Mesane Kalınlaşması Olan Kedim De Kuru Mamayı Tamamen Kestim

Sedanurdrl

Geçen yıl kedim ve benim için çok zorlu geçti. Gezmedik veteriner kalmadı, kedim de geçmek bilmeyen bir kanlı idrar sorunumuz vardı. ilk teşhis mesane kanseri dendi bir kaç veterinere götürdüm tam kanser denmez mesane kalınlaşması olabilir dediler. 1 ay bir tedavi süreci oldu hiç bir iyileşme göstermedi. Yurt dışında benzer vak'aları çok araştırdım ve anladım ki bizim veterinerlerde iş yok ve asla bir daha güvenmem istisnasız hepsi para peşinde belki aralarında iyi vardır ama hiç rast gelmedim. Tabi ki de her şeyi ücretsiz yapsın demiyorum ama abartmasınlar ama bizimkiler çok güzel abartmayı biliyorlar. Neyse asıl konuya gelmek istiyorum kedime ilk olarak ev yapımı mama vermeye başladım süreç böyle devam etti sonra kedim kuru mamayı istememeye başladı, çok çok az miktarda kuru mama veriyordum, kedimin kanlı idrarı kesilmeye başladı son 3 haftadır kuru mamayı tamamen kestim artık kedim kanlı idrar yapmamaya başladı ve son 2 haftadır kızılcık suyu içirmeye başladım. Günde 12 kere idrara çıkan kedim artık günde 5 kere çıkmaya başladı. Kuru mamanın aslında kediler üzerinde hiçbir iyi yanı olmadığını düşünüyorum sadece birilerin cebine para girsin diye üretilmiş çünkü kuru mama kedileri gerçekten ciddi derecede hasta eden ve tahrip eden bir madde bu yüzden bir daha kedime asla kuru mama yedirmem.
İdrar yollarında sorun yaşayan kedi sahiplerine kızılcık suyunu mutlaka vermelerini tavsiye ediyorum.Benim kedime çok iyi geldi.

26 CEVAP

Sedanurdrl

kedim 1.5 yaşında bu hastalığa yakalandı mayısta 2 yaşını dolduracak erkek kısır kedi. Kızılcık kurusunu aldım az bir suyla kaynattım sonra ince bir süzgeçle kızılcıkları küçük tortular halinde ezerek suya karıştırdım, yaklaşık yarım su bardağı kızılcık suyu yapıyorum ve 3 gün boyunca 1.5 şırınga yardımıyla kedime içiriyorum. İdrar yollarına çok iyi geliyor içeriğinde fazlasıyla c vitamini bunuluyor. Kedim hastalığı idrar yolu enfeksiyonuyla başladı sonra kum oluşmaya başladı en sonda tahribatlardan dolayı mesane kalınlaşmasına döndü. 5 ay sürekli kanlı idrar yaptı bazen yoğunlaştı bazende azaldı ama bir türlü çaresini bulamadık, yoğun araştırmalarım sayesinde ev yapımı mama ve kızılcık suyuyla destekleyerek kanlı idrardan kurtulduk şimdilik inşallah bir daha yaşamayız. Sık sık idrara çıkma olayıda azaldı, normalde geceleride 4 kere idrara çıkan kedim 1 haftadır geceleri idrara çıkmıyor günde 5 yada 6 kez gitmeye başladı.

Faytekin

Geçmiş olsun maalesef bizim vetler oyle cogu,cok cok ıyıleri de var ama iste sansimiza denk gelirse, kizilcik suyunu nasıl verdiniz,bir de kediniz kac yasinda, bu rahatsizligi kac yasinda basladi,yaşadığınız ciddi bir sorun biraz daha aydinlatirsaniz sevinirim

satinalmayin

çiğ beslenmeye geçin
suzionline.com

Sedanurdrl

hazır ıslak mamayı 4 aydır hiç vermiyorum. Kendim yaptığım ıslak mamayı her sabah veriyordum şimdiyse 1 sabah 1 de öğlen veriyorum. 2 Günde bir yumurta veriyorum, yumurtanında gerçekten iyi geldiğini düşünüyorum çünkü kedim de hiç tüy dökümü kalmadı ve tüyleri çok güzel ve sağlıklı görünüyor. Kuru mama kullandığımda haftada 2 yada 3 kez ıslak mama veriyordum. Bir ara sürekli ıslak mamaylada besledim yeterli su tüketsin diye ama onunda faydasını görmedim.

Sedanurdrl

sarısının kayısı kıvamında olmasına dikkat ediyorum çok pişmiş olmayacak hatta sarısı az pişmişde olabilir ama beyaz kısmı mutlaka pişmiş olarak veriyorum. Yani kısacası rafadan yumurta veriyorum :) ve iyice eziyorum sarısıyla beyazı birbirine karıştırıyorum çünkü beyazını fazla sevmiyor ama sarısıyla karıştırınca yiyor.

Faytekin

Teşekkürler cevabiniz için, geçmiş olsun tekrardan, iyilestigine sevindim,umarim bir daha olmaz

Sselin1

Çok geçmiş olsun çaresiz olmak çok kötü bir durum neyseki düzelmiş kediniz. Şunu merak ediyorum kuru mama verdiğiniz süreçte kedinize haftada kaç kere yaş mama veriyordunuz.

Sselin1

Ben de elimden geldigince evde mama yapıyorum yada temiz icerikli yaş mamalardan veriyorum hergün tüketiyor. Kilosu çokmuş gerçekten evde yaptiğınız mamaların sebze miktarini arrtirmayı deneyin kabak, bal kabagi, havuç, brokili, bezelye.. Eger pirinç patates deri vs koyuyorsanız bunların da miktarını azaltın isterseniz Yumurta da hergün vermeyin bence sarısı yağlı çünkü.

Sedanurdrl

onuda denedim yemiyor burun kıvırıp gidiyor ama alıştıracağım inşallah. Teşekkür ederim

Peki vitamin eklemesini nasıl yapıyorsunuz? Mesela taurin, kalsiyum, a vitamini, b vitamini.

Sedanurdrl

verdiğim ev mamasında zaten taurin ve diğer besin kaynaklarından bolca mevcut araştırmasını yapıp örneğin kalp, taurin bakımından çok zengin sadece et değilde içinde bazen tahıl ve mutlaka havuç kabak ekleyerek veriyorum alması gereken bütün besinler mevcut bunların içinde yumurta ve vazgeçilmezim kızılcık suyu önceden her hafta veriyordum ama artık ayda 2 kereye düşürdüm çünkü herşeyin fazlası zarar. Yani dönüşümlü olarak vermeye çalışıyorum şimdi iki kedim var biraz uğraşmak zor ama ihmal etmemeye çalışıyorum çünkü aynı hastalığa yakalanmasını istemiyorum.

Arthur4

Hangi mamayi veriyordunuz

Sedanurdrl

en son sanabelle urinary kullandım ondan önce hills daha önce nd

Sedanurdrl

çiğ beslenmeye geçmek istiyorum ama biraz parazit ve bakterilerden endişe ediyorum onuda tam araştırarak geçeceğim inşallah

Sedanurdrl

umarım bu hastalıkla tekrar karşılaşmam şimdi sıradaki hedefimiz kilo vermek kedim 7 kilo ve baş edemiyorum aklı fikri yemekte çokta hareketli ama sadece gram gram veriyor kiloları sonra tekrar alıyor 6.800 gramdan aşağıya düşemedik hiç