Sokak Kedisi Tarafından Tırnaklandım

esrakarfes

Sokak kedisini severken tırnağını elime geçirdi ne yapmam gerekir

14 CEVAP

Sokak kedisi beni de tırmalamıştı çok derin değilse bir çizikse çok sorun olmaz diye düşünüyorum benimki baya çizildi ama bir şey olmadı ısırmıştı üstelik ama derin değildi

toffy_the_cat

Kuduz aşısı olmak gerekiyor her ihtimale karşı.Benim ablam küçük bit ysvru kedi tormaladığı için kaç kere aşıya gitti.Ysnş alem böyle söyledi

hayvansever_

benimde elime sokak kedisi bir anda dişlemişti birazda kanamıştı çok korkmuştum bir arkadaşım yarın öğlene kadare bekle demişti elin şişer yada o tarz şeyler gözlemlersen aşı olman gerekir demişti. Hiç bir şey olmadı. Tabi siz yine tedbirli olun ama çokta korkmaya gerek yok.

Nightcat

Kuduz aşısı olmanı öneririm, riske girme bence. Ciddi bir konu çünkü

Anonymus552223

Hiç gerek yok aşiya, bosuna ilac almayin, kuduz yok artik sokaklarda. En son kuduz vakasi ne zaman goruldu bi bakin. Abartilmis bir konu..

Anonymus552223

Ayrica sadece tirmalamayla bulasmaz kuduz. Tirmalanan veya yara olan bolgeye salyasinin degmesi lazim.

cavdartarlasi

Genel literatürde ve kuduz prosedüründe kedi tırmıklamasına şiddetli şüphe yoksa aşı yapılmaz. Bol su ve sabun ile yılanmalıdır.

Kudur tükürükten bulaşan bi hastalık, o nedenle kedinin tırnağında kuduz mikrobu olması düşük ihtimal olarak gözüküyor.

Yara yerinde sıradışı bi şişlik görürsen ya da akıntı kızarıklık doktora gidebilirsin. İçine sinmiyorsa gidip aşı olabilirsin doktora danışıp. Fakat eğer kedinin takibi yoksa tüm aşıları olman gerekir. Kesinin takibi varsa tek ya da iki aşıyla süreç ilerletilir. 10 15 gün içinde kedide kuduz belirtisi yoksa aşı kesilir ısırılan insanda.

Ayrıca kuduz aşısının gereksiz çok kullanıldığı birinci sırada yer alan ülkedeyiz dünyada. Fakat hala doktorlar bile gereksiz yere aşıya izin veriyor. Bunun nedeni belki de kuduzun belirti göstermesiyle geri dönüşünün olmamasıdır.

Kararı sana bırakayım:) ama bence korkulacak bi durum yok, ben olsam vurdurmazdım.

bappatan

Her kedi tırmalamasında aşı olsaydık... ona aşı buna aşı bu da bünye. Kanadığı için o bölge oksitlendi arkadaşım yani sıkıntı yok batikonla iz kalmasın çabuk iyileşsin. Ne kuduzu ya kuduz kedi görünürde anlaşılır. Kimi böyle ufacık tırmalamış da kuduz geçirmiş saçmalamayın kimseyi de korkutmayın. Geçmiş olsun size de :)

Nightcat

Çok ciddi bir konu kuduz. Köpek severken elimi kanatmasa bile ağzına aldığı ve dişi çok hafif geçtiği için doktor 4 doz aşı uyguladı. Eğer kedi kuduzsa ve aşı uygulamazsan çok kötü olur o yüzden tedbir al

esrakarfes

Cevaplarınız için çok teşekkürler

Kediyi takip edin eğer 10 gün ölmesse aşı olmazsanız eğer 10 gün sonra ölürse allah korusun olursunuz ama her ihtimale karşılık kuduz aşısı olun

hcerenk

Ekim ayında ben de bir sokak köpeğinin elimi zedelemesine maruz kaldım. Doktorum elimde doku bozulması ve şişme olması sebebi ile acilen kuduz tedavisine baslamami söyledi. Riske atılacak bir konu değil. Kuduz aşısı olmak da atla deve değil. En yakın yetkili sağlık birimine basvurmanizi öneririm. Kuduz çoğunlukla azalmış bir hastalık olsa da dünya üzerinden tamamen silinmiş değildir. Hele ki Türkiye gibi sokak hayvanlarının serbest gezebildigi durumlarda kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kuduz fare, yarasa.gibi sokaktaki hayvanları isirabilecek canlılardan da her gün sevdiğimiz kedi ve köpeklere bulasabilmektedir.

Merhaba. Bende tam 10 gün önce kendi beslediğim sokak kedisi tarafından tırmalandım. Beslerken yanındaki kediyede mama vermek istedim ancak kıskandı sanırım.

Karakter sınırlaması mı var? Mesajım yarım çıktı.