Kedilerde Aşı Sırası Lütfen Yardım!!

Toriri

Kedim 8 aylık daha önce hiç aşı yaptırmadım iç dış parazitler hariç, Karma, kuduz ve lösemi aşılarını yaptırmam gerekiyor, bu aşılar 2'kere mi yapılıyor? şimdi bu ay ilk karma aşısını yaptıracağım mesela 2. karma aşısını ne zaman yaptırmak gerekir lütfen yardımcı olun

12 CEVAP

BalliBadem

Bence sadece karma yaptırın internette araştırırsanız lösemi sonrası kedisine üzücü şeyler olan çok insan var ben sadece ticari amaçlı Bi aşı olduğuna inanıyorum tabi uzman değilim kuduzu belediye bedava yapıyor fakat kediler neredeyse hiiiiç kuduz olmaz dedi yani boş yere vücuduna kimyasal almasın bence parazit ve karma yeterli

CatFather

kuduz aşısı yasal olarak zorunlu bir aşıdır ve kuduz aşısının sanıldığı aksine 1 değil 3-7 yıllık koruması vardır. bir kere yaptırdıktan sonra birdaha yaptırmana ihtiyaç yok.ileride seyahat edeceğin zaman 'uçak, tren, yurtdışı v.s' kuduz aşısı yoksa ağır sıkıntılar yaşayabilirsin. karma 1 ve 2 aşıları 21 gün ara ile yapılıyor. kuduz aşısını da karamdan sonraki hafta yaptırabilirsin. lösemi aşısı için ilk başta test yaptırın ona göre aşıyı yaptırıp yaptırmama konusunda karar verin. Şahsi fikrim ve araştırmalarıma göre lösemi aşısı gereksiz yapıldığı zaman ağır sorunlar çıkarmakta.

minnoskoss_123

Lösemiye çok gerek yok aslında.

Anonymus552223

Evet kuduza da gerek yok diyo bizim veteriner. Zaten bir mahallede kuduz ciksa karantina falan oluyor yani pek kuduz yok, kaldiki kedilerimiz disari cikmiyor fare falan avlayip yemiyor. Karma ve ic parazit, pirelenirse de dis parazit damlasi yaptirin yeter

SistraMila

İlk karma aşıda ilk dozdan sonra ikinci doz 21 gün sonra yapılıyor sonrasında her yıl düzenli olarak bir doz yapılıyor.

Anonymus552223

Evde hic pirelenmiyor ki, o yuzden 3 ayda bir yapmiyoruz. Ama ic parazit oyle degil, duzenli yapilmali bence, size de bisey bulasmamasi icin,,

Gozdetemizel

Karma-losemi-kuduz olarak yapiliyor.hekiminiz mutlaka aralarinda bosluk birakacaktir,bizimki 1 er ay birakti ama 10 haftalikti ve uygun kiloya gelmesi beklendi.sizde boyle bir sorun yoktur.losemi aslinda losemi degil genclik asisiymis,bizde tum asilar tek doz yapildi ancak yurtdisinda yasiyoruz,asilarin icerigi 4in1 olarak etiketlendi karneye,yani 2. Dozluk bir durum yoktu.seneye tekrarlanacak dedi

Betull_

Karma lösemi ve kuduz senede bir yapılıyor. Kuduz bence de gerekli değil eğer kediniz hakkinda sikayet gelirse filan o zaman kuduz sorun oluyormus

BalliBadem

Dış parazit pirelenirse yaptırın demişsiniz 3 ayda 1 yapılması daha iyi değil mi pirelenmemesi için

merhaba sırayı veterinerin kedine göre ayarlayabilir ama lösemi aşışı olmadan test yaptırmanda fayda var boş yere lösemi aşışı olmasının anlamı yok. kuduz aşışı yılda 1 kez zorunlu yasal bir aşı. karma 1 ve karma 2 diye aşılanıyor. ilk karma asısından 24 25 gün sonra ikinci karma aşısını oluyor ve her yıl tekrarlanıyor. yani aşı takvimini vetrinerin belirlerse iyi olur. ama lösemi asısını lütfen test yaptırmadan yaptırma.

Anonymus552223

Kuduz en az 6 aylikken yapiliyor, karma 2 aylikken baslaniyor. Yami kuduz karmadan 1 hafta sonra olmaz kedi kucukse

Toriri

Merhaba yorumlarınız için çok teşekkür ederim, benim kedimin 2 kere dış 2 kere iç paraziti var dış parazit için kendim evde damla kullanıyorum damla olmadığı zamanlar sirkeli su ile yıkıyorum, iç parazit içinde hap kullanıyorum, lösemi için ilk test yaptıracağım, ama kuduz konusunda kararsızım kedim şuan 8 aylık olduğu için 1 yaşına kadar tamamlamaya çalışıyorum hepsini