Sizce Kurban Bayramı Katliam Mıdır?

ygiz_mrtt

Anket

Gereksiz Bir katliam!
(13 oy)
Dinimiz açısından zoru
(15 oy)
Toplam (28 oy)

dini açıdan uzun uzun anlatmayın lütfen ankete basın geçin. Tartışma çıkarmamak için yorum yazmayın sadece oy verin lütfen

13 CEVAP

Fkkdkdkd

Adamlar her sene boğaları salıp eziyet ederken laf olmuyor ama biz dinen inandığımız bir inancımızı ibadetimizi yerine getirince katliam vs deniyor bence bu oyunlara aldanmamalıyız :)

bappatan

Madem yorum yazmamızı istemiyorsun neden böyle bir anket yaparak milleti birbirine düşürmeye çalışıyorsun? Bırakın isteyen dinini isteyen de vegan/vejeteryan şeklinde yaşasın. “Katliam” kelimesi ile burada provakasyon yapmaya utanmalısın. Soru sorma biçimin bile taraflı!

Anonymus552223

Benim etrafimsa aç insan yok, turkiyede de acliktan olen insan oldugunu sanmiyorum. Afrikaya da nasil et yollanir bilmiyorum. Bizde genelde herkes kesip birbirine veriyor. Ben et yiyen insan degilim, bence hayvanlarin öldurulup etinin yenmesi ozellikle bu kadar insan nufusu varken tamamen gereksiz bir acı. Kiresel isinmanim bile sebeplerinden biri bubkadar cok et tuketilmesi. Bayram olsun olmasin. Ama sizden ricam kurban kesecekler ve et yiyenler, hayvanin gecmisini arastirsin ona gore kessin. Eziyet gormus hayvan zaten kurban olmaz. Kurban edilirken de cok iyi davranilmasi gerek. Bunlara uyan vardir ama genelde uyulmuyor. Mezbahalarda hayvanlar birbirinin önunde kesiliyor. Yoksa ben de muslumanim kurban kesilmesi gerekiyorsa kesilir fakat, sene de bir namaza giden insanlar, kurban konusunda çok daha dindar ve olmazsa olmazci... kimse islama karsi degil, ama bazi seyleri de sorgulamak gerek

bappatan

Yardım kuruluşlarıyla Afrikanın toplam 9 ülkesine gitmiş biri olarak söyledim ben bunları. Açlıktan karnı şişmiş çocuk kurbandan alınan pay sonrasında yemeğini bir köpekle paylaştığını gördüğünüzde kanınız çekiliyor ve oturup ağlıyorsunuz. Bunlar basit şeyler değiller. Bu yüzden kurbana katliam derken kurban olmayan yerlerde oluşacak katliamları göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum. Ülkemizdeki yanlışlar konusunda da haklısınız ben Türkiye’de değil o yardıma muhtaç ülkelerde kurban kestiriyorum ve buna teşvik ediyorum. Kurbanın amacı bu değil mi?

Anonymus552223

Ha bir de boyle deyince o zaman kedi kopeklere ne yedirecegiz diye soruluyor. Yaban domuzu veya balikli mamalar olabilir. O hayvanlari sevmedigimden degil ama en azindan öldurulene kadar dogada yaşayan hayvanlar, kafeslerde veya minicik ahirlarda yasayip kotu muamele gormuyorlar. Kaldi ki zaten kedi kopek nufusunun da kisirlastirarak azaltilmasi lazim. Onlarin yedikleri hayvan sonucta

ygiz_mrtt

Ben dedim sana tartışma çıkarmayın diye milleti birbirine düşürdüğüm falan Yok. Ben burada islamı eleştirmedim ki kendimde oy kullanmayacak olsam 2. şıkkı eklemezdim. sana göre her ne kadar ''katliam" kelimesi fazla gelsede bazı insanlara da kesilen hayvanlar fazla geliyor ve bende bu algının ne tarafta olduğunu merak ettiğim için anket yaptım. Ben burada senin dinini sorgulamadım katliamda demedim ama sorgulayanlar VARMIŞ ankette git onların üstüne yürü. ayrıca hayvan bakamaz ne ya? sanane bundan? Sen kaç kere afrikaya yardım yaptında burada çemkiriyorsun? her kurban yaptın mı evet mi? Napayım ben beni ilgilendirmiyor yardım yapman. Üzülmüyormuyuz sanıyorsun afrikadaki çocuklara? Humanistsen yaşa hayatını ki ne kadar humanistsin oda tartışılır. sen afrkilalılara yardım yaptın diye ne kadar hayvan beslemeyi hak ediyorsun ben niye haketmiyorum 5 kişi ile anlaşıp deriyi hayvan barınağına bağışladık diye mi?kapımın önünde taze suyu hayvanlar içebilsin diye ayırmadığım içinmi?Bunları birşeyleri yarıştırmak için söylemedim Senin gibi hayvan bakmayı haketmiyorsunuz gibi çemkirenler asıl hayvan bakmaması gereken tipler olduğu açık. Utanması gereken dibine kadar sensin tartışma çıkarmayın dememe rağmen bilinçsizce salağa anlatır gibi anlattığın için şimdi uzatma platformda gezinmeye devam et mümkünse yaptığın tartışmayı uzatmamak için anketlerde yorumu kapatma gibi bir özellik getirirsen de sevinirim

ygiz_mrtt

diğer sorularımı spamlarmısınız? site 3 kez paylaşmış hemde tamamlanmadan

Fatiko

Kimse kimsenin görüşünü sorgulayamaz

bidiboom

"Katliam" seklinde bir algi var evet.. ancak lezzet/beslenme icin kesilenlere gore kurban edilenler yuzdeye vurursaniz yok seviyesinde.. o zaman mantiken su sonuc cikiyor: bu "katliam" algisi ve "kurban"lara acima, aslinda gercek disi..

bappatan

Sanki kurban kesiyoruz da etleri mundar ediyoruz. Orta Çağı çoktan atlattık kurban algınızı biraz değiştirin. Millet aç aç (Başka ülkeler de dahil). Kedi-köpek doyurmak çok sevap aman teşvik edelim ama Doğu Guta’da çocukların karnı açlıktan şişmiş ölsün onlar hatırlanmasın değil mi? Siz havuç-patates vs yollayın belki doyurursunuz. Vicdansızsınız. Hayvan bakmayı bırakın sevmeyi bile haketmiyosunuz.

Anonymus552223

Bu konuda dusuncelerim bunlar karsitini soyleyen olursa tartismaya katilmayacagim. Iyi bayramlar

Afroditpasa

Kasaptan yada marketten et alırken yada kokoreç i ayila bayila yerken sorun olmuyor da kurban bayramında kurban kesince mi sorun oluyor. Bırakın Allah aşkına bu işleri sanki hristiyanlar hayvan kesmiyor mu? Domuz çiftlikleri yok mu? Nusrette bayila bayila yediğiniz etler nasıl geliyor peki size? Sırf dini suistimal etmek için yorum yapmayın. Ayrıca profil fotosu olarak ulu önder Mustafa Kemal Atatürk u koyarak böyle bir soru sorman ve böyle saçma 2 sık koyman da anlamsız. Dinimizi ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk u böyle basit işlere musallat etme!!!

ygiz_mrtt

İlk olarak 1. sayfada yazdığım yorumu oku sonra gel çemkirmeye devam et. soruyu yazarken elimde kokoreç falan mı vardı sanıyorsun? Hristiyan olduğumu sandığın için mi bu yanıtı verdin? Dini burada duyar yaparak suistimal eden şahsiyet sensin. ayrıca profilime G. Mustafa Kemal koymam ile bu soruyu sormamı nereye bağladın bilmiyorum dediğin o kadar aptalca ki idrak etmeye utanır insan. Burada kimse hristiyanları savunmuyor insanlar dinsiz olduğu için değil hayvanlara yapılan zülmden dolayı et yemek veya kurban kesmek istemiyor senin kafanda kurduğun fantastik algılardan dolayı değil. ayrıca senin inancını sorgulamadım sende benim Atatürkçülüğümü sorgulayamazsın hayatında birkere nutuğun kapağını açmamış bir insan olarak. madem öyle bende sana aaa profilinde köpek resmi var koymayı ve hayvansever olamazsın benim fikrime katılmadığın için mi diyeyim? de desende demeyeceğim. ayrıca kasapta da kurban çadırında aynı eziyetin olduğunu düşünen insanlar var tek fark kurban da diğer günlere kıyasla daha fazla hayvan öldürülüyor bu diye düşünen insanlar var zaten anketin amacı bu her kesimden, fikirden,görüşten olan insansanların farkına varmak . Anketin altına yazdığım yazıyı okudun mu bilmiyorum yoksa gözünde mi hassasiyet problemi mi vardı pardon