Tırnak Kesiyor Musunuz?

Rkandu11

Kedim 5.5 aylık , tırnaklarını hiç kesmedim. Kesmem gerekiyor mu? Malum uzadığı için biraz daha fazla acıtıyor ama tırnaklarını kesmemiz kediyi olumsuz etkileyecekse elbette katlanıcaz.

20 CEVAP

mavitilki

Kesmek için ne veterinere ne de özel kedi tırnak makaslarına ihtiyacınız var. Evde kendiniz insanlar için olan tırnak makaslarını dahi kullanabilirsiniz. Tırnağın dibine inmeyin. Pembe bir kısmı var tırnaklarının oradan uzak durun kan damarları var orada ucunda içi boş beyaz sivri kısımdan keserseniz yeterli olur. Kesmek için uyuduğu, yeni uyandığı anları seçin. Patilerine sadece tırnak kesimi için yaklaşmayın ki daha sonra kaçmasın. Oynayın, patilerini sevin... Tırnak kesiminden sonra ödüllendirebilirsiniz. Bunun için ille ödül maması almanıza da gerek yok mama saatinden önce tırnaklarını kesip daha sonra beslerseniz de olur.

bademthecatt

Evdeki kedilerin tırnakları kesilir olumsuz etkileyecek birşey yok fakat kediniz bundan çok hoşlanmıcaktır bir veteriner hekime kestirebilirsiniz sakin bir kedi değilse siz zor kesersiniz

bademthecatt

Arka patiler geç uzuyor bizim hekimimiz kesiyor kesmemek gerektiğini ilk defa duyuyorum nedeni nedir

Sudeckmkc

Arka patilerini kesmemek gerekiyormuş. İlk defa tırnak kesecekseniz çok dikkatli olun iyive araştırın yanlış şekilde keserseniz durmayan kanamalar olabiliyor

Rkandu11

Herkese çok teşekkür ediyorum , çok yardımcı oldunuz , sağolun :))

Cyborg

@bademthecatt Kediler arka patileriyle denge kurarlar. Kesilmeme sebebi bu yüzden. Ben çok sivrildikçe çok az sivriliğini alacak şekilde kesiyorum, zaten geç uzuyor arkadakiler.

@Rkandu11 Eğer tırmalama tahtanız yoksa edinin. Kestikten sonra kedinizin tırnaklarını törpülemeye ihtiyacı olacak.

Rkandu11

Çok teşekkür ederim , sağolun:)) Tahtamız var :)

BalliBadem

Ben kesiyorum çünkü canımı acıtıyor ve tırnakları kaşınınca eşyalara zarar veriyor zaten evdeki kedikerin tırnakları kesilmeyince dönüp baya biliyormuş

BalliBadem

Bata*

Nesiv

Kedim bundan hoşlanmadığı için kesmiyorum. Evde de tırmalama tahtasına alıştığı için eşyalara pek zarar vermiyor.
Bazı kediler sakin bu durumda rahat kesilebilir biraz da alıştırmaya bağlı. Özel tırnak makası tavsiye ederim, kurulabiliyormuş. ve sadece uçlarındaki sivri yeri kesmelisiniz, dipten olmamalı.

Minnakpatipuki

Bence kesilmeli zaten çok uzayınca uçları da çok sivri oluyor. Oyun oynarken bile iğne gibi batıyor sonra. Ben çok kesmiyorum sivriligini alacak kadar kesiyorum. Böylece tirnaginin pembe et tarafina da hiç yanaşmamış oluyorum. Size tavsiyem kedinizi yaralamamak adına bir kere veteriner de kestirin veteriner keserken izleyin zaten tek sefer izlemek yeterli oluyor daha sonra kendiniz evde çok rahat kesersiniz hiç zorluğu yok.

Rkandu11

Çok teşekkür ederim arkadaşlar , sağolun , iyi ki varsınız :))

Acikgzz

Arka patilerine dokunmayın. Ön patilerinin tırnaklarını sadece Sivri ucunu kesin. Tıpkı bizim tırnaklarımız kestiğimiz gibi ucundan kesin. Asla kökünden filan kesmeye sakın kalkışmayın. Kanaması durmayabilir.

saitgulsen

Ben Pisi'yi sokaktan aldığımda Veteriner'e kontrole gitmiştim hemen. O da sadece muayene etti ve "bir sağlık sorunu görünmüyor" dedi. Sonra aşı yapacak zannettim ben ama dedi ki; "eve götürün nemli bir bezle her yerini silin, size alışsın 1 hafta sonra aşı için tekrar gelin" ben de öyle yaptım aşı için götürdüm o ara tırnaklarını da kesti bana sormadan. Sonra küstü bizimki bana hiç yaklaşmadı birkaç gün. Diğer aşıları için gittiğimde yine kontrol etmişti tırnaklarını ama kesmedi. Uzamamış sanırım. Ben de hiç sormadım, "heralde böyle oluyor" diye düşünmüştüm. Tırnaklarını benim kesebileceğimi şimdi öğreniyorum :) Veterinerin görevi zannetmiştim ben onu.

Nergizl

Küçük yaştan başlanırsa eğer tırnak kesmek kabusa dönmez kediniz daha küçük kolaylıkla siz de kesenilirsiniz bununla ilgili video izlemen işini kolaylaştırır ev eşyaları ve evdeki yaşayan bireylerin iyiliği için tirnak kesimi olmalı bir süre sonra tırnakları uzun oldugu için eşyaları yırtabılıyorlar kolay gelsin