Safkan Sibirya Kedisi

Tugcedd

Safkan Sibirya kedisini nereden bulacağım :( bu cinsi isteme sebebim kedi alerjim var bu cinsin safkan olanlarında fel d1 proteini az salgıladığı için alerjik reaksiyon göstermiyor ama herkes bu yavrucakların safkan olanlarını ücretli sahiplendiriyor

19 CEVAP

onurhhn

Alerjiniz varsa kedi sahiplenmeyin derim. Alerji durumunu kedi cinsine bağlayan yorumları yanlış buluyorum. Şu cins alerji yapmaz vs. Belki sizin tüye alerjiniz var her kedi tüy döküyor. Ondan rahatsız olacaksınız. Belki kumun tozuna, kokusuna alerjiniz var bilemezsiniz.
Ve yüksek ihtimal sibirya kedisi de sahiplenseniz, alerjiniz varsa devam edecek.

Tugcedd

Şöyle ki ben bunu bayağı araştırdım kedilerde bulunan fel d1 proteini yüzünden insanlar alerjik reaksiyon gösteriyor bu fel d1 kedinin salyasından tüyüne bulaşıyor. Aynı zamanda idrarında da mevcut. Animal planet belgeselinde bile konu olmuş hipoalerjenik olduğu biliniyor bir safsafatan ibaret değil. Ve kedi beslemek istiyorum. Bulamazsam da sorun değil alerji ilacımı içer arkadaşımın kendisiyle hasret gideririm :)

melist35

nadir bulunan bi cinstir, instagramda yetiştiricilerde olur sadece. ama yüksek ücretlere sahiplendirilir. ücretsiz sahiplendirmeyi bırakın kediyi bulabilirseniz bile şanslısınız :D sitelerde bulursanız eğer, emin olun ki o cins kedi değildir. çok dolandırıcı var cinsler hakkında yalan söyleyen

cikojanx

öyle bir cinsi bulmanız çok düşük bir ihtimal , york choclate cinsi de alerjik değildir.

Tugcedd

york chocolate daha önceki araştırmalarımda gördüğümü hatırlamıyorum bir bakayım sağolun

Tugcedd

Alerjisi ne düzeyde ama nefes alamıyorum resmen ben

BalliBadem

Bedava kimse vermez

Sarecansu

benim arkadaşımın alejisi var 4 tanede kedisi var bu alerji olayını çok büyütmemek gerek bence

cagdan

Wikipedi siberian cat başlığında ilk açıklamanın ingilizce son paragrafında antihipoalerjenik kedi listesi bulunmaktadır (russian blue, balinese, cornish rex, sphynx ve birkaç başka tür şeklinde)

cagdan

Bir de kırma sibirya kedisi değil, safkan habeş safkan sibirya kedisi öyle olması lazımmış aksi halde alerji devam edebilir miş

Fel__2

Bende de alerji vardı bende sizin gibi nefes bile alamıyordum nefes darlığı çoktu ama kedimden uzak kalmadım hep yan yanaydık ve azalarak bitti. Artık sadece çok öpersem bir iki hapşırık oluyo o kadar. Sanırım bazen zamanla bünye alışıyor. Çoğu insandan da duydum. Tabi herkeste aynı olacak değil..

TATA4242

Kedi Alerjisi Belirtileri

Kedi alerjisi belirtileri kişinin alerjenlere maruz kalma düzeyi ve hassasiyetine bağlı olarak hafif ile şiddetli seviyeler arasında değişebilir. Bu değişkenler ayrıca, maruziyet sonrası belirtilerin ne kadar hızlı geliştiğini de etkileyebilir. Alerjenlere son derece hassas kişiler solunum problemleri veya döküntü gibi diğer belirtiler de yaşayabilirler. Kedi alerjilerinin belirtileri genelde şunları içerir;

  • Hapşırma ya da burun tıkanıklığı,

  • Yüz ağrısı(burun tıkanıklığından dolayı),

  • Öksürük, göğüste sıkışma, nefes darlığı ve hışıltılı solunum,

  • Deri döküntüsü veya kurdeşen.

Kedi Alerjisi Tanısı

Eğer kedilere alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle doğru teşhis ve tedavi için doktora başvurmanızı öneririz. Kedi alerjisini teşhis etmede en iyi yöntem, cilt testi olmaktır. Bu test için cildinize az miktarda kedi alerjeni yerleştirilir. Daha sonra cildiniz küçük bir steril probla delinir ve böylece sıvının cildin yüzeyinin altına sızması sağlanır. Ardından cildinizdeki şişlik ve kızarıklık belirtileri gözlemlenir. Sonuçlar yaklaşık 15-20 dakika içinde belli olmaktadır.

Kedi Alerjisi Tedavisi

Kedilere alerjiniz olup, yine de kedileri çok seviyor olabilirsiniz. Kedi alerjiniz var diye, kedinizi sokağa atmak ya da başkasına vermek de istemeyebilirsiniz. Tam da sizin duygularına hitaben birkaç önerimiz var;

  • Yatak odanızın kapısını daima kapalı tutun. Böylelikle uyurken alerjenlere maruz kalmasınız.

  • Kedinizin evin içinde gezineceği yerleri birkaç odayla sınırlayın.

  • Kedinizi sevdikten sonra ellerinizi sabunla yıkayın.

  • Yüksek verimli bir elektrikli süpürge kullanmak alerjen belirtilerini azaltabilir.

  • Tüylerinin etrafa fazla dökülmemesi için düzenli olarak kedi tarak ve fırçalarıyla evcil hayvanınızın tüy bakımını yapın. Bu bakımı kedi alerjisi olmayan birine yaptırmanızda fayda var.

  • Kedinizi beslerken ona muhakkak kedi maması verin. Böylelikle tüylerinin daha sağlıklı olduğunu ve etrafa daha az döküldüğünü hatta dökülmediğini (mevsimsel döneme ve ırka göre farklılık gösterebilir) görebilirsiniz.

  • Tüm bunlar ek olarak, haftada bir kedinize banyo yaptırmak havada bulunun kedi alerjenlerini azaltabilir. Bu işlem için kedi şampuanını tercih edin.

Kedi Alerjisi Nasıl Geçer?

Kedi alerji tedavisi belirtilere göre farklılık gösterebilir. Doktorunuz kedi alerjisini tedavi etmek için hangi yöntemlerin sizin için uygun olacağını tespit edecektir. Nazal semptomlar olarak adlandırılan belirtiler genelde steroid burun spreyleri, oral antihistaminikler ya da diğer oral ilaçlarla tedavi edilir. Solunum yolları ya da astım belirtilerinde ise rahatlatma veya önleme tedavisi olarak inhale kortikosteroidler ya da bronkodilatörler önerilir.

TATA4242

Kedi Tüyü Alerjisi

Alerjiler birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Evcil hayvanlardan kaynaklı alerjiler de günlük hayatımızda karşılaştığımız alerji tiplerinden biridir. Peki kedi alerjisi nasıl olur, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Burnunuz akıyorsa, gözleriniz sulanıyorsa ya da bir kediyi sevdikten sonra hapşırmaya başlıyorsanız, muhtemelen kedilere karşı alerjiniz var demektir. Evinizde kedi beslemiyorsanız bile, iş yerinde, okulda veya diğer ortamlarda bulunduğunuzda kedilerden kaynaklı bir alerji sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Kediler birden çok alerjen üretir. Bu alerjenler kedilerin kürklerinde, derilerinde ve kedilerin tükürüklerinde bulunur. Bütün kediler alerjen üretir. Dolayısıyla birden fazla kedi bulunan evlerde daha yüksek seviyede alerjenler bulunur. Kedilerin tüy uzunluğu, cinsiyeti ya da evin içinde geçirdiği zaman miktarı gibi özellikler kedi alerjen seviyeleriyle ilişkili değildir.

Bir kedinin tüylerinin üzerindeki toz veya polenler de sizde alerjiye neden olabilir. Bu durumda kediye alerjiniz yoktur, toz veya polone vardır.

TATA4242

Kısacası bu şekilde bir siteden alıntı yapmamın sebebi öncelikle doktora gidip test yaptırılması gerektiği ve eğer bahsettiğiniz gibiyse,çok ağır bir alerji değil,çünkü dokunmadan deride alerji oluşanları tanıyorum.İleri bir seviye ise hiç bulaşmayın derim,çok daha kötü olabilir.Hiç birşey sizin sağlığınız kadar önemli değil ve bu sağlığı riske atmayın.Keşke demeyin,çünkü insanlar genelde sağlığını kaybettiğinde değerini anlar.

onurtemiz

Alerjiden dolayı bu kediyi almak mantıklı herkese alerjim olsa da çocuğum sarılacağım ona diyip böyle yapamaz. Kimisi başka başa çıkar kimisi farklı başa çıkar. Zaten yorum da demişsiniz Sibirya olmaz ise başka bir kediyle yapmaya çalışırım. Sizi kutlarım :-) iyi niyetlisiniz
Alerji için başka alternatif yollar da var tabi ama bildiğim kadarıyla sıfırlamaz hiç biri. Ama dişinizi sıkabilmeniz güzel :-)