Kedim Kakasını Yaptıktan Sonra Poposunu Yere Sürterek Yürüdü

SenanurKsl

Merhaba arkadaşlar 10 aylık erkek bir kedim var az önce tuvaletine kakasını yaparken bi kısmını tuvaletin hemen dışına düşürdü ve poposunu yere sürterek yürümeye başladı kakayı aldım eldivenle hemen inceledim bişey göremedim kıvamı da öyle cıvık felan değil normal neden yapmıştır böyle biley popo sürtmek normal bi durum mu ?

18 CEVAP

HuriyeAysu

benim kedimde yapıyor ilk yaptığında çok korktum sakatlandı sandım :)))

BanuYuzgec

Anal kese problemi de olabilir veterinere sorun bence

Bhrsnmz

Benim kedimde aynısını yapmıştı korkmuştum tuvalet dışında başka yerlere de tuvaletini yapmaya mı başladı yoksa demiştim ama bir defaya mahsus bir durumdu böyle yapmasının sebebi de poposunda kaka kaldığını anladığı için haliya poposunu sürterek temizlemek istemiş korkulacak bir durum yok merak etmeyin bir daha da yapmaz umarım:)

Cansumuezza

parazit olduğundada yapıyorlar o hareketi aşısının vakti geldiyse geciktirmeyin benimkide yaptı bi kaç kez iç parazit hapı verdik yapmıyor.

Cansumuezza

tüm parazitlerin kakada görünme ihtimali olmadığı için kakasına bakarak bişey yoktur demeyin yani

Anonymus552223

Parazit olmasa da yapiyorlar. Illa parazit var diyemeyiz ama yine de dikkatli olun bir sure

BanuYuzgec

Poposunu yere sürtmesi bir belirti zaten

bluehpood

bence en doğru teşhis için veterine götürmenizde fayda var

nidaxu

benim kedim de yapıyor aynı hareketi. iç parazit problemi değil de temizleyemediği için böyle yaptığını düşünüyorum ben çünkü popişinde kaka kalıntıları oluyor bazen

SenanurKsl

bu soruyu soralı 1.5 sene geçti üstünden tecrübesizdim o dönem, hayır temizlikle alakası yok aslında her kedide olan bir şey anal kese dolması Aralıklı dönemlerde dolabilir. Dolduğunda bu hareketi yapıyorlar popolarını yere sürte sürte yürüyorlar, herhangi bi hastalık veya rahatsızlık değil sadece anal keselerinin boşaltılması gerekiyo çok basit bi işlem veteriner pamukla 1 dakika bile sürmeden poposunu sıkıp boşaltıyo. böyle sürte sürte kendisinin de boşalma ihtimali olabilir ama rutin veteriner kontrollerinde yapılması çok daha iyi arada bi veterinerin de bakması gerekiyo aslında. Tabi parazitten kaşındığı için olma ihtimali de var ama bizim bu zamana kadar sebebi hep anal kese olmuştu. Bizim kedişler de temiz bu arada :D

SenanurKsl

Bu arada sorulanların tarihlerine neden bakmıyorsunuz 1.5 sene önceki sorulara falan cevap verilmesi gereksiz değil mi boş yere hortluyor sonra ana sayfayı boşuna meşgul etmiş oluyor çok daha güncel ve acil sorular var burda sonuçta. Teşekkür ederim herkese cevapları için SORUN ÇÖZÜLDÜ.

SenanurKsl

1 2 hafta oluyo iç parazit hapını yutalı arkadaşlar çok teşekkür ederim cevaplarınız için ☺️ Yeni bi durum fark edersem güncellerim

SenanurKsl

Bi sonraki gidişimiz de sorucam zaten fakat daha sonra hiç olmadı araştırdım anal kese problemini zaten hiç bir belirtisi yok d

Elifozmen

Benimkide bugün yaptı şimdi girip okuyunca bu anal kesenin düzenli olarak boşaltılması mı gerekiyor 6 aya bir fln veterinerde boşalttırın demişler dışkısı çok kötü kokarmış belirtilerinden biri de buymuş ilk defa yaptı benimkide bilemedim içime kurt düştü şimdi

AV8687

Anal kese doldugu zaman yada arkasinda kAka kaldigini hissettigi zaman yapiyolar. Ben bazen kopeklerimin anal kesesini kendim bosaltiyorum:) Zaten anal kese dolmus ise durup dururkende kotu koku geliyor yaninizda dururken.