Kedim Ameliyat Olacak

ciremcakir

Arkadaşlar kedim perşembe günü kısırlaştırma ameliyatı olacak ve korkuyorum. Ona nasıl davranmalıyım beni ne bekliyor ameliyattan sonra kedim nasıl tepkiler verecek...

16 CEVAP

ciremcakir

Hepinize teşekkür ederim sabah ameliyat olacak öğleden sonra verecekler bana onun için biraz ayık olur diye düşünüyorum :) umarım ameliyatı sorunsuz hallolur ve sağlıkla çıkar lütfen dua edin :)

GammaLamina

Kedinizin yan tarafından bir dikiş izi olacak. Etrafı da zaten tıraşlanmış bir şekilde olacak. Eve getirdiğinizde oldukça sersemlemiş olacağından zıplamasına çok izin vermeyin. Yatak altına girip çıkmayabilir. Göz perdeleri sürekli yarıya kadar kapanık olabilir. Bir sonraki gün kendini toparlayacaktır. Bu halleri sizi üzebilir ve korkutabilir ama narkoz sonrasında bunlar çok görülür.

Ameliyatı iyi geçer inşallah

ciremcakir

Ameliyatımızı olduk bugün eve gelince kumdan başka yere yapmadı henüz :)

ciremcakir

Dişi

Narkoz etkisini atmak için kusabilir ve aşırı sersemleştigi için siz anlamadan tuvaletini durduğu yere yaparak narkozu atıyorlar

bidiboom

12 saat onceden mama ve su yeyip icmemesi lazim, bizim veterinerimiz anestezi ve ameliyattan sonra bir anti-anestetikle uyandirip ayaga kaldirip gozlem suresinden sonra oyle getirmisti, dolayisiyla sersemlik sendeleme vs hic olmadi, bir de "depo" antibiyotik yapip gunlerce suren tekrarli antibiyotik uygulamamisti, bir de estetik dikis attigi icin dikisleri alma gibi bir durum da olmadi, yalniz ilk gece veterinerimiz gelip mide bulantisi icin igne yapana kadar cok midesi bulandi ve 5 defa filan kustu, bu hayvancagizi ayni bizdeki gibi perisan etti, igneyi olunca bi acildi kendine geldi, belki siz bunu bastan yaptirip eve oyle gelebilirsiniz, veterinerinize bunlari bir sorun isterseniz, ne yapacak ve sizi neler bekliyor olacak..
Bizde bir de kizim azicik onune egilebilir olur olmaz dikislerinin iki ucunda disiyle cekistirebilecegi bir iplik parcasi bulur bulmaz cekistirmeye basladi bu da o noktalarda minik yuzeyel kanamalara yol acti ama cok azicikken vet.le gorustuk, once batikonla temizleyin dikislerde sorun yok yuzeysel dedi ama bakti devam edecek gelip yakalik takti, bir 10 gun yakalikla Kurecik radari gibi gezdi kizim:) ilk gece ve takip eden gunlerde de yakalik takildiginda da ilk donem yakinliginiz her yonden cok onemli, ilk gunler hep gozumun onunde tuttum ve disariya market haric hic cikmadim, geceleri de o nerede uyuyorsa yaninda uyudum, sonra kendi yatagima goturdum cunku orasi onun guvenli bolgesi, yakalik depresyona sokuyor diye bizim vet hic istememisti ama benim kizim ilk takildiginda devamli yanimda yatirip oksaya oksaya sakinlesti, hayatinda ilk defa patisini bacagima koyup "burdasin dimi" modunda yatti yanimda, devamli yaninda olunca ilk takildigi aksamdan sonraki gunler hicbir depresif davranis gostermedi, tamam sorun yokmus modunda bir guvenle gecirdi bu donemi.. yani kisirlastirma donemi evet rahatsizlik verici olabilir, ama duygusal etkisini siz tamponlayabilirsiniz:)

Benim kedilerimden ikisi de erkek ve kısırlaştırmaları çok kolaydı, dikiş bile atılmadı. Eve getirdiğimde halsizlerdi, yorgunlardı ama hiç kusma, dışkısını/idrarını yapma gibi bir olayla karşılaşmadım. Dişilerde bu süreç biraz daha zor. Birçok dişi sokak kedisini kısırlaştırdım. Dikişlerini açabiliyorlar dikkatli olmak lazım. Her gün batikonla pansuman yapıyorum ben dikiş bölgesine. Bir hafta(en geç) ya da beş gün(en erken) evde tuttuktan sonra veteriner dikişlerini alıyordu ben de geri sokağa bırakıyordum.

Çişini koltuklara yapınca biraz zor çıkıyor emdiği için karbonat ve sirke ile temizleyin ama baya zor çıkıyor

ciremcakir

Sabaha kadar başında nöbetteydik çok şükür ilk geceyi sorunsuz atlattık. Şu anda ikinci gecemiz ufak tefek oyunlar başladı :))

ciremcakir

Devamı gelmemiş:/ başından bu durum geçenler anlatabilir mi?

toffy_the_cat

Dişi mi erkek mi ?Dişilerde daha zor bu süreç erkekler 2 yada 3 güne hsta ertesi gine düzeliyo.Venim kedim yok ysşsmadım ama

pinarcaya

Benimki veterinerden aldigim andan itibaren cin gibiydi. Yalniz eve geldigi ilk bi saat falan durup durup kendini ordan oraya firlatmisti. Sonra iyice ayaklari falan tutmaya baslayincaya heryere tirmandi zipladi. Dikis yerine gunde 2 kere kantoron yagi surmenizi tavsiye ederim. Cok hizli iyilestiriyor.

Sabah ameliyat olacaksa akşam veteriner kapanmadan önce alın ben biraz erken aldığım için tam ayılmamıştı kustu ve tuvalete yetisemeyip cisini kacirdi

ciremcakir

Öğleden sonra teslim edeceğiz dedi bilemiyorum iyi olsunda çişini kakasını temizlemeye razıyım