İsteyen Okuyabilir Çok Dertliyim Fikirlerinizi Bekliyorum

Ygmurrrrr

Küçüklükten beri hayvanları çok seven birisiyim.Ama ne zaman kedi sevsem beni bir hapşırık krizi tutardı grip falan oldum sanardım burun akıntısı göz yaşarması öksürük krizleri vs. 3 yıldır kedi bakıyorum evimde 1 tane sokakta beslediğim 30'a yakın kedim var.Doktora gitmeye karar verdim alerji testi yaptılar.Kedi tüyü ve polene alerjim çıktı.İşte doktor dedi kedimi bakıyorsun falan filan neyse ilaç verdi biraz kullandım ama aşırı derecede öksürük hırıltı başlamıştı uykudan uyanıyordum o derece.
Doktora gittim tekrar test yaptı kanımda yüksek derece kedi tüyüne ve polene alerji çıktı.Hırıltının nedeni ise astıma çevirmiş alerjiyi.2 tane astım ilacı bir burun spreyi birde alerji hapı verdi.Kedini evden göndermen lazım dedi çok kötü oldum nasıl gönderiyim göndermek istemiyorum.Göndermezsen hiç bir şekilde geçmez dedi.İlaçlarımı kullanınca hırıltımda geçti öksürüğümde kesildi kedim evimde ama öpmüyorum artık seviyorum sadece.Şimdi annemde darlıyor ilerde daha kötü olursun makineye bağlarlar vs diye.Daha kötü olmamdan korkuyor oda.Annemde çok seviyor bizimkini.Kedimi asla yollamak istemiyorum.Biraz uzun oldu ama okuduysanız teşekkür ederim.Başına böyle birşey gelen varmı ? Siz olsanız ne yapardınız ? Lütfen okuyan herkes fikir versin

20 CEVAP

Benim kedi, köpek, kuş gibi hayvanların hepsine alerjim var aynı zamanda polen alerjim de var. Polen alerjisi için aşı olmaya başladığımdan beri kuş hariç hiçbir hayvanın tüyünden rahatsız olmadım. Düzenli olarak ilaçlarımı kullanıyorum ve hava temizleyicisini günde 2 defa çalıştırıyorum. Yaşadığım sıkıntı yok denecek kadar azaldı.

Rkandu11

Çok geçmiş olsun. Doktorun aldığı eğitimle aramızda dağlar kadar fark olsa bile ben de sahada çalışan (Hemşire) birisi olarak hastaların tedavisi , bakımını , ihtiyaçlarını karşılayarak öğrendiğim durumlardan yola çıkarak doktorun söylediklerine kulak asmanızı tavsiye ederim. Çocuklarımıza bakabilmemiz için bizlerin de sağlıklı olması lazım. O yüzden söylenenleri yapmanızı tavsiye ediyorum. Allah’ın dilsiz canlılarına gösterdiğimiz arkadaşlık , annelik ve babalık karşısında yaptığımız şefkat , merhamet ve fedakarlıklar takdir edilesi ve çok büyük sevap olduğuna inanıyorum. Allah hayvanlara ve sizler gibi merhametli ‘insan’lara şifa versin. Yani ben de arada kaldım açıkçası. Eskisi kadar yakın olmayarak sağlanıyorsa öyle yapın , ilaçlarınızı kesinlikle aksatmayın saati saatine , tedavinizi güzel bir şekilde sürdürün , inşallah iyileşmeniz ümidiyle :)) Hayırlı geceler.

Aynı odada uyumamaya özen gösterip kendinize dikkat ederseniz bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum. Alerjiden dolayı makineye bağlanan birini de görmedim.

Anonymus552223

Cok gecmis olsun zor bir durum. Sokaktaki kedileri beslemeye devam edersiniz dokunmadan. Kedi balkonda durmaz. Cok guvenebileceginiz ve arada gormeye gidebileceginiz biri yok mu verseniz? Akrabalardan yakin arkadaslardan falan. Ama arkadasin tavsiyesi iyiymis, onlari yapinca gecer umarim probleminiz

tugbalie

kedinin tarafından da senin tarafından da kötü bi durum Ben olsam çok arada kalır çözüm bulamazdım:/

Cleanmax kullanıyoruz. Süpürge olarak da kullanılıyor.

Zeer

Kedi nizi balkona alıp arada bir içeri alsanız

dilekz

Benim babamda vardı hem astım hem de alerji, gerçekten nefes almada zorluk yaşıyordu. Kedimi de seviyordu ancak durum farklı yani sağlık sonuçta. Ben de ayrı eve çıktım kedimi de aldım şimdi çok daha iyi ve rahat nefes alabiliyor. Tabi sizin öyle bir şansınız yok ama ihmal etmeyin derim nefes alamadan iki dakikadan fazla yaşamıyoruz. İleride düzelebilirsiniz belki. Astım geçebilir, alerjiniz azalabilir. O zaman tekrar kedi sahiplenmeyi düşünebilirsiniz ancak şu durumda bence kendinize eziyet.

Gozdetemizel

İse yarar mi bilmem ama google a “pippet alerji onleyici sprey” yazip bi okuyabilir misiniz?kendinize degil kedinize kullanacaksiniz .vetyonca instagramdan onermisti dikkatimi cekmisti.belki cozum olur

Bionette diye bir ürün de var. Doktorunuza danışabilirsiniz ürün hakkında

eylulduvarci

Kedinizin ev içindeki yaşam alanını daraltmanızı öneririm en azından odanıza ve mutfağa girmemesini ( sık kullandığınız yerler) sağlayabilirseniz ve kendinize dikkat ederseniz problem olucağını zamnetmiyorjm

Gozdetemizel

Zarari yokmus aksine yarari varmis tuylere aciklamasina bi bakin

ballokumu

Kesin çözümü yok nasıl diyebilmiş ilginç gerçekten. Aşısı var evet seneler sürüyor ama değer bence. İmmünoloji ve alerji uzmanına gitmenizi tavsiye ederim.

Gozdetemizel

Benim en yakin arkadasim yasadi ayni durumu 2 kedisini annesine vermek zorunda kaldi.enazindan bilmedigim birinde olmasinlar dedi.muhabbet kusunu da ben aldim.doktor asla evde tuylu canli polar battaniye tuylu hali olmayacak dedi.bisure direndi ama ilaclarla bile hicbir iyilesme gostermedi.durup dururken gelen nefes alamama oksuruk krizleri bu sebeplerden uyuyamam is yasantisini oylesine etkiledi ki yapabilecegi bisey kalmadi.ozaman boyle alerji icin sprey vs de yoktu.insallah su spreyler bi ise yarar

dilekz

Arada şehir dışına çıktığımda vb. kedimi onlara bırakıyorum herhangi bir sorun olmuyor ancak tekrar uzun süre birlikte kalsalar aynı problem yaşanır mı bilmiyorum. Ben de bir astım hastası olarak (benim alerjim çıkmadı kediye) eğer hastalığınız ilerlerse çok zor günler yaşayacağınızı bilmenizi isterim. Hastalık gerilese de düzelseniz de psikolojik etkileri geçemeyebiliyor. Nefes alamamak çok kötü ama daha kötü olan ilacınıza ulaşamazsanız iki dakika içinde ölebileceğiniz gerçeği. İleride maddi durumunuz daha iyi olduğunda en kaliteli mamaları alırsınız kediniz az tüy döker. Dyson elektrik süpürgesi alırsınız. Hava filtresi alırsınız. Sorunu bazı yollarla çözebilirsiniz ancak giden sağlığınız geri gelmez.