Kedi Kısırlaştırma

saitgulsen

Anket

Doğum yapmadan önce kısırlaştır
(23 oy)
Önce bir doğum yapsın
(2 oy)
Toplam (25 oy)

Merhabalar, sahiplendiğim dişi kedimi kısırlaştırmak istiyorum ama kime söylediysem; "önce bir doğum yapsın" diyor. "Neden" diye soruyorum "öyle tavsiye ediyorlar" diyor. Biraz araştırma yaptım, internette de bir iki doğum yaptıktan sonra kısırlaştırma öneriyor çoğu kimse ama neden? Bunun bir cevabını bulamadım. Sağlığı ile alakalı bir şey mi? Bilgisi olan var mı?

12 CEVAP

Anonymus552223

Köydeki kedi dogursun da yavrularin kaçi yaşadi? Zaten dogada yaşamadiklari icin ev bulmaya calismiyorsunuz. Ev kedisini her sene dogurt, sonra onun yavrularini da dogurt, sonucta onlarin da anne olmasi lazim, oyle katlanarak artarsa 1 yilda kac kedi olur? Hesaplayin bakalim

Anonymus552223

Doğum yaptirirsaniz, kediniz cins degilse yavrulara yer bulmak çok sıkıntı olur. Bulsaniz bile yavru buyuyunce veya yaramazlik yapinca geri getirme disari atma ihtimalleri var. Evde dogup buyuyen yavru da hicbir sekilde disari adapte olamiyor. Anne ve yavrulara 2 ay boyunca beraber bakmak ta keyifli olmasina ragmen cok zahmetli. Kedim anneligi tatsin diyorlar evet, duygusal sebeplerle kisirlastirmiyorlar yani. Ama etrafta cok caresiz yavru var ben bu yuzden kisirlastirma ve kedi nufusunu azaltma taraftariyim

Mamos

kedi kısırlaştırmak için FATİH HAYVAN HASTANESİNDEN şaşmam hem çok uygun fiata yapiyorlar ,muayene edip tahlil yapiyorlar uygun bulurlarsa ameliyat ediyorlar benim tontişim bir gece de orada kaldi ertesi gün ilaçlarini yapip verdiler 02125213400 dan her zaman arayip bilgi alabilirsiniz

minnoskoss_123

Alakası yok. İnsanlar (bilgisiz ve bencil olduğunu düşündüğüm insanlar) yok kedim anne-babalığı tatsın, onun yavrularını görmek istiyorum, ondan hatıra kalsın diye canlarımızı çiftleştiriyorlar. Oysa olan sokak hayvanlarına, barınaktaki hayvanlara, geçici evinde yuva bekleyen canlara ve zorla çiftleştirilen patili dostlara oluyor. Ayrıca kedi, köpeklerde anne-baba-kardeşlik duygusu yoktur. Kısırlaştırmanız daha sağlıklı olacaktır:)

saitgulsen

Bu mu yani tüm mesele? Bir - iki defa doğursun diye bunun için mi diyorlar?

Doğum yaptırma taraftarı değilim dişi kediler doğum yaptıkça ömürleri kısalıyor ne kadar erken kısırlaştırırsaniz o kadar iyi anestezi riski az olur

minnoskoss_123

@pufik iyi, düşünceli, akıl sahibi, mantıklı, hayvansever sahip patili dostuna doğum yaptırmaz, çiftleştirmez. Kısırlaştırır.

toffy_the_cat

Neden mi doğurmalı ? Çünkü onlar oyuncak insanlar onlarla oynayacak bakacaklar sonra ay kızgınlığa girdi dışarı atayım ay ısırdı kuduz oldum atayım (yav hehe).Çünk canlılar oyuncaktır.Aaaa hala mı bilmiyorsunuz onların annelil babalık duyguları va.Annelerini görünce zaten oatilein kaldırıp sallıyorlar.
Bu kadar yeter doğum yapmadan kısırlaştırmalsın

saitgulsen

Bilgi almak için arayabilirim belki, teşekkür ederim lakin ben Ankara'da yaşıyorum. Kısırlaştırma işlemi için İstanbul'a gelemem :)

pufik

Tabikide doğum yapçak ondan sonra sorulcak sorumu ya

Raubeyaz

Doğum yaptıkça ömürleri kısalması saçma, bizim köyde 10 yıldan fazla yaşayan bir kedi var, adını Fadime koymuşlardı, neredeyse benim ile büyüdü. Her sene 4 tane yavrusu oldu ve hepsine de köyde bakıyorlar.
Hâlâ yaşıyor, demek ki öyle bir şey yok

saitgulsen

@pufik iyi de neden doğum yapmalı? Ben nedenini merak ediyorum.