Neden Kusuyor?

gecebeey

Kediyi sahiplendiğimden beri tek sorun sürekli kusması oldu eğer devam ederse annem kediyi verecek ve ben buna çözüm bulmam lazım Ev yemeklerinden özellikle uzak tutuyorum ama bulup yiyor mu ne yapıyo gerçekten hiçbir fikrim yok Mutfak tezgahına çıkıyo bu yüzden hep temiz tutuyoruz Ona rağmen ne bulup yiyo nasıl neden kusuyo bilmiyorum Veterinerimiz tüyleri sindirebilmesi için bir şey vermişti onu kullandığımdan beri her şey iyi gidiyodu ama yine bu bi kaç hafta kusmalara başladı Veterinere diyeceğim yine aynı şeyleri söyleyecek kanlı isalle birlikte kusması sorun teşkil ediyormuş kanlı isalimiz yok çok şükür İlk defa kedi sahiplendim gözden kaçırdığım veya özen göstermediğim bir şey mi var lğtfen yardımcı olun yoksa annem kedimizi verecek :(

18 CEVAP

Gamzessven

Hangi marka mama kullanıyorsunuz ve neli?

gecebeey

Royal canın kullanıyorum Veterinere de sormuştum bu markayı tamam demişti

Gamzessven

Kedinizin midesi hassas. Hipoalerjenik mamalar var. Onlardan kullansanız iyi gelebilir belki.

gecebeey

Veteriner vitamin vermişti onu kullanmaya başlasam mı acaba yine?

Gamzessven

Hipoalerjenik kullanmasanız bile royal canini her türlü değiştirin bence. İyi bir mama değil. Nd yi öneririm

Gamzessven

Kullandığınızda iyi geldiyse devam edebilirsiniz. Tüy yumağı problemi varsa düzenli malt macun da kullanabilirsiniz

gecebeey

Veteriner mama konusunda bir şey demedi ama Arkadaşlarımda kedilerine royal kullanıyo onların kedilerinde kusma yok ben anlamıyorım gerçekten :(( Malt macunu kullanıyorum

Gamzessven

Veterinerler hills,proplan,royal canin dışında mama önermiyorlar zaten. Onları satıyorlar çünkü. En güvenilir veteriner bile yapıyor bunu. İçeriği yeterli olmayan mamalar üçü de. O fiyatlara çok daha etli,vitaminli mamalar alabilirsiniz. Arkadaşlarınızla komple değiştirin bence

Gamzessven

İçerik okumayı bilen kimse önermez yani royal canini

gecebeey

sahiplendiğim kişiler bu mamayı kullanıyodu alıştığı mamasından devam edelim demiştik internetten araştırınca baktım yorumlar güzeldi neden kötü bi mama

Gamzessven

Bir de tavuklu kullanıyorsanız balıklıya, balıklı kullanıyorsanız tavukluya geçin belki aroması dokunuyordur midesine. Benim kedim balıklıyı kusuyor mesela

Gamzessven

İçerik bakarken içinde taze et veya kurutulmuş et olmasına dikkat edin. et unu yazan mamalar maalesef et içermiyor. Kedilerin temel besin kaynağı da proteindir yani bir ton para verip karşılığında kalitesiz etsiz bir mama almış oluyorsunuz ve et oranı en az %30 olmalı en kötü mamada bile. Nd nin et oranı %42 ve hepsi taze ve kurutulmuş et. Yine taurin gibi diğer vitaminlerin oranlarını da karşılaştırıp anlayabilirsiniz neden kötü olduğunu. Hatta tuz bile barındırıyor diye biliyorum ben royal canini. Kedilerin yememesi gerek tuzu. Adı bilinen bir mama olduğu için iyi zannediliyor. Yorumları da genelde kedim yiyor harika diye yaparlar. Kedinin yemesi iyi olduğu anlamına gelmiyor maalesef tatlandırıcılarla kötü mamaları da yiyorlar

gecebeey

Tamam bunu dikkate alacağım keşke veterinerim de söyleseydi bunu daha erkenden hallederdim mama işini çok teşekkürler

Gamzessven

Mama geçişini 4-5 gün eski mamasıyla karıştırarak yapın. Birden değiştirince de ishal oluyorlar. Vitamine de devam edersiniz inşallah düzelir geçmiş olsun

Busedndn

Kedinizin büyük olasılıkla midesi hassas olduğu için mama değilikliği yapılıp veterinerden gastrointestinal mamalara geçmeniz gerekecek, bizim de kusma sorunumuz olmuştu çünkü ip yutmustu daha önce ve midesini zedelemiş bir hafta antibiyotik mide ilacı kullandık ve mamayı değiştirdik şimdi şükür çok iyi :)) 3 günde bir malt macunu veriyorum ayrıca onu da kullanmak gerekiyor veterinerinizle görüşün derim