Alerji Ve Kedi

1,5 yıldır güzeller güzeli bir kediyle aynı evi paylaşıyoruz. Benim alerjim olmasına rağmen kedimden ayrılamamıştık fakat ablam da bugün alerjisi+astımı olduğunu öğrendi ve doktoru kedinin evden gitmesi gerektiğini söylemiş.
Kedim yavruluğundan beri mutfak hariç her odaya girip çıkıyordu. Şimdi sadece benim odamda yaşarsa bu durumdan çok mu kötü etkilenir?(sadece 1 yıl için, seneye ayrı eve çıkacağım.)
Ayrıca benim de alerjim aynı odada kalmamızdan dolayı kötüleşir mi?
Kedimi sahiplendirmek istemiyorum fakat onun için en iyisini istiyorum sizce ne yapmalıyım? Kapalı odada bir senelik (sineklikli büyük bir penceresi var,içerisinde kumu,maması,taze suyu,vantilatörü vb. olacak) mutlu olabilir mi? İlla sahiplendirmem mi gerekir?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

17 CEVAP

Birçok insan alerji ilaçları kullanarak kedisiyle aynı evde yaşıyor. Sorun olacağını sanmıyorum. Benim de alerjim var ama biraz nefes darlığını burun akıntısını sorun etmiyorum.

ballokumu

Alerjim var aşı oluyorum memnunum

BalliBadem

Hm 1 sene kısa değil ama kedinizden aytılmanızda iyi olmaz geçici yuva bulabilirseniz iyi olabilir belki

Yetişkin bir kediyi sahiplendirme ihtimaliniz neredeyse yok. Ben Karaman içi sahiplendirmek istediğim için bembeyaz 1,5 aylık yavru kediyi bile sahiplendirememiştim. Odanız genişse, yeterince ilgilenebilecekseniz bence kalsın sizde. Zaten kediler gün içinde biz yokken hep uyuyorlar. Siz işten/okuldan gelince ilgilenirsiniz.

ceylank

Tabiki tek odanın içinde mutsuz olur ancak sizden ayrılırsa emin olun daha mutsuz olur. 1 sene bir şekilde idare edilir

Ayseghoul

Benim de alerjim var, maalesef bıdığıma görece mesafeli kalarak günlerimi geçiriyorum. Burada @ballokumu arkadaşımızın deneyimini de dikkate almak lazım. Açtığı başlığın linkini aşağıya bırakıyorum. Sayesinde cesaret aldım ve konuyu ciddiyetle araştırmaya başladım. Umuyorum olumlu sonuçlar alacağım ve gelip her alerjili kedi severe bolca "vazgeçme" konuşması yapacağım. :)

link için:

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/28443-kedi-alerjisi-yenme-rehberi-olusturalim

Ben alerjim olmasına rağmen yaşıyorum ilaç kullanarak ama ablamda %40 oranında solunum gücü azalmış ve astım krizi geçirme riski var.
Çözüm bulamıyorum,ilaçlar ve aşı dışında bir öneriniz varsa gönülden dinlerşm fakat şuan ilaç ve aşı ikinci planda

ballokumu

Bence aşının ikinci planda olması çok saçma. Diğer önerilerin astımı rahatlacağını sanmıyorum. Aşı da zaten astımı olanlara çok etki etmiyor. Zaten ablanıza aşı başlanır mı ona bile emin değilim.

Birden fazla alerjisi olduğu için aşı etkili değilmiş malesef

LIGHTNING

Doktor alerji testi yapmış mı, belki kedi alerjisi yok, kedi alerjisi sanılan alerjilerin çoğu ev tozu akarı alerjisi, kediler her köşeye girip çıktığı ve kürklü olduğu için havalandırıyor tozları

ballokumu

Benim her şeye alerjim var ve aşı etkili oluyor gayet

toffy_the_cat

Arkadaşlar benimde kedi,köpek,kuş a alerjik var.Brde toza.Şuan yaşım küçük olduğu için kedim yok fakat büyüyünce kesinlilkle sahiplenmek istiyorum.Alerji konusu asıl alt edilir ki?

ballokumu

Aşı olun kediyi almadan daha iyi olur

Peki sizce kalacağı odaya cam balkon yaptırılsa iki üç ay sonra, (odada bir de giyinme odası var.) ona da yeterli konfor sağlanmış olur mu?

Ayrıca bugün doktorla görüşmeye gideceğiz ama ben pek ümitli değilim o yüzden alternatif üretmeye çalışıyorum.

Evet ben de geçici yuva arıyorum ama kimse kedime bir yıl bakıp sonra geri vermek istemiyor. Birçok kediye bakan bir iş arkadaşımız kabul etti ama orda da birsürü kedi var hastalık kapmasından korktum