Kedim Mamasını Yemiyor

Grkmkrgc

Merhaba daha öncesinde bu konuda soru sormuştum ancak kedim hala aynı durumda. Yaklaşık 1 ay önce yeni mamaya geçmiştik daha öncesinde pro plan kullanıyorduk çok iyi içeriğe sahip olmadığı için ve o duruma göre pahalı olduğu için o fiyata daha iyi mama araştırdım ve önerilenler arasından profine yetişkin maması aldım. İlk başlarda hiç yemiyordu daha önce sorduğumda eski mamayla karıştırın denmişti 1 aydır o şekilde veriyorum ama hep aynı eski mamayı yiyor aralardan ama yeni maması kalıyor yese bile ağzından çıkarttığı oluyor resmen inatlaştı bu konuda profine biraz ağır kokuyor o yüzden olabilir belki birde 10 kg lik aldık o şekilde bırakılmazda ne yapsam önerisi olan var mı bu konuda yardımcı olabilecek?

16 CEVAP

pinarcaya

Ben yeni mamaya gectigimde bir posete eski mamasan 3 bardak yeni mamadan 1 bardak koyup kariatiriyorum. Bu bitince eski mamasan 2 bardak yeni mamadan 2 bardak .... Bu sekilde 1 er bardak azaltip arttirarak yavas yavas yeni mamaya geciyorum. Belki bu sekilde deneyebilirsiniz.

minnoskoss_123

N&D deneyin. İçeriği dolayısıyla sevmeyen kesi az oluyor. Yemezse yaş mamayla karıştıp verin.

Çok yanlış Pro Plan bağımlılık yaptığı için bırakamıyor. :( Ve çok zararlı ama bırakması düşük ihtimal maalesef :(

ciremcakir

Bu konuda ne yapacaksınız bir fikrim yok ama bir daha yeni mamaya geçerseniz 10 kiloluk değil 1 kiloluk alın ki paranız cebinizde kalsın.

bidiboom

Karisim oranini dusurup uzun sure boyle gitseniz asinalik gelistirir insallah.. bu arada da mamanizi 1-1,5 kiloluk paketler halinde buzdolabinda tutun ki bayatlayip tadi kokusu kacmasin.. ya da kucuk paketleri orijinal buyuk paketine yerlestirip fermuarini kapatip karanlik kuru bir ortamda tutun.. tabii kullandiginiz paket haric..

Diş problemi olabilir mi

Grkmkrgc

Cevaplarınız için teşekkürler valla 10 kg alarak hata yaptık pro plandan önce profine kitten almıştık onu yemişti daha sonra pro plana geçtik keşke geçmeseydik sanırım bağımlılık yapıyor cidden o mamaya hayır diyemiyor hayvan nasıl alıştıracağız bilmiyorum valla şu an çok az pro plan koymaya devam ediyorum profine içine zeki çocuk gidip onları yiyor aralardan profine kalıyor acıkınca mecbur yiyor ama iştahla yediğini görmedim hiç bu şekilde zayıflar falan diyede korkuyorum bu arada mamaları 1 kg lik ayırdım 2 3 paket gerisini kendi paketinde havasını çekip kapattım dişlerinde de bir sorun yok sadece mamadan kaynaklı.

bidiboom

Ben de proplan verdigim yavruluk zamanlarinda zor yiyorlardi mitcho'ya gecince bir istah bir istah, simdi kaliteli ve az yesinler diye ugrasiyorum, mamanin icerigi yogunsa zor yiyorlar galiba.. zayif ya da sisman degillerse az ya da simdilik zor yemelerini sorun gibi algilamayin, lezzetli ufak seylerle dengeleyebilirsiniz lezzet tarafini.. kas ve vucut kondisyon skoruna su linklerden bakip durumunu degerlendirmek isterseniz:

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.wsava.org/WSAVA/media/Documents/Committee%2520Resources/Global%2520Nutrition%2520Committee/Muscle-condition-score-chart-Cats-1.pdf&ved=2ahUKEwjFqZOM4pTkAhXxy6YKHchLCH4QFjACegQIAhAB&usg=AOvVaw0fQqWkwL7oZtknyjNW_sRZ

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.wsava.org/WSAVA/media/PDF_old/Body-condition-score-chart-cats.pdf&ved=2ahUKEwjIvq_u4ZTkAhVU4KYKHfg3D3EQFjAAegQIAhAB&usg=AOvVaw3fXg9HecsvKOgeND0NZ_H-

Grkmkrgc

Zayıflık açısından birazcık zayıf ama hep böyleydi çok yediği zamanlarda böyleydi hiperaktif hiç yerinde durmuyor ondan olabilir belki çok hareketli kendisi iç parazitide tam yapıyoruz 3 ayda bir tek sorunumuz yeni maması şu an birde mama dışında kilo alımını destekleyecek bir şey var mı

Yaş mama+profine+proplan vererek alıştırmayı denediniz mi?

Grkmkrgc

Yaş mamaylada verdim pro planla karıştırarak vermeye devam ediyorum hatta ama nafile inatlaştı resmen kokusunu duydumu yemiyor anca çok acıkır mecbur kalırsa yiyor, normalde de çok seçici bir hayvan ev yemekleri, et falan bile seçerek yiyor nasıl çözücez bu durumu bilmiyorum, kiloda aldıramadık sırf bu yüzden.

Leyl003

Siz karıştırarak vermeye devam edin.. biz nd den once advance ondan once de proplan kullanmıştık.. mama geçişlerinde hep karistirarak verdik hic bi sıkıntı olmadı.. hatta bazı yorumlardan çekinmiştim ya nd yi sevmezse diye gayet alıştı ve severek yiyor.. yalnız ilk maması profine kitten idi onu hiç severek yemiyordu.. hatta onu gördüğünde dışkısını kapatır gibi yeme tasının üzerini kapatmaya çalışıyordu.. inanın birçok denemenin ardından nd yi bulduk.. ins siz de kedinize uygun ve sağlıklı bi mama bulursunuz..

Grkmkrgc

Arada benim kedimde üstünü örtmeye çalışıyor profine içerik olarak iyi ama ağır kokuyor baya, sanırım kokusunu beğenmiyorlar sokaktaki hayvanlara verdim deli gibi yediler benim kedim yemiyor. Tam dediğiniz gibi yapmadım ama hep karıştırarak verdim hala kokusunu duyunca yemiyor aralardan ayırıyor resmen yine sizin dediğinizi deneyeceğim.

hayvansever_

Bende direk nd ye geçmiştim karıştırarak vermem dahi gerekmedi direk yemeye başladı bu konuda nd yi öneririm eğer durumunuz yetiyorsa. Bizim ki direk yemeye başladığından bir önerim olamayacak malesef :( ama yeni mamayı hala daha yemez ve onla napıcağınızı düşünürseniz bir veterinere yada hayvan barınağına vermenizi öneririm. İnşallar çabalarınız sonuç bulur :)

toffy_the_cat

Direk vermeyin ishal olabilir helede yavrularda.Ben sokak kedileri için değişik bişe yaptım.(daha doğrusu annem yapmış).Kalan mamamız 500 Gr yeni mama 1.5 kg idi.Ben yavaşça geçiş yapıyorum snnem kaba 1.5 un hepsini dökmüş.Yani 25 kg yeni 500 Gr eskiydi.2 kg'ı bitene kadar yediler.Şimdi sadece yeni veriyoruz.Bide ağır yani daha çok et kokanlsrı daha ihtaşla yer kediler.