Hangi Kedi Kumu?

Fablemoon

Anket

Vancat
(6 oy)
Reflex
(16 oy)
Mırmır
(4 oy)
Toplam (26 oy)

Sizce hangisini kullanmalıyım?

15 CEVAP

BanuYuzgec

Arkadaşlar daha önce de çok kez tartışıldı bu konu ever clean diğer kumlara göre evet çok iyi ama hayvan deneyi yapıyor firma. Bunların dışında doğal kumlar var cats best ve chance maya gibi bu kumlar tamamen doğal olduğu için kedinizin sağlığı için hem de koku, topaklanma ve özelikle de tozutma performansı açısından çok iyi.

Amon

Bunların arasında vancat fiyat-performans ürünü. Clean paws diye bir marka var, fiyatına göre oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim ince tanelisinin.

Minnakpatipuki

Sadece vancat i denedim hayal kırıklığına uğradım kokuyu hapsetmedi topaklanması kötüydü kürekle alırken parçalandı hep. Digerlerini denemedim

dlwlrma

Reflex veya MırMır almalısın.

guineapigela

aslinda hicbiri ni sevmiyoum. ama ucunden eniyi bence reflex.

dlwlrma

Yaa.Neden sevmiyorsunuz ki :( ?

dlwlrma

Benim kullandığım bu unscented kum yani kokusuz kedi kumu. Hassas kediler için üretilmiş. Suzi’de astım olduğu için ben, kum alırken en sağlıklı kedi kumu hangisiyse ondan almaya çalışıyorum. Çok tozutan veya kokulu kedi kumları Suzi’de nefes tıkanmasına yol açıyor. Dolayısıyla, tozsuz kedi kumu kullanmaya çalışıyorum. Bu serinin içinden kokusuz olanı tercih etme sebebim de bu. Size de kedinizde astım olsun olmasın, sağlığı açısından az tozutan ve kokusuz kedi kumu almanızı tavsiye ederim. Şimdi size sevdiğim ve sevmediğim taraflarını madde madde yazacağım.

Reflex Kedi Kumu Yorum
1- Ambalajı güzel, taşıması kolay.

2- Kumu, kaba dökerken beklediğimden daha fazla tozutuyor. İlk döküşte Ever Clean’den daha az toz çıkıyordu ama kumu havalandırdıktan sonra fazla tozutmuyor. Yani, Suzi kumu kurcalarken toz duman içinde kalmıyor.

3- Tanecikleri iriye yakın, az dağılıyor. Ben, küçük tanecikli olanları sevmiyorum çünkü daha çok dağılıyor.

4- Kumlar az da olsa patisine yapışıp eve dağılıyor ne yazık ki ama çok değil. Bir çok kumdan çok daha az.

5- Topaklanması çok iyi, çamurlaşmıyor. Temizlemesi kolay ama Ever Clean’de çişi alırken asla parçalanmaz taş gibi kalırdı, bu biraz dağılıyor.

6- En önemlisi, kokuyu çok iyi hapsediyor! Kokuyu en az Ever Clean kadar hapsediyor. Günlerce kumu temizlemesem bile asla evde kum kokusu olmuyor.

7- Kokuyu çok hızlı hapsediyor. Kakasını yaptığını fark etmiyoruz bile. Kokuyu hızlı hapsetmesi çok önemli çünkü koku gelmeye devam ettiği sürece kediniz onu kapatmaya çalışır. Kokuyu hızlı hapseden bir kumunuz varsa kediniz bir iki örtme hareketiyle işini bitirir ama kumunuz kokuyu hızlı hapsetmiyorsa dakikalarca kum karıştırır durur. Dolayısıyla sürekli o tozlu havayı solur. Bu hem onun sağlığı için zararlı hem de siz sürekli kum sesi dinlersiniz

dlwlrma

8- Koku eklemesi yok zaten benim böyle bir beklentim de yok açıkçası. Neden kedim kakasını yaptığında evi okyanus esintisi sarsın ki?

dlwlrma

Ever Clean kumunu alıp almamak konusunda, uzun süre kararsız kaldım. Fiyatı diğer kedi kumlarının neredeyse 2 3 katı! Bence çok pahalı bir kum. Verdiğim paraya değer mi diye çok tereddüt ettim açıkçası. Daha doğrusu bir kedi kumu için o kadar çok para vermek istemedim… Bir çok yorum okudum Ever clean kedi kumu ile ilgili ve Suzi’nin de astımı azınca denemeye karar verdim. Deneyimlerimin sonucunda;

Tozutması , daha önce deneyimlediğim diğer kumlara kıyasla çok daha az.
Temizlemesi gerçekten çok kolay, kakası da çişi de taş gibi tek parça oluyor ve kum kabına yapışmadan, bölünmeden, tek seferde kürekle alabiliyorsunuz.
Kokuyu gerçekten ”anında” hapsediyor. Normalde, Suzi kakasını yaptıktan sonra 1-2 dakika az da olsa bir koku olurdu ama Ever Clean’de aferdisiniz sıştığı hissedilmiyor

dlwlrma

Vancat Kedi Kumlarının Kokusuz Çeşidi Var Mı?
Evet, kumlarından 1 tanesi kokusuz. Natural olanı doğal, sade bentonit. Eğer kokusuz seçeneği olmasaydı hiç denemezdim. Kokulu kumlar direkt olarak Suzi’nin solunumunu zorlaştırıyor.

Vancat Kedi Kumu Tozutuyor Mu?
Ne yazık ki evet. %99.5 tozsuz denilmiş ama oldukça tozutuyor, baya toz duman oluyor.

Kokuyu Hızlıca Hapsediyor Mu?
Ben bu sorunun cevabını direkt olarak Suzi’den alıyorum. O, kakasını yaptıktan sonra ne kadar uzun eşelenip kakasını örtmeye çalışırsa anlıyorum ki kum, kokuyu o kadar yavaş hapsediyor. Gerçekten bu kumdan kuma değişiyor. Hem Suzi, sürekli uzun uzun kum eşeleyip o tozu solusun istemiyorum hem de gece yarısı kum fittikleme sesine uyanmak gerçekten hoş değil

dlwlrma

Kokuyu Uzun Süreli Hapsediyor Mu?
Uzun süre derken çok da uzun bir süre talebim yok aslında. Akşam işten eve geldiğimde evde kum kokusunun olmaması sadece beklentim ancak Vancat beni bu konuda da pek memnun etmedi çünkü her gün kumu temizlesem de evde bir koku oldu hep. Böyle çiş kokusu da değil, kaka kokusu da değil ama kullanılmış kum kokusu işte. Çok yoğun olmasa da vardı.

Topaklanması İyi Mi?
İşte burada hiiiç hakkını yiyemem remen yımrık gibi oluyordu kum şslfişslfisd. Bu kadar iyi topaklanan, sertleşen bir ever clean gördüm bir Vancat Natural. Örneğin, bir önceki kum incelememde Refleks ekstra sertleşen, kokusuz kedi kumundan bahsetmiştim ve çok beğendiğimi söylemiştim ancak Reflkes Vancat kadar iyi topaklanmıyor. Çişini alırken ufak dağılmalar oluyordu, ancak çok önemli seviyede değil… Refleks kedi kumu incelemesini de buradan okuyabilirsiniz.

Eve Dağılıyor Mu?
Kalın taneli kumlar eve daha az dağılıyor. Vancat natural kedi kumunun granül boyutları 0.6mm -4.00 mm arası olarak belirtilmiş pakete ancak benim paketlerde gördüğüm kadarıyla oldukça ince taneli bir kumdu ve her kum kadar dağılıyor. Ne eksik ne fazla. Dolayısıyla düşünceme bir etkisi olmadı.

Devamlı kullandıgım memnun kaldıgım kumlardan birisi https://www.*********.com/eurocat-kedi-kumu-10-lt

limis

Vancat cok koku yapıyor. Reflex sadece kokusuz olanı kullandım ama onu da tigerino ile karıştırdım cok bi fikrim yok. Mırmır da en son 2015te kullandım paketi falan değişmiş aynı mırmırsa idrar hamur gibi kalıyor hep ama koku sorunu cok az.

Nvlorl

Kesinlikle sanicat. Kokuyu hapsediyor + tozlanma yapmıyor