50 Günlük Yavru Kedinin Annesi Gelmiyor

Merhabalar. 50 gün önce balkonda beslediğimiz(ağaçtan geliyor) kedi balkonumuzda doğurdu. Yaklaşık bir ay kadar anne kedi çoğunlukla yanındaydı. Yanında olmasa bile etrafta dolaşıyor, ses gelince yavru kedinin yanına geliyordu. Bu süreç içerisinde balkon çok pislendi, her yer dökülen yaş mamalar vb nedeniyle sinek ve böcek kaynadı. Biz de balkonun bir kısmını yıkadık, yavru kedinin olduğu kısma dokunmadık. O günden sonra annesi yavaş yavaş gelmemeye başladı. Artık neredeyse hiç gelmiyor. Mama yemeye geliyor arada. Yerken yavru kedi süt emmeye çalışıyor sonra gidiyor. Memelerini emdirmemek için oturuyor. Yavru kedinin tuvalet eğitimi yok ve kedi kumu koymamıza rağmen yavru kedi hiç girmedi bile. Hatta girsin diye içine oyuncak bile attım. Ne yaptı dersiniz? Hain anne kedi geldi oyuncağı ağzına alıp götürdü. Balkonda kahverenginin tüm tonları var hatta beyaz birtakım sıvılar bile var ne olduğunu çözemedim. Benim midem artık kaldırmıyor. Yavru kedi de dışkılara dokunup kendisini yalıyor sonra. Hastalık kapacak diye korkuyorum. Anne kedi hiç gelmez diye de balkonu yıkamak istemiyorum. Yavru kediye de dokunmak istemiyorum kokum geçer diye. Annem tuvalet eğitimi olmadan içeriye almama da karşı. Ne yapmalıyım sizce :(

12 CEVAP

Anonymus552223

Balkonu yikamayla alakasi yok, 50 gunluk yavru artik hayata alissin diye anne bakmamaya basliyor. Bi de tek yavru mu var? Bence baska yerde baska yavrulari da vardir. O yavruyu sahiplendirmeye calisin. Kum konusunda da kumun icinde patilerini kuma surtun, ve balkonu iyice yikayin ki eski yerlerine yapmasin. Bi de kokusunu almasi acisindan, kuma biraz diski gomebilirsiniz. Bazen kum olsa da eski yaptiklari yere yapiyolar cunku.

pinarcaya

Yavru kediye evde bakmayacaksaniz gecici sureligine de eve almayin ki eve alismasin. Bu onlara iyilikten cok kotuluk oluyor.

pinarcaya

50 gunluk yavru kedi artik cok kucuk sayilmaz. Annesiz de yasayabilir. Tuvalet egitimini anneyi taklit ederek ogreniyorlar aslinda ama sizinki ogrenmemis. O zaman siz ogreteceksiniz. Bence yavruyu eve almaniz iyi olur. Onu sik sik kuma goturup oturtacaksiniz. Ta ki kuma tuvaletini yapincaya kadar.

pinarcaya

Ve bence balkonu yikayip temizlemeniz bir sorun olmaz. Tuvalet kabinin kokusunu alsa bile gelmek isterse gelir ama bence anne artik yavruya bakmak istemiyor gibi hissettim.

bir tane doğurdu zaten hep bizim binamızın etrafında geziyor. biri halı atmış bir duvarın ustune onun ustunde uyuyor surekli :D

evet yavaş yavaş yavruyu bırakıyor olabilir bence de ama başka yazılarda 3 ay boyunca yavrularından hiç ayrılmayan anne kedileri okudum. bizimki 1 ayın sonunda gidip gelmemeye başladı. Yavru geldiğinde miyavlıyor memesini emmeye çalışıyor bizimki hiç ilgilenmiyor bile.

Balkonu yıkadık su değmesin diye sonunda kum kabına girdi. şimdi de oradan çıkmıyor. evi olarak kullanıp dışarı yapmaz umarım tuvaletini :D

annesinden erken ayırınca hastalık vb çıkabilir, psikolojisi bozulabilir diye okumuştum. o nedenle eve almaya cesaret edemiyorum. ancak annesi böyle devam ederse 2 aylık olduğunda eve alacağım.

pinarcaya

Yavru kediler kuma cok merakli oluyor :) icine yatar. Icinde oyun oynar. Kumu yiyebilir. Siz ona ogretin ne yapip ne yapmamasi gerektigini. Uyarmak icin burnuna hafifce parmaginizla vurabilirsiniz mesela.Artik annesi sizsiniz:) sahipleniyorsaniz eve alin bence artik. Balkonda tek basina olmak onu daha cok uzebilir.

GammaLamina

Her anne kedinin huyu farklı. Genelde yavru kedilerin dişleri iyice çıktığı zaman anne kedi memesi acıdığı için beslemeyi bırakır. Bazı anne kediler de çok anaçtır, elinde olsa ömrümün sonuna kadar emzirir. 50 günlük bebişin artık dişleri mama yiyecek kadar keskindir, görüşü ve diğer duyu organları tamamen açılmıştır. Hatta yakında göz rengi asıl halini alacaktır. En iyisi bu süreçte onu sahiplendirmek. Anne kedi de çok doğum yapıyorsa kısırlaştırma düşünülebilir.

bidiboom

Her yere cis ve kakasini yapar bu donemde, hasta alti bezi vs serip kirlendikce atin, yoksa nerde kaka cis kokusunu alirsa oraya yapmaya devam eder, bir de ben once kendi parmaklarimla kumu tirmalama hareketi yapip bayagi bir ses cikartiyordum, once sadece dikkatle bakiyor ve gene her yere yapiyorlardi, sonra kendileri de gelip kumu tirmalamaya basladilar ama hala her yere yapmaya devam ettiler, sonra tirmalayip artik kuma yapar oldular, sizinkine de kendi elinizle, onun patisiyle kum timalayarak icgudusunu hatirlatmaniz iyi olur.. bu arada vet.ifadesi bu, yavru kedi hastaliklari insanlara gecmez endiselenmeyin demisti.. bu arada belki en onemlisi su: yavrular anneye ve birbirine sokularak hayata tutunur, bu kadar yalniz tek basina yasayabilmesi buyuk bir sey, isterseniz artik eve alip yavru kedi biberonuyla yavru kedi sutu hazirlayip emzirin, hem gida takviyesi olur hem hayata tutundurursunuz insallah.. beslenmesini kuru yavru mamasiyla yapabilir ama arada mesela gunde iki defa da biberonla kucaginizda siz icirin, ikiniz de cok mutlu olursunuz:) gorebildigim kadariyla iki aylik olmasini artik beklemeye gerek kalmamis, bu yavru artik size emanet, annesine degil..

pinarcaya

50 gunluk kedinin biberonla beslenmesine gerek yok. Yas mama ve kuru mama yiyebilir.

bidiboom

@pinarcaya Dogrusunuz, ben daha cok duygusal takviye olarak dedim aslinda..

@saginatilgan Bir de unuttum, kum yememesini saglamaya calisirsaniz iyi olur, bentonitse sindirim sisteminde suyu emerek katilasir, kabizliga yol acar, Allah korusun cok yerse tikanma bile olabilir diye korkarim..

Anonymus552223

Evet hersey yer artik o, annesinden de alacagini almistir, bazi anneler 5 aya kadar bakiyor ama sizin ki az geliyormus, sadece anne sutu yetmez. Anneyi kisirlastirmanizi tavsiye ederim, ciftlesmeye baslamis olabilir

Balkonu yıkıyınca kediye biraz da olsa dediyse kedinin kokusu gitmiştir ve anneside artık bu yüzden annelik yapmıyor olabilir kedi kumunuda kediler zaten iç gğdüsel olarak yaparlar yani biraz daha büyüsün yapar çok sıkıntı olmaz sizin için :)