Kısırlaştırma

selnur980

bir erkek bir disi kedim var şuan 4 yada 5 aylıklar. kısırlaştırmayi düşünüyorum fakat 2sine mi aynı uygulamayı yapmam gerekiyor ve nekadarlikken yapılması gerekiyor

46 CEVAP

pinarsert

Hayvanlar duygularıyla değil içgüdüleriyle yaşayan canlılar. İnsanlar gibi duygusal bakarak, çocuk sahibi olmak istedikleri için çiftleşmiyorlar. Bu sadece döngüyle alakalı ve içgüdüsel bir durum. Evet keşke her kediyi yuvalandırabilsekte kedilerimizi kısırlaştırmasak. Keşke doğanın asıl sahipleri olan onları evlere hapsetmesek gönül rahatlığınca dışarılara gönderebilsek... Ama dışarda binlerden fazla sokak hayvanı evlerde yer bulmak için bekliyor...

gizemesersoy

recai bey hayvanların doğasından bahsedebilmek için onların doğal ortamlarını katletmememiz gerekirdi. yavrular ne olacak? bir kedi için çiftleşmenin anne baba olmanın duygusal hiçbir yanı yoktur. 3-5 ay sonra annesiyle oğluyla çiftleşir kediler. kısırlaştırılan kediler evde daha mutlu olurlar. kısırlaştırılmazlarsa evden kaçma eğiliminde olurlar. çiftleşemezlerse boşuna huzursuz olurlar. hadi bırakalım özgürce gezsinler sokakta desek ne olacak halleri çöpten yemek ararken kafalarına atılan çöp poşetleriyle arabaların tekerleriyle ezilmek mi doğaları. ısınmak için girdikleri motorda ölmeleri mi doğa? kedilerin doğasını biz katledeli çok oldu. akıbeti acı olacak yavrular dünyaya getirmenin duygusal bir yanı yok

eylemcaliskan

Muhtemelen herkesi kendiniz kadar iyi sandığınız için böyle konuşuyorsunuz. En azından ben böyle olduğunu düşünmek istiyorum. Birçok hamile kediyle ve yavrularıyla ilgilendim, büyüttüklerim de oldu, evime aldıklarım da oldu, maalesef arabaların altında can verenler de oldu. Arkadaşın da dediği gibi hayvanlara doğal ortam bırakmadık. Bırakmamakla beraber onlara güzel bir yaşam ortamı sağlama konusunda yetersiz kaldık. Yavrularına yemek bulamadığında kapıma gelen birçok kedi var, ama gelemeyenler? Yetişemediklerimiz? Herkes bizim kadar hassas yaklaşmıyor bu konuda. Bu yüzden lütfen buz dağının görünen kısmına bakarak konuşmayalım. Biliyorsunuz ki benim bahçemde beslediğim yavrulardan birine tekme atılmış ve sonucunda çenesi kırılmıştı. Ruh sağlığı yerinde olmayan, minicik masum canlılara zarar vermekten zevk alan varlıklar olduğu sürece biz duyarlı insanlar olarak korumaya çalışmalıyız. Bu yüzden ben hem anneler için hem de daha 1-2 ay yaşadıktan sonra daha hiçbir şey görmeden ölen yavrular için kısırlaştırılmaları gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca satmaktan bahseden beyefendinin de bu platformda ne işinin olduğunu anlayabilmiş değilim.

gizemesersoy

öyle bir şey yok. etrafta sapık tecavüzcü cani pati kesen şerefsiz kaynarken kısırlaştırmayalım sokakta bakalım falan bu savunulabilir değil.

dilaykablan

Kedileri insanoğlu olarak yüzyıllar önce evcilleştirdik. Yani kedilerin ne doğal ortamı kaldı ne de özgür yaşamları. Doğal yaşamlarından koparınca ne oldu, eski hayatlarına olduğu gibi avlanamamaya, yiyecek bulamamaya başladılar. Sonra ne oldu? Biz yine insanoğlu olarak o doğayı da yok ettik. Her yere beton yığdık, bir ağaç, bir karış toprak bırakmadık. Beyoğlundan sokakta yaşayan bir kedinin bir karış toprak bulamadığı için bir saksıya tuvaletini yapıp kapatamayınca da resmen utanıp kaçtığını gördüm ben be. Bu mu şimdi özgürlük?
Kedilerde de aile bağı yoktur. Anne bebeklerini maksimum 4 ay sonra terk eder, hatta dövmeye bile başlar. O yüzden maval okumayın. Yok ameliyat ettirip acı çektirmekmiş, yok annelik duygusunu elinden almakmış. Evindeki cins kediyi sahiplendirene de kısırlaştırmaya karşı olana da saygım yok kusura bakmayın. Elimde o kadar çok kedi can verdi ki, siz çiftleştirdikçe ya da kısırlaştırmaya karşı oldukça o hayvanlar ölüyor. Sokakta sağınıza solunuza bakarak yürüyün biraz. Özellikle de bu kış günlerinde, üşüyorlar, titriyorlar, sığındıkları yerlerden kovuluyorlar, bir lokma yemek bulamıyorlar. Çünkü biz yemek artığımızı bile çöpün kenarına koyamayacak kadar kötüyüz.

gamzeuzunlar

8 aylıktan sonra kısırlaştırın. tabi ki veterinerinizle de görüşün. onlarda rahat etsin sizde rahat edin...

melikealgin

7-8 aylıktan sonra yapın derim

babutcu16

@dilaykablan tartışma yaratmaya nıyetım yok bıldıgım söyledım
ve deiğiniz gibi ilk kızgınlık belirtisini bekleyip kızgınlık dönemi sona erdikten sonra kısırlaştırabileceğiniz gibi beklemeksizin 6. ayı doldurduktan sonra kısırlaştırabilirsiniz sözünüzzede katılıyorum bılgınıze

pinarsert

Dişi kedim var 3 tane, 1tanesini kısırlaştırdık (2 yaşında). Diğerlerinin yaşının dolmasını bekliyoruz... Daha sağlıklı olduğu yazıyor her yerde...

pinarsert

Ben de 1 anne ve 2 kızına bakıyorum. Evet tabiki hayvanlarda "sevgi" dediğimiz duygu var. Yoksa yavrularını ve bizi nasıl sahiplenirler bu denli. Ama ilk zamanla yavruları arasındaki bağ sadece 3 aylık bir süreç. Şuan hepsi bağımsız kediler oldular. Evet onları bir arada görmek çok mutlu. Kısırlaştırmak veya kısırlaştırmamak sizin tercihiniz. Ama kedilerimiz evde çiftleşme dönemlerine girdiklerinde ne kadar zor durumda kaldıkları da ortada.

SenanurKsl

@Recai44 bey zaten kendibi kedisinin 19 yavru doğurduğunu şu zamana kadar ve tekrar hamile olduğunu bazı yavrularıds parayla sattığını oarayla satılanların daha iyi bakıldığını diğerlerinin sokağa atıldığını söylemişti başka bir soruda ve fikir ayrılığı yaşamıştık. Hatta sürekli kedisinin van kedisi olduğunu yavrularının çok değerli olduğunu söyleyip durmuştu. Kusura bakmayın ama tam tersi o kedinize üzülüyorum hayvanın kaçıncı doğumu kim bilir ve yine hamile. Her seferinde o doğumu yaptırıp hayvanın ömründen alıyorsunuz bunu yaşatmaya hakkınız yok . Nasıl ki insanlarda bile doğum çok doğal bi olay olmasına rağmen belli bi sayıdan sonrası kadın için çok tehlikeli ve sağlıksızdır. Her canlı için böyledir doğası gereği diye bi canlıyı her yıl doğurtmak doğru birşey değil . Bir de kendiniz söylüyorsunuz bu yavruların çoğunun terkedildiğini yazık günah değil mi . Diğer arladaş bi de satılırsa iyi olur dememiş mi. Sizin gibiler bu sitede hala nasıl sikayet almadan durabiliyor bilmiyprum resmen hayvan satışına teşvik ediyorsunuz

kurban1525

Ay yine tartışma :D arkadaşlar sakin olun ya. Kimisi kısırlaştırmak istemez yavrulara bakmayı kabul eder, kimisi o sorumluluğu istemez, herkesin fikri kendine biz sadece tavsiyemizi verir çekiliriz neden illa benim dediğim doğru diye diretiyorsunuz?

izmir_pet

@kurban1525" aynen size katiliyorum. Hizli hizli ustten ustten okudum az cok. Hyr yani hrrkes tartismaya hazir, benim dedigim dogru diyor. Fikrinizi soyleyin ama ben boyle dusunuyorum diyip saygi duyun. Kendini hakli cikarmaya calismayin. Ayrica ksiirlastirma bende cok korkuyorum istemiyorum ama baska care var mi acaba? Varsa bana da soyleyin biliyim. Malesef ki mecburuz onlarin sagligi icin. O yavrulari saga sola vermek sonra bidaha haber alamamak mi dogru sizde @recai" bey!! Kedinin haklari falan tm ama o yavrularin haklari olmucak mi? Bi evde kac kediye bakabilirsinizz? 1-2-3-5 olsun. Digerleri nolucak. Veririz biyerlere ya alan cikar dgl mi? Peki sonra ne sartlarda yasicak biliyp muyuz? Veya anne kedinin surekli dogum yapmasi saglik mi acaba? Lutfen haksizsaniz susun

Anonymus813797

Ben kısırlaşmazsalar ve çiftleşmezseler kanser oluyorlar diye duymuştum. İkisini de kısırlaştırılan derim.

Recai44

dilaykablan üreme kedilerin bir hakkı ve bu hayvanlar yüzyıllardır böyle yaşıyorlar yani üreyerek yaşıyorlar. Bizim kendi menfaatlerimiz için o masum kedileri ameliyat edip onlara acı çektirip üreme haklarını ellerinden almamız ne kadar doğru. Ben yavrusuna bakarken mutsuz olan huysuzluk çıkaran bir kedi görmedim. Zaten onları eve alarak onları özgür yaşamlarından uzaklastiriyoruz . Üstüne kisirlastirmayi savunuyoruz . Bence kediler bu halden hiçte memnun değiller .