Mama Onerisi

Tikos

Arkadaslar lutfen yardim edin su ana kadar kedim icin en guzel mama tahilsizdir diye dusunuyordum hep nd, orijen, acana gibi tahilsiz mamalar almisimdir ama tahilsiz mamalarin bobrek ve karaciger sorunlari olusturdugunu ogrendim sizce ne yapmaliuim yani tahilli mamalar gercekten ucuzlar ve bana kalitesiz geliyorlar benefit falan onerdiler ama ben almak istemedim ve instinct diye nispeten daha begendigim bir mama buldum deneyeninisz varmi almalimiyim yada baska bir mama onerirmisiniz lutfen kafam cok karisik bu arada kedim 2.600 kilo ve disi kilo da almasini istiyorum kizginlik doneminden ve mevsim gecisinden kilo verdi malesef

33 CEVAP

Ayse_naz_G

Neden bu kadar tepki verdiniz anlayamadım chaeyoung_unnie? yani daha durumunu bilmeden çok tepkili davranıyorsunuz. Kısırlaştırmayabilir,sonuçta Allah'da ona göre yaratmış acı çekmesini bende istemem ama onun doğasında var,lütfen karışmayın sahibine kalmış bir şey bu.Eğer ki bilgisizse müdahale edin. Belkide bir sorunu var ve kısırlaştırılırsa masada kalma ihtimali var nereden biliyorsunuz?

Ayse_naz_G

Açıkçası kediniz çok zayıf,en az 5 kilo olmalı diye biliyorum. Birazda kilo aldırın kedinize Naturea kullanabilirsiniz.

N&D'ye devam edebilirsin bence.

Ayrıca kedini lütfen ama lütfen KISIRLAŞTIR.

Arkadaşlar neden kimse kısırlaştırın dememiş.Ayrıva burası eş bulma sayfası da değil.Kedinizi çiftleştirerek hem size hem kediye hem doğmayan yavrulara yazık etmiş olursunuz.Üstelik sokaktaki binlerce yavrunun sizler yüzünden yaşama şansı azalır.Gerçekten kısırlaştırma yaşam zinciri gibi.Çiftleştiriseniz gerçekten kediler çok yazık olur ayrıca da ;

KEDİLERİN ANNEKİL BABALIK DUYGUDU YOK !!!!!!!!!!!!
BİR KERECİK ANNE-BABA OLSUN DİYEREK BİRLAÇ CANA YAZIK EDERSİNİZ!!!!!!!!

https://www.suzionline.com/kedi/bir-kerecik-anne-olsun/

https://www.suzionline.com/kedi-bakimi/kisirlastirma-hakkinda-aklimiza-takilan-sorular/

https://www.suzionline.com/kedi-bakimi/ameliyat-sonrasi-kedi/

https://www.suzionline.com/kedi-bakimi/kedilerde-kisirlastirma/

AYRICA LÜTFEN BUNLARI DA OKUYARAK KISIRLAŞTIMA OLAYIN DİKKATLİ ANLAYIN !!!!!!!!!!!!!!!!!

(kaba olduysam özür dilerimö ama artık kısırlaştırmayı herkes anlamalı)

Başka bir soruya yazmışyım bu cevabı.

Eğer kısırlaştıramayacağını söyleseydin emin ol böyle davranmazdım.Kara vermek içinde oraya güvenmiyorsan başka veterinere hatta başka şehirlerdeki güvenilir veterinerlere git.Birde eğer kısırlaştırmayı önermezsek bir canın yok olmasına mal olabilirz.

Ayse_naz_G

yoksa bizim böyle bir niyetimiz yok tutupta demiyorum biz bunları satıp para kazanıcaz diye.

Tam1cat

  1. 2 buçuk kilonun üzerindeyse ve sağlık problemi yoksa kısırlaştırılabilir.

  2. Kediniz çok zayıf 5 kilo olması normal ne demek? Nasıl ki bir insanın kilosu boyuna göre değerlendiriliyorsa hayvanlarda da aynı şekilde. Ki 5 kilo yine de pek normal değil. Benim kedim 4 buçuk kilonun üzerindeyken bile veterinerimiz öğünleri azaltmamı söyledi. Siz burada kafanıza göre 5 kilo olsun diyorsunuz. 5 kilo kedi mi olur canım, en az 15 kilo olsun. Tosun tosun seversiniz.

  3. Kısırlaştırmak evet önemli ama kedi 2 yaşına girmiş. Kısırlaştırmak istese/imkanı olsa/ tercih etse - artık hangisi doğruysa- yapardı zaten.

  4. Kızgınlık dönemi yüzünden stres hadsafhaya çıktığı için kilo vermesi normal.

Sselin1

Tahilsiz mamalar degil fazla protein iceren mamalar hareketsiz kedilerde böbrek sorunu yapabilir. Orijenin ve n&d nin protein orani fazla evet ama Acana nin protein orani normal daha düşük isterseninz Naturea mamaya bakabilirsiniz yag orani da daha düşük ayrica

Luckysmom

N&D düşük tahıllı serisi de dengeli bi içeriği var biz memnunuz sorun yaşamadık zaten yanlış hatırlamıyosam tahıl %20 gibi bişeydi

Tikos

Ya soyle yani ben artik icerik bakmaktan kafam allak bullak oldu cunku suan ben dogdugundan beri nd kitten la basladi nd adult la devam etti ve yani cok secici sadece tavuklu ve kuzulusunu yiyor hicbir mamayi begenmiyor ama bende dedim ki artik birazda tahilli yesin cunku bazi tanidiklarim ve veterinerimiz tahilsiz ve yuksek proteinli mamalarin ilerideki yaslarda bobrek ve karaciger sorunlarina yol acabilecegini soylediler ve bana veterinerim cok ilginc ama nd yi kotuledi ve benefit falan benim daha kotu oldugunu dusundugum mamalar onerdiler ama ben cok kararsizim kafam cok karisti her zaman tahilsiz yuksek proteinli mama taraftariydim ne yapacagimi bilemiyorum suan cunku iceriklere baktigkmda cogu tahilli mamada seker var yani direk yzzmasada pancar yapragi falan filan var

Tikos

Ya kedim aslinda kisir olmayan bir kediye gore normal diye biliyorum ama evet sanki bir tik zayif kilo verdi mevsim degisikligi ve kizginliga falan girdi diye ya birde yani asiri secici gercekten cok zorlaniyorum hayvan yemiyor yani sadece begendigi nd mamasi ve gimcat in ton balikli islak mamasi disinda hicbirsey yaniagzina surmuyir mesela arada yogurt falan da yesin istiyorum ama kaciyor koklayinca yani sanki tiksiniyor birde asla kendi islak mamasi disinda baska bir islak mamayi suana kadar yemedi o gimcati buluncaya kadar da canim cikti hepsini denedik burnunu kiviriyor rssmen

Tikos

Yani burada yazilanlarin benim kedimle hicbir alakasi oldugunu dusunmuyorum sadece kisirlastirilmamis bir kedi gordugunuzde bu tepkiyi baska insanlarada vermemenizi oneriyorum size cunku inanin insanlarda en az sizin kadar bilincli ve kedilerini dusunuyorlar cunku hemen kisirlastirin diyince olmuyor oyle yani siz belkide cok yasamamissinizdir ama benim yasadigim yerde basit bir anestezi bir kisirlastirma islemi yuzunden olen bissuru kedi var o yuzden bu hemen verilecek bir karar degilki bende kisirlastiracagim zaten ama bu tutumunuz hic hos degil yinede tesekkurler...

Sselin1

Kediniz zayifymiş bencede bir yarim kilo alsa daha iyi olur. Tabiki de protein orani fazla olmali ama %40 tan fazla protein hareketsiz bir kediye agir gelebilir kediniz cinsi geregi hareketsiz diye bilyorum ayrica genetik olarak böbrek problemleri de yasayabiliyorlar. N&d düşük tahilli mamada %60 oraninda et var yani diger tahilli mamalarla kiyaslamak pek dogru olmaz kediniz icin yeterli proteine sahip. Tahilsiz isterseniz Acana da kullanabilirsiniz ya da Naturea bu mamalarda da %75 oraninda et bulunuyor. Protein oranlari da dengeli Kediniz hangisini seviyorsa onu kullanin 3 nunde icerigi iyi. Ama üç mamayi kiyaslarasak bence Acana

Tikos

Cok tesekkurler gercekten cok yardimci oldunuz yazar yazmaz cevapladiniz cok saolun gercektenn

@Ayse|_naz_G eğer benim gördüğüm ölümleri görseydiniz aynını yapardınız.İlk kedimde corona pozitifti ve kısırlaştırma risk dediler kızkgınlıkta stresten fip e dönüşüp öldü.Eğer kısırlaşsaymış yaşarmış.Daha böyle kaç tane olay yaşadım :(((

Ayrıca sebeplerini bilseydim böyle davranmazdım.

Ayse_naz_G

Olabilir,olamaz demiyorum. Dediğim gibi bir canın ölmesi dünyadaki en normal şey,ayrıca kedi çok zayıf ameliyatı kaldıramayabilir. Her kısırlaştırmayanı böyle ayıplar gibi bağırmayın. Bizim köpeğimiz de kısır değil mesela?