Siyam Kedileri Hakkında

fullpuat

merhaba kısa bir süre tekir bir kediye baktım ve şimdi bir kedi sahiplenmek istiyorum aslında tekir hoşuma gitti ama siyamlarda ilgimi çekiyor ücretsiz sahiplenebilceğim bir yavru bulabilirsem düşünüyorum ve yorumları korkutuyor bilgi verebilirmisiniz besleyenler özellikle kedinin sesli olması hoşuma gidiyor tabi komşuları kapıya getirmemesi gerek :) kendini sevdirmesinide istiyorum tek yaşadığım için yanlızda kalabilir gün içerisinde diğer önerileride açığım teşekkürler

21 CEVAP

srplzngl

Merhabalar.
Bence her teklifi kabul etmeyin, ilk önce kedileri mülakata alın. Olur da yanlışlıkla kriterlerinize uymayan bir kedi alırsanız hiç önemli değil, salın sokağa gitsin (!)
Kusura bakmayın ama kedi sahiplenmek böyle bir şey değil :)

bappatan

Siyamlar güzel hayvanlardır. Tek bir sahip belirlerler kendilerine. Fakat ücretsiz bir yavru siyam bulmanız çok nadir gerçekleşecek bir durum. Kedi kedidir. Siz kediyi değil bırakın kedi sizi seçsin çok daha mutlu bir ömür geçirirsiniz ☺️

Ahsenbb

Sadece kedi sahiplenmek de değil dışarıda yaşadığın bir çok ilişkilerimizde güzellik çirkinlik kavramına bakmıyoruz.Mesela anne baba çocukları çirkin doğduğunda gene onları sevebiliyor.
Bir kediyle geçirdiğin zaman ve o geçirdiğin zamandaki ona duyduğun sevgi şefkat merhamet zaten güzelliğin önüne geçiyor.Benim tekir kedim var.Tekir diyorum da basbaya tekir:)Kendisi geldi ben bulmadım onu.Birbirimizi de cok sevdik.O cok belli edemese de beni sevdiğini biliyorum:)Bana göre dünyanın en güzel kedisi tek önemli şey sağlıklı olması.Kendiniz tür ırk diye sınırlamayın zaten sevdiğinizde dünyanın en güzel kedisi olacaktır

bappatan

Üstte biri yorum yazmış “siyam alma onları büyüyünce yüzü simsiyah oluyor. Alacaksan British-siyam al” arkadaşım sen burdan gitsene burası hayvanseverlerin olduğu bir platform sen buranın silüetini bozuyorsun. Yoksa yüzün simsiyah mı? @yagmurmia6

Yagmurmia6

Benim kedim aslında tam siyam değil british shorter siyam gibi ancak siyam alacaksan british shorter siyam al çünkü siyam kedileri büyüdükçe yüzü simsiyah oluyor ama kendin nasıl istersen onu al bence kedi alacaksan mutlaka eğitilmiş yavru kedi al mesela ben eğitilmiş yavru aldım hiç zorluk olmuyor

Anonymus552223

Egitilimiş yavru konusuna katilmiyorum. Kedilerde kuma yapmak doğustsn ogrendikleri gibi bisey, daha once kedi bakmissiniz bilirsiniz zaten, kumu birkac kez gosterince alisiyorlar. Bir dertleri olmadikca ve kum temizse de kolay kolay başka yerlere yapmiyorlar. Diger konular zaten semizin kediye davranisinizla ilgili. Sakin ve sevecen davranir kedinin yaptirmak istemedigi seyleri zorla yapmazsaniz her kediyle anlaşabilirsiniz

ygiz_mrtt

Kendim de Siyam besleyen biri olduğumdan çok fazla miyavladıkları doğru ama bağırmıyorlar mahalleyi inletecek kadar, yalnızca sıkça miyavlıyorlar genelde insanlar nasıl olsa her kedi miyavlar gözü ile bakar siyamlara bu yüzden tekrar sahiplendirenler oluyor bakamayıp. Sahiplerine çok bağlılar genelde asla yalnız uyumazlar en az yatağın ucunda çoğunlukla yanındaki yastık veya koynunda uyurlar. Yalnız kalılar ama eve gelincede büyük cilve yaparlar. Tüyleri çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz kısa olduğu için haftalık 1 kere taramak yeterli. İlk yorum için British ve siyam çok farklı ırklar her bluepoint kedi siyam kedisini çağrıştırmıyor sosyal açıdan.

fullpuat

İkinci kere belirtmeme ragmen bu saldirgan yaklasim.niye elbette her hayvan kendine ozgudur ama kopek alinacagi zaman amacina gore secilir av bekci cocuklarla anlasan gibi cinslerin belirledigi faktorler vardir siyam ve tekir arasinds kiyaslama yapsam cerceveyi genid tuttugumu ve tecrubeli insanlara direk sordugumu belirttim yorumlarinizds hakli sokaktsn bir kedi almak en guzeli evet ama cevabiniza bakarsakda cins kedileri sokaga atmakmi gerekiyor ?

ygiz_mrtt

kendi kedim için kum proline kullanıyorum 20'ye yuvarlayalım mama için 72₺ (yani geçeceğim nd düşük tahıllı) +92 her ay 2 aşısı oluyor aşı takvimi bitmediği için ama 3 aylık parazit aşılarının başladığını sayarsak 60₺ 1 aya bölersek 20 yani toplam "112 ₺". ama veterinere göre değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca @toffy kadın petshopa gidip kedi alacağını söylememiş veya malum kişi gibi yurt dışından valiz veya kamyon arkasında getireceğini. Ücretsiz bulursa sahiplenecek bu kadar cins nefretine gerek duyma.Her kedi kedi olsada ırklara göre de belirgin farklılıklar olabiliyor. Ayrıca daha kedinin ismini doğru dürüst yazamadan insanlara neden yüzleri siyah oluyor diye bir kedinin sahiplenmesine laf ediyorsun @yağmur sanırsam hayatında gördüğün tek kedi '' British SHORTER". Siyamların yüzü asla bakış açın, kalbinde kediler için ayırdığın yer kadar kara olamaz.

fullpuat

Nd ilk basta gozumu korkutmustu biyerde gunluk 100gr yiyebilcekleri yaziyordu baska biyerdr 50gr yaziyor 50 gr icin nd mama makul herhalde en ksliteli mamalardan biri o

fullpuat

Eger begenmeyip sokaga birakma niyetinde olsam oncesinde bakabilecegimiyim diye kisa sureli bakicilik yapmazdim yada guzelligi onemsesem ikinci tercihim tekir olmazdi ki gerci gozume cok guzel geliyorlar benim ogrenmek istedigim karakteristik ozellikleri hangisiyle daha uyumlu yasayabilecegim tekirden oldukxa memnunumdum ama baska bir cinse bakma sansim hic olmadi

toffy_the_cat

Birşey söyleyeceğim de siz sipariş mi veriyorsunuz???Çok saçma her kedinin karskteristik özellikleri farklı.Siz mşysvlıyı diye alırsınız o miyavlamaz sokağa ararsınız bu mu?Hiç bir ıedş evde uzun süreli tek kalamaz strese girer kalsada.Kendinş sürklş sevdiren kedi CİNSİ yok.Jarakteristik birşey bu.Ne güzel sokaktan tekir almak varken bedava sevdiren tek kalan eğitimli yavru siyamfs ne bilem..Hele yavru ise hiç yalnız kalmaması lazım

Sselin1

Evet genel olarak her cinsin kendine özgü özellikleri var ama her kedinin farkli karekteri de oluyor. 2 tane tekir kedim var birbirleriyle alakalari yok :) siyamlar genel olarak canayakin zeki kediler. Ama illaki farkliliklar oluyo biraz kedinin karekteri biraz da sizin davranislariniz etkiliyor kedinizin huyunu.

fullpuat

İnternette bi ilan gormustum veteriner kendi kliniginide muhtemelen takip sarti ile ucretsiz sahiplendiriyor tabi karsliginda cok abarti fiyatlar istiyorsa asilari vs icin zaten sahiplenemem

fullpuat

Genel olarak bakimlari ile ilgili bilgi verrbilcek biri varmi tekir cins fark etmrz aylik kum mama nekadar gider asi masraflari nekadar olur biyere gidilmesi gerekildiginde birakilcak yerler varmidir bazi veterinerler bakiyorlar oyle durumlarda diye duymustum yanliz yasayinca malum ne olur ne olmaz