Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı

KomurveMia

Arkadaşlar birine evde birine sokakta baktığım iki dişi kedim kömür ve boncuğu kısırlaştırdım. Şu an eve getirdim narkozun etkisindeler. Bakımlarını nasıl yapmalıyım. Bana tavsiye ve tecrübelerinizi söyleyebilir misiniz? Kaç güne iyileşir. Ne zaman sokağa salmalıyım ?

25 CEVAP

Anonymus552223

Veteriner ne dediyse onu yapin iste yahu:) kafaniza gore ilac kullanmayin

Anonymus552223

Narkozun etkisi gecmeden birsey vermeyin, yutma reflexi olmadigindan tikaniyorlarmis oyle demisti bana veteriner. Ayaklaninca verirsiniz. 2 3 saati bulmustu bizinkilerin uyanmasi ve gezmeye baslamasi. Bi de kiyi kose yerlere girmeye calisiyorlar yarali olduklari icin kendilerini savunma amacli. Kutu falan koyun. Gecmis olsun

Anonymus552223

Kusmasi bitsin midesi bulaniyor narkozda, oncesinde bile 12 saat yemek vermeyin diyorlar. Sabah olmasa da bakislarindan anlarsiniz daha canli bakinca narkoz etkisi gecmis demektir. Altlarina yapmalari da normal

KomurveMia

Dikişler kendiliğinden yok olan iplerden yapıldı ayrıca vet veteriner bana dikişin üzerine sürülen herhangi bi krem vermedi bu önemli bişey mi ?? Bende kedinin üzerine bişey giydireyimmi

KomurveMia

3 dikiş atıldı katman katman diktiğini söyledi. Krem sürmemi söylemedi antibaktrriyel bişeyde vermedi. Ben yinede pamuk ile tentürdiyot süreyim mi yakmayan tentürdiyottan alabilirim. Bide ikisi birden ağlıyor ağrı kesici alayım mı yarın ?

HuriyeAysu

furacin krem sür mutlaka çok hızlı iyileştiriyor 5.5 tl ye almıştım eczaneden çok hızlı iyileştiriyor gerçekten aşırı aşırı iyi bir krem

PsLuna

Yarasının üstünde antiseptik jel vardı. Kendim bi şey sürmedim ben. Boyunluğa tahammül edemediği için ilk bi kaç gün kıyafetli gezdi aslında iyi de oldu çünkü o mavi jelin lekesi değdiği yerden çıkmıyor. Enfeksiyon vs. En ufak bi sıkıntımız olmadı. Atlayıp zıplamasın engel olmaya çalışsam da ilk beş günde düşebileceği en yüksek yerlerden düşmeyi başardı bi tavan kaldı öyle diyim size. Çok şükür dikişleri kanamadı bile her konuda veterinerinizle koordineli gitmeniz de fayda var. Anestezi atlattıktan sonra gerisi çok kolay merak etmeyin :)

BalliBadem

Bende kedimi dün kısırlaştırdım yaş mama yoğurt tarzında yumuşak ve sevdikleri şeyleri verin başlarda bide ben eczaneden polivit aldım yaş mama sına kattım Bi kaç damla suyuna Bi de sabah çok azcık şırıngayla içirdim öyle

KomurveMia

Yumuşak şeylerle beslmmesi gerekyomuş yaş mama gibi aynen. Polivit ne işe yarıyor

BalliBadem

Çocuk multivitamini çok abartmadan iyileşen kadar vermek iyi olur

KomurveMia

Birisini banyoya koydum altına bişeyler serdim diğerinide kullanılmayan tuvalete koydum. Yürümeye çalışıyolar kusuyolar çiş kaka yaptılar altlarına. Tahminen ne zaman yemek vereyim? Yarın sabah çok mu geç olur ?

GammaLamina

Atlayıp zıplamasın bir süre. Sersemlediğinden dikişinin üstüne düşebilirler. Yanlış hatırlamıyorsam kusabiliyorlar narkoz yüzünden. Bir de veteriner hekim dikiş tarafına sürülecek bir krem vermiş olsa gerek. Onu da aksatmazsanız sorun olmaz. Kendileri yiyip içiyorlar ayılınca. Dikişleri alınana kadar sokağa salmayın. Genellikle bir haftanın sonunda dikişleri alıyorlar diye hatırlıyorum.

Anonymus552223

Dikisleri kendiliginden yok olan dikis mi yaptilar yoksa goturecek misiniz aldirmaya

Sselin1

Kendilerine gelmeden yemek vermeyin verirseniz zaten kusacaklar. Ilk verdiginiz zamanda fazla vermeyin

PsLuna

Ben lunanı akşam 7 gibi alacaktım veterinerden 4 gibi vet aradı seninki uyandı bile diye benim tosun erken ayıldı. 6 da evdeydik. Direk banyoya koymadığı im için pişmanın sadece. Çünkü kutudan çıkar çıkmaz sarhoş gibiydi biraz çiş kaçırdı biraz kustu. Yürüdükçe düştü. 1 2 saat böyle 10 dk uyıdu kalktı. Tamamen ayılana kadar tek bi kalsalar daha iyi benimki uyandığında kendindeyim zannediyordu boyunluğu çıkarıcam diye yerden yere vurdu kendini yıkıkıp tekrar düştü sürekli. Tayt kesip giydirdim boyunluğu çıkarıdm rahatca uyudu. Ayılmadan mama verme kesinlikle yutamaz boğazına kaçar. Ayılınca anlarsın zaten önce su içirdim ben. Akşam 9 gibi falan Baktım rahatça içiyor az bi yaş mama verdim yedi yattı kalkınca inlemeye başladı banyoda kapalı olduğu için. Luna kapalı kapıdan nefret eder. Mamayı yiyince kendine geldi baya. Kendini yalayamıyordu dönemiyordu daha dengesini tam sağlayamıyordu ama baktım çişini kumuna yapmaya başlamış hatta azıcık kaka da yapmıştı. Akşam 10.30 gibi garip bi şekilde huyu değildir ama popusunu silmeme izin verdi ben temizleyince banyodan çıkmasına izin verdim sonra yattı sabaha kadar. Sabah da yalanmaya başladığında tamamen ayılmıştı. Bizim maceramız sakince bitti çabuk ayıldı. Kedinin bünyesine verilen anesteziye de bağlı biraz 2 gün sonra kendine gelenler de olmuyor değil. Takip et sürekli