Kısır Kediye Yetişkin Maması Verilir Mi?

Brewsly

8-9 aylık kısır erkek kedim var. Matisse kısır somonlu kullanıyoruz. İçeriğinde tavuk olduğu için değiştirmek istiyorum. Alerji olduğundan şüphelendiğim için. Tavuksuz kısır mama bulmak çok zor. Mutlaka tavuk yağı, kümes hayvanları, kanatlı vs vs sıkışıtırıyorlar araya. Bu matisseyi de erkek kedi üriner hastalığına çok iyi olduğunu sanmıyorum magnezyum %8 yüksek değerli balıklı olduğundan diye düşündüm ama balıklı yetişkin maması olupta değerleri düşüklerde var anlam veremedim. Neyse kafam şu aralar çok karışık. Şu alerji muhabbetinden görmüşsünüzdür belki sorularımı. Benim sorum şuan şudur bu yetişkin mamaları kısır kediler de kullanılır mı. Yetişkinler de tavuk olmayan mama var çünkü. Ama aklıma takılan da mineralleri düşük olsa yağ oranı 20 oluyor kedi dubaya döner diye korkuyorum. Görüşlerinizi almak istiyorum. İyi günler

40 CEVAP

limis

Kullanmasanız daha iyi. Burda bi şey olmaz diyen cok oluyor ama ben 1 hafta verdim bedeli ağır oldu tavsiye etmem. Bazen markaya hassasiyet de olabiliyor. Mama ağır geliyor da olabilir. Önce marka değiştirin derim

Anonymus552223

Benim kedim kisir kedi mamasiyla obez oldu:( ilk kedim oldugu icin cahildim engelleyemedim. Simdi zayiflatamiyom maalesef. Cok guvenmeyin kisir kedi mamalarina da yani.

Anonymus552223

Ama sizinki daha cok genc, 3 yasindan sonra kilo aldi bizimki

Ahsenbb

Ben nisan ayında kısırlaştırdım kedimi.O zamandan beri N&D düşük tahıllı yetişken kedi maması kullanıyorum fakat kuzucuğum kısırlaştırırken 2.9du şuan 4.5 kilo:))Artık ben de kısır kedi mamasına dönüş yapacağım cok kilo aldık çünkü.Sizde dönem dönem verebilirsiniz fakat yağ oranları cok fark ettiği için artık yetişkin maması almaya cesaret edemiyorum:)

Anonymus552223

Size tavsiyem miyavladikca mama koymayin, yine gunde 3 4 kez verin ama siz o miyavlamadan verin kontrol sizde olsun, sonra alisiyolar miyavlayarak istedigini yaptirmaya. Benim icin cok gec siz kurtarin bari:) bizim ki kapilari çarpiyo, parkeleri ciziyo mama vermeyince, cunku oyle yapmasin diye her mama verdigimde odullendirmis oldum.

pinarcaya

Ben de ayni sorunla cebellesiyorum. Kisirlastirildigindan beri nd kisir mamasi kullaniyorum ve acayip tuy dokuyor. Kedim mamasini olcuyle vermesem kilo alacak bir yapiya sahip. Kisirlastirilmis kediler icin sadece balik iceren duzgun bir mama yok. Yetiskin balikli mamalari yuksek yag oranina sahip. Ben de ne yapacagimi sasirmis durumdayim ama sanirim.ayni mamaya devam etcem.

Sselin1

%20 yag oraninin fazlaligi kediden kediye degisir zayif bir kedi icin ideal bir oran. Ama Ahsenin dedigi gibi kedinizin kilosu zamanla artabilir yaşa bagli degisimler tabiki olacak ona gore mama cesidi veya verilen oranda degisiklikler de olacak. Mesela benim erkek kedim kısırlaştirdigimda 4 bucuk kiloydu suan 3 yaşinda hala kilosu ayni ve ben hiç kısır kedi mamasi kullanmadim. Kilosu artarsa tabiki yağ orani düşük bir mamaya geçecegim. Ama Suan icin bir sorun yasamadim.

Sselin1

Epiglottis nasil parkeleri cizip kapilari carpiyor yaa bir kedi kapiyi nasil carpar ki :) kötü kedi serafettin mi bu allah yardimcin olsun :)

Fatmolgn

Birde kilo sorunumuz vardı. Ben mama kabını hiç boş bırakmıyordum, acıktıkça gidip yiyordu veterinere söyledim durumu. Acıktıkça mama vermemi her zaman mama kabını doldurmamamı ve mama bittikçe azar azar koymamı söyledi. Uyguluyorum şuan dediklerini birde 6 gün önce kısırlaştırdım daha dikkatli davranmamı söyledi.

pinarcaya

@Ecerana Denicem ben de. Tesekkur ederim.

Faytekin

1 erkek 1 dışı kısır kedim var Ben uzun süredir Naturea somonlu ve Nd Kuzulu yada balıklı karışık kullanıyordum ,Naturea dan biraz sıkıldılar gibi ,Nd de erkek kedime kilo aldirmaya başladı ,tabi bitmek tükenmek bilmeyen mama arayışları tüm hızıyla devam ediyor böylelikle :) bu mamalardan dediklerim haricinde bı sikayetimiz yoktu aslında memnunduk ama durum böyle olunca hem tüylere destek hem yağ oranı düşük hem bobrekler açısından protein değeri dengeli hem de uriner sistem açısından sorun yaratmayacak mama arayışında en son Nd Kinoali Skin Coat Balıklı olan çeşidinde karar kıldım,veterinerle de konusup bilgi aldıktan sonra bu mamayı kullanmaya başladım,bir sorun yaratmayacagini söyledi 3 veteriner de ,sadece deri ve tüy probleminde kullanılacak bir mama değil içeriği çok dengeli dediler,bende bunun için zaten bu mamaya geçmeyi düşünüyordum ,önceden sadece 1,5 kg vardı şuan 5 kg olan paketleri de çıkmış ve aldım bı tane,şuan 2 hafta oldu başlayalı ,10 gün gibi bir sürede bayaa yavaş bir geçiş yaptım , şuan severek yiyor ikiside ,bakalım daha ileriki günlerde neler olacak :) gelişmeleri artıları eksileri yazarım yine buradan bişey olursa .

Brewsly

Şuan bilgi topluyorum. Hem kısır kediler için olan hem de tavuksuz kaliteli mama arıyorum. Fiyatı da çok abartı olmayan. Elimde 8 kusur kilo mama kaldı bunu elimden çıkarmadan mamasını değiştiremicem. Malesef bitirene kadar yiyecek. İnsanlar güvenemiyor malesef. Haklılar ben de güvenmedim ne diyeyim :\

Brewsly

Evet büyük ihtimal ilerde alır. Doymak bilmiyor çünkü kısırlaştığındnan beri

Brewsly

Aynen benim kide 2 ayda 3.2 den 4.6 kg oldu erkek ama yine de çok sanırım

Ahsenbb

Ben günlük mama koyuyorum koyduğum kadarını yiyor küçüklükten beri hep maması durur gider gelir yer o yüzden kısıtlamayı düşünmedim hiç.Bu ara tabağını fazla dolduruyor olabilirim eskiden 50gr veriyordum şimdi 100 gr verince haliyle şişko olduk:)Bende dikkat etmeyi düşünüyorum artık