Tüğ Dökmeyen Ve Sağlam Bir Kedi Cinsi Tavsiyesi Bekliyorum

HakanHaktan

Kedi sahiplenmeyi düşünüyorum 2 yaşında oğlum var başta ona arkadaşlık etsin ve evimizde hayatımıza renk katması bekliyoruz.

63 CEVAP

Anonymus552223

En saglam kedi sokak kedileridir. Cunku dogal seçilimle sadece en gucluleri ve akillilari hayatta kalir. Insanlarin ciftlestirip cogalttigi ve olusturdugu turlerde hep bir hastalik var

Fsena

Önce kedi sahiplenmeden önce iyice bi düşünmeniz gerekiyor
Aylık mama ve kum masrafını karşılayabilir miyim?
Mevsim geçişlerinde iki kat daha çok tüy dökümü oluyor.bununla dert etmeden gerekli araçlarlar bunu halledebilir miyim?
İç dış parazit aşıları yada hapları 3 ayda bir veriliyor.bunları karşılayabilir miyim?
Kaliteli mama almak gerekiyor ki,ileride herhangi bir rahatsızlıgı hastalıgı baş göstermesin.bunu aylık olarak temin edebilir miyim?
Günde 2 defa temiz su koyabilir miyim?düzenli olarak mamasını eksiltmeden verebilir miyim?onunla vakit geçirebilir miyim?
Vakti geldiğinde kısırlaştırılması gerekiyor.bunu maddi yönden karşılayabilir miyim?
Ve bu canı eve aldıgınız saniyeden itibaren sorumlulugunu üstlenmiş oluyorsunuz.en önemlisi ömür boyu bunu yapabilir miyim?
Onun sizden başka tanıdıgı olmayacak ve size ömrünün sonuna kadar çok iyi bi arkadaş dost olucak.buna karşılık onun maddi ve manevi olarak herşeyini karşılayabilir misiniz? Düşünüp öyle karar verirseniz çok sevinirim

Gamzessven

Kesinlikle sokaktan sahiplenmelisiniz. Yeterli besini verince tüy dökümü baya azalıyor zaten yine ek olarak alabileceğiniz vitaminler de var bunun için. Çocuğunuzu tanımıyorum ama bazı evlerde kedileri çok yoruyor küçük çocuklar. Öyle bir durum yaşanmayacaksa çocuk için de kedi için de harika bir karar.

busbar

Ya arkadaslar su sacmalıgı bir bırakabilirmisiniz artık tüy dökmeyen bir kedi cinsi arıyosanız sphenx alın yani öyle tüy dökmeyen bıcır bıcır cocugunuzun sevicegi bir cins yok benim kedim british short hair en az tüy döken kedi cinslerinden olmasına ragmen yinede dökülüyo ve muhtemelen siz tüy dökmeyen bir kedi aradıgınız için bu dökülmeyi sorun edicek birisiniz ki 2 yasında cocugunuz var yok tüy döktü tüy kactı diyip iki gün sonra bunu sorun ediceksiniz ve size uygun olmadıgını anlıcaksınız tüy dökmeyen bir kedi yada köpek cinsi yok arkadaslar hepsi döküyor ve bunu alırken göze almanız lazım bunu sorun edicekseniz almayın ...sonra yıgınla kedi sahiplendirme ilanı ve sokaklarda sokaga ayak uyduramayan ev kedileri oluyor.....

pisipisi123

Her hayvan tüy döker. İleride tüy dökümü yüzünden vazgeçecekseniz lütfen şimdiden araştırmayı bırakın. Sağlamdan kastınız sağlıklı olması sanıyorum. Bu da tamamen sizin özveri ve bilinçlenmeniz ile alakalı. Daha önce de pug arıyorum diye soru açmıştınız. Lütfen Petlebi'nin 'yuva arayanlar' kısmına bir göz atın.

Sselin1

Kimsenin istemedigi bir durum ama malesef tüy dökmeyen kedi yok. Saglik acisindan en dogru tercih tekir kedi olacaktir dogru mamayla ve düzenli taramayla tüy sorunun önüne kısmen gecebilirsiniz. Kısa tüylü kediler daha az tüy döküyor ya da bana öyle geliyor bilmyorm :) cocgunuzla yavru kedi yalniz birakmamaya özen gösterin kucuk cocuklar farkinda olmadan zarar verebiliyor hayvanlara. dikkatli olmaniz lazim ayrica kediler sıkıntiya gelemezler düşündügünüz gibi minnoş degiller yani :)

Tam1cat

@epiglottis boşuna kendinizi ve güzel beyninizi yoruyorsunuz. Adam parayı basacak, çocuğuna oyuncak olarak bir canlı alacak. Tüy dökmeyen, evde tek kalan, sağlam bıdı bıdı. Sorsan dost sahipleniyor. Ne zamandır dostlarınızı para ile sahipleniyorsunuz beyfendi? Çocuğunuza yardıma muhtaç bir canı kurtarmış olmanın gururunu yaşatın, leş gibi ortamlarda damızlık olmak işkence mekanizması haline gelmiş ana babaların yavrularına parayla sahip olmanın utancını değil.

pisipisi123

Bilmeniz gereken ilk şey evinize girecek olan kedi tekir de olsa, Angora da olsa tüy dökeceğidir. Araştırmanızı baştan bunu bilerek yaparsanız sonra hayal kırıklığına uğramazsınız. Kedinizin bakımını aksatmadığımız sürece de dökülen tüyleri çocuğunuz için tehlike yaratmaz, aksine dirençli ve sağlıklı bir çocuk olmasına katkı sağlar. Sahiplenme yoluna çıkan siz olduğunuza göre vicdan muhasebesini sizin kendi içinizde yapmanız gerekiyor ki sonradan olası bir vazgeçiş durumunda çocuğunuzun da kalbi kısılmasın, bir yavru daha evsiz kalmasın. Evinizi açacağınız hayvanı seveceğinize eminim. İş ki bu sevginin uğraşsız olmayacağını bilin. :)

HakanHaktan

Daha önce İngiliz minyatür Pinçher sahiplendim.
Onunla çok renki bir hayatım vardı. Ama onu araştırırken tecrübesizlikten belkide en önemli özellik olan evde yalnız kalmak. O zamanlar öğrenciydim babam sağ olsun baktı ama şimdi çalışıyoruz mecburen hafta içi evde yalnız kalacak. Pug miskin diye ona yöneldim. Fakat bir çok Öner’i beni kediye sıcak bakmamı sağladı.
Her köpeğin bir karakteristik özelliği olduğu gibi bu başlığı kedi içinde tecrübe edinmek için açtım.
Amacım yaklaşık 12 yıllık bir arkadaşlığı en doğru cinsle ve tercihle başlatmak. Yada başlamamak.

emrezrtrk

Oyuncakçilarda satilan oyuncak kediler tüy dokmez

Anonymus552223

Ya evde daha fazla yalniz kalan cins ne demek nerden duydunuz ki bunu? Cok sacma bir genelleme. Her kedi farklidir. Bu tarz beklentilere girerseniz hayal kirikligina ugradiginizda ne olcak? Ismarlama olmaz ki bu isler

Anonymus552223

Bazi tekirler cok tuy dokuyor bazilari az.. sahiplenin muhtaç bir kediyi olsun bitsin. Ama bence cocugunuzun biraz daha buyumesini de bekleyebilirsiniz

Anonymus552223

Ne kadar bilimsel o yazanlar? Kardesim vs seklinde de konusmazsaniz sevinirim.. Ben en az 10 tekir besledim hepsinin huyu farkliydi, tuy dokulme orani farkliydi.. senin hesabina gore hepsinin huylari ayni olmasi lazim.. Dedigin sey Almanlar soyledir, Turkler boyledir demek kadar sacma. Sakin, tuy dokmeyen irk diye alacaksin bir kedi, sonra tuy dokecek hayal kirikligina ugrayacaksin.. ha bazi irklar sakat oldugu icin sakin ve miskin oluyor o ayri. Cunku ya eklem rahatsizliklari ya da nefes problemleri oluyor.

minnoskoss_123

Benim tekir kedim var sokaktan sahiplendim. Neredeyse hiç tüy dökmüyor. (Yatağında tüy oluyor çünkü yatağı bahçede olduğu için sokakta beslediğim başka kediler de yatıyor.) Çok hareketli, sessizliği sevmiyor fakat yalnız kalınca uyuyor, etrafı seyrediyor. Epiglottis çok güzel anlatmışsınız ama anlamamak isteyenler olmuş boşverin. HakanHaktan ve ygiz eğer çok bilgiliyseniz her canlının (cinsi ne olursa olsun) davranışları farklı oluyor. Şimdi yok Scottishlerin hepsi sakin felan demeyin. Scottishlerin insanların genetikleriyle oynamaları sebebiyle eklem rahatsızlıkları yaşadıkları için bazıları çok sakin oluyor. Ayrıca tüy dökme olayı tekirlerde çok oluyor diyenler var diye kendinizi buna inandırmaya çalışmayın. Benim kedilerim de tekir ve minimum seviyede tüy döküyorlar. Dostunuza ne kadar kaliteli mama, kum, tarak alırsanız o kadar az sağlık problemi yaşar. Ayrıca arkadaşımın kedisi Siyam kedisi ve hiperaktif olduğu kadar sakin de. Yani öyle cinsi bu diye illaha sakin, hareketli, tüylü dememek lazım. Size tek önerim var o da insanların genetikleriyle oynaması yüzünden rahatsızlığı olan kedileri tüy dökmüyor diye sahiplenmeyin ya da satın almayın. Size illaha tekir sahiplenin diyen de olmadı siz kendi kendinize tribe girdiniz. Tekrar söylüyorum satın almayın, sahiplenin.

HakanHaktan

Merhaba sorularıma cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Uzunca bir kıyaslamadan sonra karar verdim. 4 ekim hayvanlar gününde 3 aylık tekir sahipledim.
Şuna için çok mutluyuz bütün ihtiyaçlarını aldım hatta kumunu indirimdeydi abartıp senelik aldım :)
Aşırı oyuncu ve elimi ısırmayı çok seven bir kedim var artık. :)
Beni sevindiren bir konu hiç tüğ dökmüyor. Ama mevsim geçişlerinde kesin dökermiş o sıralarda da artık yoğun bir ilgi ile en az şekilde etkilenerek çaresine bakacaz.