neden yapıyor, ne düşünüyor, hatta empati kurma noktasında bile varım neredeyse :) ama gelin görünki şu gel olayıyla bir anlaşamadık. Ben onları hep anlamaya gittim ama konuşma mevzusuna hiç girmedim. Birde öyle deneyelim bakalım :)

Sahsimuhterem

yanlış cümle kurmuş arkadaş nesini anlamadınız ? gel demeyi öğretemedim demek yani gel deyince gelmesi gerektiğini öğretemedim demek tercüme ediyim :)

axmetmcl

benimkisi biraz yaramaz mıdır nedir bilmiyorum evde tek yasak yer yemek masası sadece o zaman kızıyorum koşarak iniyor kaçıyor ama hep çıkmaya da devam ediyor. Daha onu öğretemedim yani...
ben sadece biraz daha yüksek sesle ve net bir şekilde GEL diyorum, 3 kere 5 kere diyorum ama tık yok.

Onimazu

Ben de mama verirken adını sesleniyorum hep. Şimdi adını seslenince geliyor o yüzden mi bilmiyorum ama :)

axmetmcl

ben adını söylediğimde bakıyor, mama verirken de geliyor ama mama olduğu için tabi :) koltuğa yanıma gelebilse işi çözücem valla.

Mischka

Insanlarda dil kelime seçmeye dayalı, kelimeleri anlamlarıyla kullanarak algılayarak iletișiyoruz, hayvanlarda ise iletișim ses ve taklitle mümkün oluyor, burada kelime anlamından ziyade tonlama, jest ve mimikler çok önemli rol oynamakta. Siz onunla sürekli konuștukça, bu esnada tonlamaya da özen gösterirseniz, yapmaması gerekeni sert söylerken iyi șeylerini yumușak tonda onaylarsanız zamanla zamanla anladığını gösterecektir. Kesinlikle öneririm konușmanızı mutlaka deneyin :)

cakil19921

yani biraz dogru cevap soylemem gerekirse kediler özgürdür bir köpek gibi del git deyince gitmez

Musege

Ben oturup çocuğa anlatır gibi anlatmaya çalışıyorum yapma etme diye ama hiç umursadığını görmedim.

Yalnız aldığım günden beridir ismiyle çağırıyorum. Onu kavradı gibi. Seslenince genelde tepki veriyor.

Reyhankoca

2 aylık boncuğum daha gel demeden peşimden koşuyor.tarcin sözümü dinliyor.gel deyince gelir.boncuğun mamasını yemeye çalıştı hayır dedim artık onun yemesini bekliyor o gidince artıkları yiyor

Zeus1616

En sevdigim yönleri Ozgur ruhlular Cani isterse sizi epey sasirtabilirler ama canlari istemiyorsa kucakta bile durmuyorlar Bende mamayla ogrettim Tabak sesi ve zeus gel oglum komutu yemektir onun icin Bazen nerde oldugunu ogrenmek icin bile mutfaktan tabak alip ses cikartiyorum anca oyle cikiyor ortaya :))

Sahsimuhterem

Benim kedilerim yakın bir zamana kadar pisi pisi bilmiyorlardı çünkü mama için gel diye çağırıyordum at gibi koşuyorlardı :)