Bunun Sebebi Ne Olabilir?

Brewsly

Daha önceden kumundaki parfüme alerjisi olabilir dendi 2 aydır kokusuz kum kullanıyorum. Bu ayaklarda ki bu defarmasyonların sebebi ne olabilir. Veteriner hekimini arayıp sordum. Gıda alerjisi mi durduk yere çıkıyor diye alerji deri de olur tüy dökülmesi kızarma kaşınma pati altında olmaz dedi.

29 CEVAP

Ahsenbb

Çam peletinde çiş yapınca ufalanıyor o sıkıntı değil hatta elekli tuvalet kabına geçerseniz daha rahat edersiniz dışkıyı rahatça alabiliyorsunuz zaten

Brewsly

Veteriner getir bakalım dedi götürcem.

Sselin1

Mirmirin diger cesitleri ince taneli Mirmir multicat kalin taneli bir kum. Kalin taneli kumlar da genelde iyi topaklanmaz. Ama ben kumdan kaynakli oldugunu düşnmüyorum kokusuz bir kum zaten. Kumun taneleri zarar verse yara olur tahris olur bukadar şişme olmaz bence alerjik bir durum. Ya da baska bir hastalik olabilir. Kan tahlili yaptirabilirsiniz. Benim kedimin de patisinde sisme var ama apse seklinde sonra yara olup iltihap akiyor denemedigim mama kalmadi en son hipoalerjenik mama alacaktim gida kaynakli mi emin olmak icin veterinerde istedigim yoktu araya bayram girdi bende once kuru mamayi kesip öyle denemeye karar verdim suan sadece yaş mama veriyorm daha 10 gün oldu ama. Aslinda kan tahlili de yaptiracaktim ayagindaki yara gecsin diye 300 lira masraf cikinca onu erteledim. Isterseniz gida kaynakli oldugunu anlamak icin once hipoalerjenik bir mama alin.

Nightcat

Tuvalet yerine alışkınsa kum yerine gazete ser ve üstüne kağıtları küçük küçük parçalar halinde içine koy. Eğer kum yara yapıyorsa gazete kağıtları yapmaz ve patisi iyileşmeye başlar ya da daha kötü olmaz en azından, buna göre kum mu yapıyor yoksa başka bir şey mi anlamış olursun

Brewsly

Dışkısını bi nebze temizlersin de gazete kağıt parçalarından idrarı nasıl temizlicez?

bidiboom

Vet alerji degil dediyse yani ne olmadigini soylediyse, bari ne oldugunu ya da olabilecegini soylemedi mi?

Ahsenbb

Merhaba benim kedimde kalın taneli kuma karşı çok hassastı ptileri acıdığı için kum kabına girmek istemiyordu.İnce taneli kum kullanmanızı öneriyorum.Bazı kumlar için kokusuz denilsede kokulu olabiliyor ona da dikkat edebilirsiniz.Ve hala geçmiyorsa kağıt parçaları değilde çam peletine geçiş yapabilirsiniz.Çam peletine geçerken de içine kum koyarak geçiş yapabilirsiniz mama değiştirmek gibi düşünün alışamayabiliyorlar:)

Nightcat

O biraz sıkıntı olabilir idrar konusu ve her gün temizlemen gerekir ama topaklanan kum kullanmıyorsan ona geçmeni de öneririm

Brewsly

Mırmır iyi dediler mırmır multicat aldım kokusuz diye ince taneli diyor ama sanki karışık gibi icinde kalın taneliler de var. Bundan önce proline kokusuz ince denedim. Çok tozutuyor bide parçalanıyordu. Mırmır tozutmuyor fakat topaklanması çok iyi değil. Bundan önceki manasında ve bu manasında ortak olan tahıl ve tavuk gıdasal alerji olabileceğini düşünüyorum. Daha yeni 10 kg mama almıştım hatta satmaya çalıştım falan görmüşsünüzdür. Ne yapacağımı sasırdım. Mırmırı da indirimle 35 TL ye 10L X2 almıstım

Ahsenbb

Reflexin kokusuz olanlarını deneyebilirsiniz malesef deneme yanılma yöntemiyle bulunuyor.Kumunu bitene kadar kullanabilirsiniz ama mamaya üzüldüm.Hangi mamayı kullanıyordunuz

Ahsenbb

İçindeki mısır ve tahıl etkiliyordur cok normal.İkinci el sitelerine yükleyebilirsiniz satılacağını düşünüyorum

Brewsly

İkinci el mama sitesi var mı bildiğiniz ve benim tahılsız mısırsız ve tavuksuz mama bulmam gerekir değil mi büyük ihtimal bu üçünden birine alerjisi vardır?

Nightcat

Letgodan satabilirsin

Brewsly

Bundan önceki maması brit care crazy tavuklu yavru mamasıydı. Onda öksürme oluyordu sürekli ishaldi ve dışkısı çok kötü kokuyordu ama onda mısır yoktu. Ben tüy yumağı kusmaya çalısıyor sandım fakat öksürme alerjide de oluyormuş sanırım. Brit care de mısır yok. İki mamada ortak olan tahıl ve tavuk büyük ihtimal ikisinden birine veya her ikisine alerjisi var bence. Tahılsız ve tavuksuz mama bulmak da çok zor illaki tavuk unu tavuk yağı kanatlı vs vs sıkışıtırıyorlar araya :(

Nightcat

N&D markasında tahılsız bir çok mama var ama kullanmadım hiç ne kadar kaliteli bilmiyorum