Kedi Sahiplenmek İstiyorum Aşılarını Nasıl Yapacağım ?

Pawie

Merhaba ben aranızda yeniyim.Kedi sahiplenmek istiyorum sokağımızdan bir tane kediyi alacağım perşembe iç dış parazit aşısını yaptırmaya gideceğim ama sonraki aşı sırasını nasıl yapmam gerekiyor kedi yavru değil büyük.Ve başka gerekli olan şeyler varsa söyleyin lütfen yardımcı olursanız sevinirim

16 CEVAP

aleyn

iç-dış uygulamalarıyla birlikte karma aşı yaptırabilirsiniz eğer başka bir hastalıgı yoksa. en önemlisi karma aşı zaten, veteriner de yönlendirecektir ama yurtdışına çıkmayacaksanız kuduz aşısına gerek yok, lösemi aşısını da vet.ler seçenek olarak söylüyor ama o da yaptırılmasa olur demişti bizim vet yaptırmadık. iyi güzel bi mama gereken en önemli şey.

durdanednmez

Sokaktan sahiplenme duyarlılığını gösterdiğiniz için sizi alkışlıyorum.
Dış parazit; pire, kene v.s haşarat için kedinin ensesine uygulanan bir ilaçtır.
İç parazit; bağırsak solucanları diye bildiğimiz parazitlerdir. Bunun için ilaçla tedavi edilir. Tedavi takvimi önemlidir. 1. uygulamadan sonra 21. gün tekrar iç parazit için ilaç verilir. 3. kürde de 21 gün sonra tekrar edin. Sadece kuru mama yerse bir daha iç parazit ilacı vermenize gerek yok. Şarküteri ürünleri, salam, sosis ve kedi konservesi yedirirseniz iç parazit tedavisini yeniden yapmalısınız.
Karma aşı yeterli, başka aşıya gerek yok.
Ev kedilerinin %70 civarı 6-7 yaş arası, bilinçsiz uygulanan aşılar ve ilaçların sebep olduğu böbrek yetmezliğinden, hayatını kaybediyor. Onların böbreklerinin bir fasulye tanesi kadar minik olduğunu asla unutmayın. Kediciğiniz size şans ve uğur getirsin. Sağlıklı günler dilerim.

Sarecansu

iç dıştan sonra bir hafta sonra karmayı yaptırın zaten bunu veterineriniz böyle yapması gerek ay ı anda yapmak istersede kabul etmeyin karma ağır bir aşıdır bebekte dirençsiz ve küçükse dokunur çocuğa.

Gozdetemizel

Ve Sare hnm dogru soylemis,biz gittigimizde 840 gramdi paraziti yapip haftaya gelin 1kg olmadan yapamam dedi.960 gr di 1 hafta sonra oyle yapti.mesela dun gittik çip takmadi,1850 gram geldi cunki.1 ay sonra gelin çip icin dedi.yani akli basinda bi vet’se step step yonlendirir

Pawie

aleyn teşekkürler başka bir hastalığı olmadığını veteriner gidince kontrol eder değilmi ? Mama olarak N&D yada Acana düşünüyorum ama ikisi arasında kararsızım hangi mama iyidir

Gozdetemizel

Kiloya gore asi yapiyolar genelde.
Buyukse icparazit ve karmayla baslarlar.bizimki yavruydu 1 ay arayla yapildi.kuduz seyahat etmeyecekseniz istenmiyo evet ama sonucta kediniz yetiskin ve sokaktan aliyosunuz bence sizin sagligjniz icin kuduzda sart.kuduzu dun yaptirdik biz 5 aylikken yapti.bilemiyorum vet yonlendirir illa

Gozdetemizel

Acana balikli falan guzeldir.biz orijen cat&kitten kullaniyoruz suan.biraz buyusun komple balikliya geceriz diye dusunuyorum

Pawie

durdanednmez Bilgi için çok teşekkürler öncelik sokak canları tabiki ben yaş mama vermeyi düşünüyordum çok sık olmama şartıyla paraziti yaptırmak gerekiyormu ozaman

aleyn

acana da nd de güzel mamalar, kediler zaten doğalda tahıl yemezler tahılsız beslenme doğalarına daha uygun. o yuzden ikisinden birini kullanabilirsiniz.

Gozdetemizel

Yani deneyenlere sormak lazim hepimiz deneye yanila mama buluyoruz.ben orijen cat&kitteni tavuk yemedigi icin aldim cunki icinde balikta var tavuk hindi de var.bisekilde karisinca yiyo ama sadece tavukluyu yada sadece etliyi tekbasina yemiyo.orijenle acana birbirine cok yakin mamalar ama orijende et orani biraz daha yuksek icerikte yazdigi uzere ve bisekilde alismasi gerek.kisirlasincada six fish e gecicem kisir mamasi kullanmayi dusunmuyorum.tahila da cok ihtiyac duymuyolar sanirim,sebzesi bol bizim mamanin.
Yas mamada bile balikli veriyorum.etlileri icine karistirip mix yapiyorum cunki sevmiceni hic dusunmedigim icin bisuru yas mama almistim etli.hic sorunsuz purina dan orijene gectik biz.burda cok secenek olmadigi icin ilk sahiplendigimizde purina verdim 1 ay,sonra Turkiyeye geldikce orijeni stoklayip donuyorum.sevmisken boyle gider kisirlasana kdr

Pawie

Gozdetemizel Bende Acana balıklı düşündüm ama içinde hiç tahıl yok sanırım o sorun yaratırmı ki

Pawie

aleyn Tahılsız mama zararlı olacağını düşünmüştüm o zaman tahılsız alabilirim teşekkürler

Sarecansu benim kedi bayağı büyük :D

Gozdetemizel Orijen en iyi mama diye duydum bende benim alacağım kedinin kilosunu bilmiyorum ama 3 kilo falan vardır.Umarım iyi bir veteriner bulabilirim

Gozdetemizel

Ozaman six fish i bi deneyebilirsin.ztn balik olsun sapir supur yiyolar

Sarecansu

kilosu farketmez benim kedim ilk aşılarına baya geç başladı geç sahiplendiğim için gayet kilosu normaldi yinede aynı anda yapmadı karmayla parazit i bile sizde yaptırmayın acelesi yok kaçmıyor ya hayvana sıkıntı vermeye lüzum yok..

durdanednmez

Sevgili Paiwe ben sokaktaki köpeklere, kedilere özellikle iç ve dış parazit tedavisi yapılması konusunda çok hassasım. Sokaktakilere konserve vermeseniz de iç ve dış parazit her zaman olur. Sokaklarda yaşayan hayvanların Çoğu, bu parazitler yüzünden ölür.
Kedilerde İç Parazit, Kedilerin iç organlarına yerleşip, buralarda kendilerine yaşam alanları oluşturan asalak canlılara verilen addır. Kedilerde yaşayan iç parazitler mikroskobik canlılardır ve iyice büyüyüp gelişmeden gözle görmek mümkün olmaz genellikle. Hayvanda oluşan bir takım farklı ruh halleri, davranış bozuklukları veya hastalıklı davranışlar gözlemlenerek iç parazit varlığını düşünmek gerekir. Kedilerde iç parazit, bir çok hastalığa sebep olabilir ve hatta kedinin sağlığını ciddi anlamda tehdit edebilir. Bunun dışında kedilerde bulunan iç parazitler evin diğer halkına bulaşıp insanlarda da hastalıklara sebep olabilirler.

Kedilerde Bulunun İç Parazit Türleri
Toxopylasma
Ecinococcous
Dirofiloria
Cytoxzoon
Capitelirai
Tenia Difilidium
İsaspora
Kedilerde İç Parazit Tedavisi:

Kedilerde iç parazit, özellikle bahçeli evlerde yaşayan ya da sokak kedileri ile iletişim içinde olan kedilerde sıkça rastlanan bir durumdur. Kediler çok meraklı hayvanlardır. Çevrelerinde bulunan her şeyi koklayarak ya da tadarak öğrenmeye çalışırlar. Böyle durumlarda da sokak kedileri tarafından dışkı yolu ile çevreye bulaşan iç parazit türlerinden kapabilirler. Özellikle çiftleşme döneminde evden kaçabilmekte ve eve tekrar döndüklerinde iç parazit kapmış olabilmektedirler. İç parazit varlığını tespit etmek için bir veteriner hekimden yardım almak gerekir.

İç parazit taşıyan kedide; kusma, ishal, tüylerde matlaşma, tüy dökülmesi, öksürük, asabi davranışlar ve sürekli anal bölgeyi kaşıma ihtiyacı görülebilir. İç parazit taşıyan kedilerin anal bölgesinde ip benzeri şekiller veya dışkılarında beyaz ya da sarı pirinç benzeri nesneler görülebilir. Böyle bir şüphe olursa kedi mutlaka bir veterinere götürülmelidir. Veteriner hekimin yapacağı dışkı analizi ile iç parazit türü saptanır ve tedavi parazitin türüne göre yapılır. Bazı iç parazit türlerinde mamaya katılabilecek damla ya da tablet gibi ilaçlar tercih edilebilirken bazı parazit türlerinde, veteriner hekim kediyi bir kaç gün gözetim altında tutabilir ve serum şeklinde tedavi uygulayabilir. Kediler uygun erişkinliğe gelince mutlaka iç ve dış parazit aşılarını olmalıdırlar. Kediler her yaşta iç parazit rahatsızlığı yaşayabilirler. Bu sebeple evcil kedileri sokaktan uzak tutmak en önemli önlemlerden biridir.